Udostępnij ten artykuł.

Nowotwór u psa - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez właścicieli psów chorujących na (nowotwór) raka jest to, czy podejmowanie leczenia ma jakikolwiek sens. Wielu opiekunów żyje w przekonania, że nowotwór jest chorobą nieuleczalną, która prędzej czy później zakończy się śmiercią zwierzęcia. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że u części psów rokowania nie są optymistyczne, niemniej w wielu przypadkach zmiany nowotworowe mają charakter łagodny i można je z powodzeniem leczyć. Spróbujemy zatem przyjrzeć się dokładniej temu przykremu zagadnieniu i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nowotwór u psa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Na jakie typy nowotworów najczęściej zapadają czworonogi?

W odróżnieniu od ludzi psy częściej chorują na nowotwory skóry oraz tkanki podskórnej. Zdarzają się także chłoniaki oraz nowotwory kości, na które szczególnie narażone są psy ras dużych i olbrzymich. Niektóre rasy są predysponowane do konkretnych rodzajów nowotworów, np. buldogi, rottweilery, owczarki oraz dogi niemieckie. Te ostatnie są szczególnie narażone na powstawanie naczyniaków. Oczywiście, zachorować może każde zwierzę – bez względu na rasę, wielkość oraz wiek. Nawet kundelki, uchodzące za okazy zdrowia, są narażone na choroby nowotworowe.

Jak oszukać przeznaczenie? Jak leczyć nowotwór u psa?

Sprawą zupełnie podstawową jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Skoro i tak co roku szczepimy psiaki przeciw wściekliźnie, poprośmy lekarza, aby dokładnie zbadał nasze zwierzę. Jeżeli weterynarz wykryje guzy, albo stwierdzi, że coś jest nie w porządku, z pewnością zleci dodatkowe badania. Oczywiście my także nie powinniśmy być bierni – zawsze informujmy lekarza o naszych podejrzeniach. Jeżeli zaobserwowaliśmy, że pies kuleje, dziwnie się zachowuje, występują u niego duszności i kaszel, nie zostawiajmy tych informacji dla siebie. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na wyleczenie psa. Najczęściej stosowanymi metodami terapii są chirurgia i chemioterapia. Radioterapia jest niedostępna w Polsce – zakup sprzętu do napromieniania zdecydowanie przekracza możliwości finansowe większości klinik weterynaryjnych w naszym kraju.

Nowotwór u psa – Kiedy jest już źle…

Kiedy jest już źle, a choroba postępuje, można podać psom środki uśmierzające ból, np. morfinę. Jeżeli leki rzeczywiście poprawiają komfort życia psa, konieczne jest ich stosowanie. Jeżeli jednak nowotwór jest już bardzo zaawansowany, warto zadać sobie pytanie, czy utrzymywanie pupila przy życiu ma sens i czy my sami chcielibyśmy męczyć się przez długi czas. 
Niektóre psy czują się dobrze, nawet gdy doszło do przerzutów. Zadaniem właściciela jest stałe obserwowanie psa i wyłapywanie wszystkich oznak świadczących o postępującej chorobie. Pamiętajmy, że dla psa najważniejsza jest chwila obecna. Nie martwi się przyszłością, nie zastanawia, co stanie się po jego śmierci i jak dużo czasu mu zostało. Każdy dzień jest dla niego wartością, dlatego dokonanie eutanazji w chwili, gdy czuje się dobrze i ma siłę, aby biegać i skakać mija się z celem i jest niehumanitarne.

Czy stać mnie na leczenie psa?

Wielu właścicieli rezygnuje z możliwości leczenia czworonoga z obawy o wysokie koszty leczenia. Leki do chemioterapii trwającej pół roku, w przypadku psa ważącego ok. 25 kg, kosztują 600-700 złotych. 

Nowotwór u psa – Czy sterylizacja chroni przed nowotworem?

Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że wczesna sterylizacja suk zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów gruczołu mlekowego niemal do zera. Wykonanie jej po drugiej cieczce nie przynosi już takiego efektu.
Jeżeli, mimo wykonania sterylizacji, zaobserwujemy rozwój guza u suki, konieczne jest jego szybkie usunięcie. Im guz jest mniejszy, tym mniejsze ryzyko przerzutów. Wielkość guza to podstawowy czynnik decydujący o rokowaniu w leczeniu nowotworu. 

Czy rak u psa to wyrok?

Sam nowotwór u psa nie jest wyrokiem. To od właściciela zależy, czy choroba będzie postępować i jak będzie wyglądało życie zwierzęcia. Chemioterapia potrafi niekiedy zdziałać cuda, dlatego warto podjąć trud finansowy i spróbować leczyć psa wszystkimi możliwymi sposobami. Dopiero kiedy choroba zacznie się ujawniać, a nasz pupil odczuje jej skutki, powinniśmy podejmować radykalne decyzje. Nowotwór u psa – najczęstsze pytania i odpowiedzi, Nowotwór u psa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Nowotwór u psa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Tagi artykułu: