Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Obowiązki właściciela psa

Będąc właścicielem psa przyjmujemy na siebie nie tylko same przyjemności płynące z tego faktu, lecz także cały szereg różnorakich praw i obowiązków dotyczących tego stanu rzeczy, jakim jest posiadanie w swym mieszkaniu czy też obejściu domowym czworonożnego pupila. Oczywiście podstawowym obowiązkiem właściciela psa jest zapewnienie mu właściwych warunków jego bytowania, mówi o tym wyraźnie ustawa o ochronie zwierząt.

„1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.”

Będąc opiekunem psa należy także pamiętać, iż spoczywa na nas obowiązek poruszania się z psem, który będzie prowadzony na smyczy i najlepiej żeby zwierzę posiadało kaganiec. Za nie przestrzeganie tego obowiązku każdemu właścicielowi psa może grozić otrzymanie mandatu w wysokości 250zł. Mówi o tym kodeks wykroczeń;

„Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Innym ważnym art. dla każdego opiekuna psa może się okazać:

„Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.”

Również nazbyt głośne szczekanie naszego psa może przyczynić się do wyciągnięcia niezbyt miłych konsekwencji. Jeżeli nasz pupil nazbyt mocno będzie dawał się sąsiadom we znaki i w związku z tym powstanie sytuacja, że znajdzie się osoba, której to nie odpowiada to może zostać nam przedstawiony zarzut zakłócania spokoju.

Niedopuszczalne a już na pewno przykre w swych konsekwencjach będzie pogryzienie przez naszego pupila innej osoby. W tej kwestii obowiązują także artykuły i paragrafy regulujące naszą odpowiedzialność . Chociaż nie ma takiego obowiązku to dla naszego własnego dobra dobrym rozwiązaniem okazuje się zawieszenie tabliczki mówiącej o tym, że w naszym obejściu znajduje się pies, nie każdy musi wiedzieć, że jest to mały jamniczek czy też pospolity kundelek, ważne, że będzie tabliczka informująca o tym fakcie.

Jednym z obowiązków właściciela psa wynikających z posiadania i wychodzenia z naszym pupilem na codzienne spacery jest obowiązek posprzątania po nim. W większości miast zabrania się też wprowadzania psów na kąpieliska i inne tereny placów i zabaw. Zakres prawa i obowiązków właściciela psa, zostaje przeważnie ściśle określony w gminnych lub miejskich ustawach.

Tagi artykułu: