Udostępnij ten artykuł.

Obroża dla psa - rodzaje, cena

Obroża dla psa spełnia dwie podstawowe funkcje: ochronną i oznaczającą. Pierwsza ma za zadanie kontrolować psa i zapewniać mu bezpieczeństwo, a druga pokazuje, że pies ma właściciela, nawet, gdy jest bez smyczy.

Obroża dla psa musi mieć odpowiednią szerokość i wielkość. Musi być wygodna, a więc zapomnijmy o obrożach za ciasnych, ale także zbyt luźnych. Istotna jest jej wytrzymałość, aby pies przy szarpnięciu nie zerwał się ze smyczy. Najbardziej wytrzymałe są obroże taśmowe lub skórzane (jednak koniecznie z grubszej skóry z podszyciem). Cienkie skórzane obroże nadają się tylko dla małych psów, dla dużych musimy wybrać szeroką. Skórzane obroże są najczęściej wybierane przez właścicieli takich jak ras: Yorki, Chihuahua lub Maltańczyki. Odpowiednie są także obroże półzaciskowe, a więc obroże wykonane w trzech czwartych ze skóry lub z nylonu, a w jednej czwartej z łańcucha. Będą idealne do szkolenia psa, ponieważ możemy podzwaniać łańcuchem, aby przyciągnąć uwagę naszego czworonoga. Natomiast obroże zaciskowe nie są zalecane, ponieważ niewłaściwie użyte mogą być dla psa niewygodne, a nawet niebezpieczne.

Zwróćmy uwagę na zapięcie obroży: możemy wybrać zapięcie klasyczne lub plastikowe. Jeśli zdecydujemy się na to drugie, to zatrzask musi być mocny i wytrzymały. Najczęściej plastikowe zatrzaski są wykonane z acetalu oraz są profilowane, więc ładnie przylegają do szyi. Obecnie klasyczne zapięcia są rzadziej używane, jednak są bardziej praktyczne: wraz z wiekiem i wzrostem psa możemy dorabiać dziurki w obroży, zwiększając jej wielkość.

Aby dopasować obroże sprawdź, czy możesz wsunąć dwa palce pomiędzy nią a szyję psa. Regularnie sprawdzaj, czy obroża nadaje się dla psa, który rośnie i czy nie jest otarta.
Dla psów agresywnych polecamy obroże uzdowe, które pozwalają kierować głową psa (w celu odwrócenia jego uwagi od obiektu, który wywołuje u zwierzęcia agresję lub niepokój), a jednocześnie nie sprawia mu bólu.

Jaka obroża dla psa nie jest odpowiednia?

Pamiętajmy, że najważniejsza jest praktyczność obroży, która ma zapewniać bezpieczeństwo psu. Dopiero na drugim miejscu stawiajmy estetykę. Bez względu na to, czy podobają nam się obroże na przykład z kolcami na zewnątrz, musimy najpierw zdać sobie sprawę z tego, że pies chcąc się podrapać może się nimi zranić. Nie poleca się stosowania kolczatek i obroży zaciskowej, które mogą powodować urazy odcinka szyjnego kręgosłupa. Dla dużych psów nie będą odpowiednie cienkie obroże ze skóry, ponieważ mogą wbijać się w szyje. Z kolei dla małych piesków nie będą pasowały szerokie obroże z uwagi na dysproporcje. Mogą też zmniejszać zakres możliwości ruchowych psa.

Cena obroży dla psa

Cena są bardzo zróżnicowane. Mogą zaczynać się już od 5 złotych, a kończyć na 160 złotych. Ceny obroży skórzanych wahają się w granicy 30-60 złotych.


  • Obroża łańcuszkowa

  • Obroża skórzana

  • Obroże dla psów

Jak przyzwyczaić psa do obroży?

Obroża nie jest naturalną rzeczą dla psa, jednak zgodnie z przepisami pies w miejscach publicznych musi być prowadzony na smyczy. Smycz natomiast musi być przypięta do obroży lub do szelek. Aby przyzwyczaić swojego czworonoga do obroży należy robić wszystko, aby kojarzyła mu się z czymś przyjemnym. Należy zacząć przyzwyczajać już szczenię i na przykład zakładać ją przed podaniem jedzenia lub przed zabawą. Możemy też po założeniu obroży pochwalić psa i nagrodzić smakołykami.

 

Najważniejszym kryterium niech nie będzie cena czy estetyka. To nie jest ważne dla naszego psa. Ważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfort psa. Jeśli mamy wątpliwości najlepiej poradzić się do lekarza weterynarii, lub sprzedawcę sklepu zoologicznego  który dobierze odpowiednią obrożę dla naszego pupila.

Tagi artykułu: