Udostępnij ten artykuł.

O psach, które służbowo jeżdżą koleją

    Czworonogi ze Straży Ochrony Kolei (SOK) nadzorują tory, ładunki oraz podróżnych. Zważywszy na ciężkie warunki pracy i wymóg wielozadaniowości zwierzęta muszą być odporne psychicznie i perfekcyjnie wyszkolone. Trudno sobie wyobrazić, aby strachliwy i popędliwy pies poradził sobie na stacji towarowej, na której co chwila coś dzieje, a wagony przesuwają się po torach z wielkim łoskotem.

Na dworcach sytuacja wcale nie wygląda lepiej – setki podróżnych, tłoczących się na peronach, małe dzieci oraz inne psy prowadzone przez opiekunów, mogą skutecznie rozpraszać i wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej odpornego czworonożnego sokistę.

W wagonie pociągu psy muszą natomiast wytrzymać przechodzenie wąskimi korytarzami, które prowadzą do kolejnych przedziałów.

 Na czym polega praca psów sokistów?

   Prawdziwą plagą polskich kolei są kradzieże oraz rozboje na szkodę podróżnych. Kieszonkowcy grasują zarówno na peronach, jak i w samych przedziałach. Bardzo często się zdarza, że napastnik uderza pasażera w twarz, zabiera portfel i znika w tłumie. Gorzej jeżeli po stacji snuje się sokista z czworonogiem. Franciszek Florek, zastępca małopolskiego komendanta SOK, relacjonuje, że  „raz pies wpadł między podróżnych, przebił się przez tłum i dopadł właściwego człowieka. Trafił po zapachu, bo przestępca zgubił rękawiczkę. Sprawca, który ukradł portfel, został przygnieciony do ziemi przez potężne psisko”. Cóż, wolimy nie wiedzieć, co stało się ze złodziejem. 

   Na Śląsku i w Małopolsce dość często dochodzi do kradzieży ładunków i skoków na pociąg towarowy. W zeszłym roku w samej Małopolsce zostało zarejestrowanych 28 takich przypadków! Kiedy z wagonów w Tuchowie zginęło paliwo, pies wytropił skład beczek dwa kilometry od miejsca kradzieży.

   Sokiści mają do dyspozycji furgonetki ze sprzętem do obserwacji terenów PKP. Pomimo że w standardowym zestawie znajdują się noktowizory, termowizja, zakamuflowane kamery bezprzewodowe, wszyscy zgadzają się z opinią, że nic nie jest w stanie zastąpić psa. Na monitoringu wprawdzie można wypatrzyć złodzieja, ale kto go później dogoni? Sokiści śmieją się, że „normalnego” owczarka może zastąpić jedynie owczarek mechaniczny.

Pies pracujący w SOK

Owczarek niemiecki Szogun pracujący w SOK fot. Arch. SOK

Jak pracują psy służbowe?

   W sytuacjach zwiększonego ryzyka pies może zaatakować napastnika bez kagańca, pod warunkiem że nie skoczy mu do gardła. W czasie szkolenia trenuje się jedynie atak na przedramię. Nawet najbardziej rezolutny śmiałek spuści z tonu, jeżeli przyjdzie mu się zmierzyć z kilkudziesięciokilogramową bestią.

czworonóg ze straży ochrony kolei, jak pracują psy na kolei, jak pracuje pies na kolei, kolej i psy, na czym polega praca psów sokistów, pies chroniący kolei, pies jeździ koleją, pies na kolei, pies pracujący na kolei, pies pracujący w sok, pies pracujący w straży ochrony kolei, pies sokista, praca sokisty i psa, psy pracujące, psy pracujące w sok, psy pracujące w wagonach kolejowych, psy w straży ochrony kolei, sok i psy, sokista z psem, straż ochrony kolei i psy, straż ochrony kolei i psy służbowe, bezpieczeństwo na kolei, pies służbowy SOK, psy a nasze bezpieczeństwo na kolei

Tagi artykułu: