Udostępnij ten artykuł.

Obroża antyszczekowa

Nie wszystkie psy potrafią przystosować się do życia w bloku mieszkalnym i nauczyć się spokojnego reagowania na sygnały dochodzące z zewnątrz. Na pewno często byliśmy świadkami sytuacji, w których psy doniośle szczekały na wszystkie osoby, które poruszają się po klatce schodowej, bądź otwierają drzwi windy.

Psy mają niezwykle wrażliwy słuch, zaś naturalne instynkty każą im reagować na wszystkie sygnały płynące z otoczenia. Część psów przyzwyczaja się do życia w ciągłym hałasie i przestaje reagować na neutralne bodźce. Niektóre jednak ujadają dziko za każdym razem, kiedy usłyszą dziwny dźwięk.
Szczekanie psa jest uciążliwe nie tylko dla nas, ale i dla wszystkich osób mieszkających w bloku. Ciągłe ujadanie może przysporzyć nas o ból głowy i nerwicę (nie wspominając o ciągłym zwracaniu uwagi przez sąsiadów).

Właściciele nadmiernie szczekliwych psów zapewne nie raz myśleli o ich oddaniu do schroniska i pozbyciu się z domu. Jednakże jak można oddać najlepszego przyjaciela? Pozbyć się go z domu z tak błahego powodu? Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie obróż antyszczekowych, które mają za zadanie uspokajać psa w chwili, kiedy wpada w trans. Poniżej przedstawimy główne typy obróż oraz wskażemy ich zalety i wady.

Obroża antyszczekowa elektroniczna

Wielu właścicieli neguje metodę uspokajania zwierzęcia poprzez wysyłanie impulsów elektrycznych. Ich opinia znajduje stosowną motywację, gdyż obroża elektroniczna ma za zadanie sprawić zwierzęciu ból i tym samym zniechęcić je do ponownego szczekania. Niektóre typy obróż elektronicznych wysyłają stosowne sygnały ostrzegawcze jeszcze przed transmisją impulsu elektrycznego. Jeżeli pies nie przestaje szczekać, zostaje potraktowany lekką dawką prądu elektrycznego. Przesadą jest twierdzenie, jakoby pies strasznie cierpiał na skutek porażenia prądem. Impuls niesie za sobą niewielką wiązkę elektryczną, która nie jest w stanie skrzywdzić psa, a jedynie nauczyć go, że dane zachowanie będzie karcone. Wybór obroży antyszczekowej elektronicznej powinien być przemyślane, zaś jej zakup poparty przeglądem jakościowym. Nigdy nie powinniśmy wybierać obroży, która nie posiada certyfikatu ECMA.

Obroża antyszczekowa zapachowa dla psa

Obroża zapachowa jest o niebo bardziej humanitarna, aniżeli ta w wersji elektronicznej. Jej działanie opiera się na wydzielaniu zapachów, które są nieprzyjemne i drażnią nozdrza zwierzęcia. Niestety zakres jej zastosowań nie jest aż tak szeroki jak i w przypadku obroży elektronicznej. Obroża zapachowa może być zakładana jedynie psom krótkowłosym i bezwłosym. Psy długowłose i te z bujną sierścią narażone są na to, że zapach przeniknie do okrywy włosowej i będzie drażnił ich nozdrza przez cały czas. Obroże zapachowe nie zdają rezultatu w czasie spacerów i nie są odpowiednim nabytkiem dla osób, których psy spędzają całe dnie na wybiegu. Jak nie trudno się domyślić zapach jest rozwiewany przez wiatr, a pies nie reaguje na bodźce płynące z obroży. Dodatkowym kłopotem dla właściciela jest również konieczność dokupowania wkładów zapachowych do obroży.

Obroża antyszczekowa ultradźwiękowa dla psa

Obroża ultradźwiękowa jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla osób posiadających małe, szczekliwe czworonogi (Yorki, Rosyjskie Toye czy Terrierki). Każdy, kto przynajmniej przez chwilę przebywał w towarzystwie psa miniaturki wie, że pomimo wątłej budowy ciała jest on w stanie wydać z siebie przeszywające i głośne dźwięki. Ujadanie małego psa może być po stokroć gorsze od basu dużego, masywnego czworonoga. Jako, że psy miniaturki są bardzo kruche i niezwykle wrażliwe, zbrodnią byłoby traktowanie ich impulsami elektronicznymi. Najlepszym dlań rozwiązaniem jest, zatem użycie obroży ultradźwiękowej, która emituje przeszywający- dla psiego ucha- dźwięk. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy pies zaczyna szczekać. Obroże ultradźwiękowe mogą być wykorzystywane do obłaskawiania psa w domu jak i na spacerze.

Elektryczna obroża antyszczekowa

Obroże antyszczekowe jako obroże treningowe

Trudno przecenić znaczenie obroży antyszczekowych w treningu posłuszeństwa. Z racji tego, że obroże wydają sygnał tuż po pojawieniu się niepożądanego zachowania, pies jest w stanie utożsamić karę ze swoją reakcją i zrozumieć owy system zależności. Po kilku powtórzeniach pies utożsamia karę ze szczekaniem i stara się nie powielać negatywnych zachowań w przyszłości. Oczywiście, odstąpienie od korzystania z obroży antyszczekowej wiąże się z możliwości powrotu negatywnego zachowania. Psy mają stosunkowo kiepską pamięć i jeżeli nie będziemy powtarzać danego ćwiczenia, powrócą w końcu do swoich starych przyzwyczajeń. Zdjęcie obroży może zatem spowodować remisję niechcianego zachowania.

Koszt obroży antyszczekowej

Kupując obroże antyszczekową powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej cenę, ale również na jakość materiałów i certyfikaty produkcyjne. Najtańsze obroże możemy dostać już za 20 zł, jednakże ich skuteczność jest wielce wątpliwa. Dobra, elektroniczna obroża antyszczekowa to wydatek rzędu 200 - 680 zł. Na podobnym pułapie kształtuje się cena obróż ultradźwiękowych. Pamiętajmy, że zarówno obroże w wersji elektronicznej jak i ultradźwiękowej powinny być kupowane w dobrych sklepach zoologicznych.

Tagi artykułu: