Udostępnij ten artykuł.

Nowofundland opis rasy waga charakter

Pies Nowofundland bywa nazywany także wodołazem, co doskonale oddaje jego zamiłowanie do pływania i pracy w wodzie. Pochodzi z wyspy Nowa Fundlandia w Kanadzie, gdzie pomagał rybakom w czasie wyciągania sieci. Dziś wykorzystywany bywa również jako wodny pies ratowniczy.

Wysokość tej potężnej rasy określana jest na około 71 cm dla psa i około 61 cm dla suki.

Waga powinna się mieścić w granicach 60-70 kg u psów i 45-55 kg u suk.

Umaszczenie Dopuszczane przez wzorzec rasy umaszczenia to czarne, biało czarne oraz brązowe.

Pielęgnacja Wodoodporna sierść Nowofunlanda nie jest kłopotliwa w utrzymaniu – zazwyczaj wystarczy cotygodniowe czesanie. Problemem może okazać się jego wielkość (lepiej nie trzymać go w małych mieszkaniach) oraz obfite ślinienie się. Pies ten potrzebuje także dużo ruchu i powinien zaspokajać swój instynkt pływaka.

Zdrowie Nowofundlandy mają średnie skłonności do skrętów żołądka oraz dysplazji stawów, czyli chorób typowych dla ras dużych i ciężkich. Występują również problemy z sercem oraz ryzyko przegrzania, a w konsekwencji udaru cieplnego w gorące dni.

Rodzina Nowofundland jest idealnym psem rodzinnym – towarzyskim, przyjacielskim i łagodnym z natury. Mocno przywiązuje się do swojej rodziny, którą chce się zawsze opiekować. Potrafi w delikatny i wyważony sposób bawić się z dziećmi. Wydaje się nieco powolny i ociężały, jednak potrafi w odpowiednim momencie wkroczyć do akcji – przez to jest psem bardzo cenionym w ratownictwie wodnym.

Nowofundland biało czarny

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 4000 do 8000 złotych (Źródło Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: