Udostępnij ten artykuł.

Obcinanie pazurów u psa

Obcinanie pazurów u psa, czyli o czym każdy właściciel wiedzieć powinien:

  • Psy w odróżnieniu od kotów posiadają stałe, niewysuwalne pazury.
  • Pies jest palcochodem, co oznacza, że w warunkach naturalnych samoistnie ściera sobie pazury.
  • Korekta pazura wymagana jest w przypadku drastycznego ograniczenia ruchu.
  • Psy pozostające większość czasu w domu i kojcach są bardziej narażone na nadmierny przyrost pazura.
  • Pazury obcinamy wtedy, kiedy słyszymy kroki psa na podłodze.
  • Właściciel powinien przyzwyczajać psa do przycinania pazurów już od pierwszych miesięcy życia czworonoga.

Obcinanie pazurów u psa – po co to robić?

Zbyt długie pazury mogą wpłynąć na obniżenie komfortu życia naszego psiaka i powodować trudności podczas chodzenia, biegania i podskakiwania. Całkowite zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych może doprowadzić do wrastania pazura w poduszkę łapy, a co za tym idzie utykania, a nawet niemożności chodzenia. Psy, poruszające się po twardych nawierzchniach, samoistnie ścierają pazury, w związku z czym właściciele mają ułatwione zadanie. Czworonogi, które przez większość czasu przebywają na miękkim, trawiastym podłożu, wymagają dodatkowych zabiegów.

Obcinanie pazurów u psa. Czym przycinać?

Na razie abstrahujemy od problemów związanych z przycinaniem pazurów – każdy pies zachowuje się bowiem inaczej i w inny sposób wyraża swój sprzeciw wobec zabiegów pielęgnacyjnych. Aby przycinanie pazurów nie kojarzyło się zwierzęciu źle, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie i zaopatrzyć się w obcinacze lub gilotynki do paznokci. Przykładowy sprzęt znajdą Państwo na stronie http://www.superzoomarket.pl/k,128,obcinacze-do-pazurow-dla-psa.html (obcinanie pazurów – cena i zdjęcia sprzętu)
Do obcinania pazurów w żadnym przypadku nie wykorzystujemy zwykłych nożyczek, bądź obcinaczy dedykowanych ludziom. Nożyczki zupełnie nie nadają się do wykonania jednego, zdecydowanego cięcia półkoliście wygiętego pazura. Ludzki obcinacz może być wykorzystywany do obcinania szczenięcych pazurków, które nie są jeszcze twarde i nie wymagają szczególnie mocnego cięcia. Psie pazury – pomimo pozornej masywności i twardości – są bardzo czułe i podatne na uszkodzenia. W środku paznokcia znajduje się czuły i mocno ukrwiony rdzeń, który sięga niekiedy aż do jego połowy. Nacięcie, bądź naderwanie rdzenia jest dla pieska szczególnie bolesne i może spowodować kilkudniowe upośledzenie zdolności poruszania się. Jeżeli nasz piesek ma ciemne albo czarne pazury, musimy bardzo uważać i przycinać paznokcie z wielką ostrożnością. U psów o jasnych pazurach rdzeń jest widoczny na pierwszy rzut oka.

Obcinanie pazurów u psa Samoyed

Obcinanie pazurów u Samoyeda

Obcinanie psich pazurów - Trochę praktyki

Zabieg obcinania pazurów prawie zawsze jest dla psa stresującym przeżyciem. Nawet zwierzęta, które miały okazję przekonać się na własnej skórze, że obcinanie jest bezbolesne, zgłaszają zazwyczaj pretensje i wyrywają się właścicielowi. W takiej sytuacji najważniejszy jest spokój i opanowanie. Jeżeli mamy do czynienia z małym psem, bierzemy go po prostu na kolana i przystępujemy do czynności. Z większym psem postępujemy nieco inaczej  - siadamy obok na podłodze i przybieramy wygodną pozycję. W czasie całej procedury mówimy do psa uspokajającym tonem, głaszczemy po głowie i ‘przekonujemy’, że nie może się stać nic złego. Kolejnym krokiem jest zdecydowane uchwycenie łapki i przyciśnięcie poduszek do całkowitego wysunięcia pazura. Pazury zawsze obcinamy od spodu ku górze, nie zapominając przy tym, że usuwamy wyłącznie koniuszek paznokcia.

 

Zbyt głębokie cięcie może doprowadzić do przerwania nerwu i pojawienia się okropnego bólu. W takiej sytuacji możemy być pewni, że pies już nigdy nie spojrzy na obcinacz łaskawym okiem i zawsze będzie wzbraniał się przed obcinaniem pazurów. Prawidłowo wykonany zabieg nie sprawia psu bólu, zaś jego negatywne reakcje spowodowane są naturalną obawą przed rezultatem zabiegu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapanować nad psem i boimy się, że zostaniemy przezeń pogryzieni, zawsze możemy zwrócić się do weterynarza lub profesjonalnego groomera. Prawidłowo wyszkolony i uspołeczniony pies nie powinien jednak wykazywać zachowań agresywnych (obcinanie pazurów u psa – zdjęcia film z zabiegu znajdą Państwo na stronie http://www.youtube.com/watch?v=66Uhv6179bU ).

Obcinanie pazurów u Jamnika  przez weterynarza

Obcinanie pazurów u Jamnika

Co zrobić, jeżeli niechcący naderwiemy rdzeń?
Jeżeli dojdzie do nacięcia rdzenia, powinniśmy opatrzyć ranę. Upływ krwi jest w tym przypadku naturalny, niemniej nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. W przypadku niemożności zatamowania krwawienia, musimy koniecznie udać się do weterynarza.

Wilcze pazury u psa

Wilcze pazury występują u wielu rasy psów np. owczarków francuskich czy czechosłowackiego Wilczaka. Są to jedyne pazury, które nie stykają się z podłożem w czasie chodzenia, dlatego też wymagają ręcznego przycinania. Nieusuwane pazury mogą wrastać w ciało psa.

Przycinanie pazurów u psów wystawowych

Pielęgnacja pazurów u psów wystawowych zdaje się nieco bardziej skomplikowana. Wzorce wymagają zazwyczaj idealnie czarnych pazurów, w związku z czym właściciele częstokroć uciekają się do dziwnych rozwiązań np. kupna czarnych lakierów do psich pazurów. Sama technika cięcia jest równie istotna – wszystko zależy bowiem od tego, czy sędziowie wystawowi preferują stopę długą czy zwartą.

Tagi artykułu: