Udostępnij ten artykuł.

Nowotwór u psa - objawy i leczenie

Rozwój nowotworu u psa oznacza wzrastanie komórek w sposób niekontrolowany i niepowstrzymany. W języku potocznym często używa się określenia „guz”. Rozróżniamy nowotwory łagodne i złośliwe (na przykład rak). Należy zaznaczyć, że nie każdy nowotwór jest rakiem, ale z kolei każdy rak jest nowotworem. Nowotworami u psów zajmuje się onkologia weterynaryjna. Niektóre rasy psów są bardziej na nienarażone. Na przykład na chłoniaki i raka kości częściej chorują Rottweilery, a na nowotwory śledziony (naczyniak krwionośny mięsakowy) Owczarki niemieckie. Wprzypadku nowotworów złośliwych komórki czasem uwalniają się i tworzą przerzuty do innych części ciała. Organy, które są najbardziej narażone na nowotwory to płuca, wątroba i inne narządy w okolicy jamy brzusznej, a także układ kostny.

W ciągu ostatnich lat istotnie wzrosła ilość psów chorujących na nowotwory (zarówno łagodne, jak i złośliwe). Najczęściej występują zmiany nowotworowe u psów macicy, jąder, sutków, kości, skóry, wątroby i śledziony. Jeśli guz jest mały – można go usunąć w całości, dzięki czemu przedłużymy znacznie życie zwierzęcia. Jeśli tylko zauważymy jakąś narośl u psa – nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Im szybciej rozpoznany guz, tym większa szansa na wyleczenie. Nie możemy lekceważyć ich, nawet, jeśli są niewielkie. Wielkość guza jest najważniejszym czynnikiem decydującym o leczeniu. Kiedy guz bardzo się rozrośnie, psu może pomóc tylko skomplikowana operacja, a czasem nawet ona może nie uratować mu życia. Dobrym zwyczajem jest wykonywanie profilaktycznych badań na przykład, co pół roku. Takie badanie możemy wykonać przy okazji corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Nowotwór u psa objawy?

Nowotwór zewnętrzny u psa:

Aby wykryć guz, który znajduje się na zewnątrz ciała wystarczy uważnie obserwować wszelkie zmiany u psa. Zwróćmy uwagę, czy narośl na skórze rośnie, czy ma regularny czy nieregularny kształt, czy ma ciemny kolor lub ewentualnie owrzodzoną powierzchnię. Takim samym sygnałem alarmowym jest obrzmiewanie gruczołów mlekowych czy obecność wrzodu na szyi lub głowie. Powinny nas zaniepokoić także kaszel, duszność i niedokrwistość.

Nowotwór wewnętrzny u psa:

Objawami obecności nowotworu wewnętrznyego jest:

  1. chudnięcie psa mimo normalnego odżywiania się, a także to, że
  2. jego brzuch staje się większy.

Zwierzę chorujące na przykład nowotwór śledziony lub wątroby staje się apatyczne. Jeśli mamy podejrzenia o rozwój nowotworu niezwłocznie zaprowadźmy zwierzę do lekarza. Weterynarz oceni kształt narządu, przeprowadzi badanie krwi i określi poziom fosfatazy zasadowej. Jeśli okaże się, że wynik będzie podwyższony będzie to oznaczało, że w organizmie rozpoczął się proces nowotworowy. Następnie przeprowadza się prześwietlenie płuc lub całego ciała, aby stwierdzić, czy wystąpiły przerzuty na inne organy. Po rozmowach z właścicielem i w zależności od ogólnego stanu zwierzęcia lekarz zdecyduje o leczeniu zachowawczo-chirurgicznym bądź tylko zachowawcze. Musi także zdecydować o pooperacyjnej chemioterapii i naświetlaniu. Jest to poważna i trudna decyzja medyczna.

Czy można usunąć operacyjnie każdy nowotwór u psa?

Stan medycyny weterynaryjnej obecnie daje wiele możliwości pod względem technicznym. Jednak pod względem etycznym powinniśmy się nad tym zastanowić. Jeśli decyzja odnosi się do starszego psa, którego kończyna została zaatakowana przez nowotwór, a ryzyko przerzutów jest duże może to oznaczać, że mimo ciężkiej operacji i leczeniu trwającym wiele tygodni pies będzie żył krótko i to w strasznym cierpieniu. Musimy, więc zastanowić się, czy warto na krótki okres czasu przedłużać życie psu operując go, stosując wyniszczającą chemioterapię czy inne metody leczenia. Czasem nie warto przedłużać cierpienia naszemu pupilowi i umożliwić mu godną śmierć.

W jaki sposób stwierdza się, czy nowotwór u psa jest łagodny czy złośliwy?

Mały guzek można usunąć, a następnie przesłać do badań histopatologicznych. Jednak, gdy guz jest większy lub znajduje się w miejscu krytycznym, a więc w bliskim sąsiedztwie istotnych narządów, najpierw przeprowadza się badanie radiologiczne, laboratoryjne i ultrasonograficzne, a następnie biopsję nowotworu.

Pobieranie próbek:

Pobiera się mały fragment tkanki nowotworowej i przesyła się ją do badania. W zależności od jego wyniku weterynarz po konsultacji z właścicielem ustala dalszy tok postępowania.

Po całkowitym usunięciu nowotworu ze zdrowej tkanki musimy zgłosić się z psem na kontrolę po trzech, sześciu i po dwunastu miesiącach. Dzięki badaniu rentgenologicznym można będzie stwierdzić, czy nie występują przerzuty. Jeśli po operacji zauważymy najmniejsze zmiany powinniśmy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.  W przypadku, gdy nowotwór był złośliwy musi być naświetlana dana część ciała oraz przeprowadzana jest ukierunkowana chemioterapia.

Czy można uniknąć nowotworów u psów?

Tak. Podobnie jak w przypadku innych chorób możemy starać się o uniknięcie nowotworu. Na przykład rozwój torbieli jajnikowych, nowotwór macicy i jajników może powodować powtarzająca się cieczka u suczek, która nie kończy się ciążą. Jeśli, więc nie oczekujemy od suki potomstwa powinniśmy ją odpowiednio wcześnie wykastrować. Zabieg ten ograniczy rozwój nowotworów gruczołowych mlekowych. Niestety nie możemy w pełni zapobiec rozwojowi nowotworów. Dlatego powinniśmy zadbać o jak najwcześniejsze wykrycie i usunięcie guza zanim pojawiają się przerzuty. Ogromne znaczenie mają więc badania profilaktyczne.

Tagi artykułu: