Udostępnij ten artykuł.

Obroża dla psa z GPS

Problem zaginięć psów jest dość powszechny, dlatego też właściciele stają się niezwykle przeczuleni na punkcie swoich czworonogów. Jedną z podstawowych form walki z zaginięciami wśród psów jest implantowanie zwierzętom specjalnych, podskórnych mikroczipów, które zawierają odpowiednie znaczenia. Zaimplantowane zwierzę zostaje umieszczone w bazie SAFE-ANIMALS, dzięki czemu można dokonać jego szybkiej identyfikacji. Niestety, poziom świadomości społeczeństwa jest wciąż dość niski i wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w bardzo łatwy sposób można ustrzec się przed zaginięciem swojego zwierzaka.

Metodą alternatywną w stosunku do mikroczipa jest zakupienie psu obroży z GPSem, która pozwala namierzyć pupila i odpowiednio wcześniej podjąć poszukiwania. System nawigacji satelitarnej sprawdza się w każdej sytuacji i pozwala namierzyć psa, który pozostaje w bardzo dużej odległości od swojego właściciela. Schemat działania GPSa nie jest zbytnio skomplikowany. Nadajnik lokalizacyjny jest wbudowywany w obrożę psa - jego wielkość oraz waga nie są dla psa przytłaczające, zatem właściciel nie musi się obawiać, że pies będzie zbytnio obciążony aparaturą. Podczas zakupy obroży dla psa z GPSem należy wziąć pod uwagę rozmiar pupila; jeżeli mamy do czynienia z psem ras dużych powinniśmy dopasować obrożę i wielkość nadajnika do jego gabarytów. W tym momencie pojawia się pytanie: skąd właściciel będzie wiedział, gdzie znajduje się pies, skoro obroża jest przytwierdzona do jego szyi? W jaki sposób dowiemy się o lokalizacji naszego zwierzęcia?

Do każdego zestawu GPS dostajemy specjalne oprogramowanie zawierające kartę prepaid. Po zainstalowaniu oprogramowania na telefonie komórkowym i odpowiednim założeniu obroży możemy zadzwonić do psa. W odpowiedzi na nasz telefon dostaniemy mms zwrotny oraz plany okolicy. Jeżeli nie chcemy ponosić wydatków związanych z wysyłaniem informacji lokalizacyjnych na telefon komórkowy, możemy skorzystać z bezpłatnej opcji - namierzania psa przez Internet. Każdy producent zamieszcza w instrukcji wszelkie dane odnoszące się do możliwości lokalizacji czworonogów.


  • Obroża dla psa z GPS

  • Obroża dla psa z GPS

  • Obroża dla psa z GPS

Największą przeszkodą w korzystaniu z tego systemu GPS jest cena za obrożę oraz aplikację do telefonu komórkowego. Koszt dobrej, sprawdzonej obroży to wydatek rzędu 1000-2000 złotych. Tańsze modele są zazwyczaj mało skuteczne i niestety nie sprawdzają się we wszystkich sytuacjach. Obroża dla psa z GPS jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują i zabierają psa ze sobą.

Zwierzę, które przebywa na nowym terenie, może poczuć się niepewne i zdezorientowane. Nowe miejsce i nowe odgłosy otoczenia mogą różnie wpływać na psychikę zwierzęcia i zmusić je do niekonwencjonalnych działań.

  • Na co zwracać uwagę w czasie zakupu obroży z GPS?

Przede wszystkim powinniśmy zwracać szczególną uwagę na renomę producenta i jego doświadczenie. W żadnym przypadku nie kupujmy obroży od niesprawdzonej firmy, której bytność na rynku pozostawia wiele do życzenia. Dobra obroża dla psa z GPS powinna sprawdzać się w każdych warunkach i doskonale „współpracować” z psem. Z tego też względu warto nabyć obrożę wodoodporną, która charakteryzuje się solidnością wykonania i trwałością materiałów. W ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych znajdziemy rozliczne modele GPS ów, spośród których najdokładniejszym jest GPS radiowy umożliwiający śledzenie psa w dwójnasób. GPS radiowy to połączenie trybu lokalizacji za pomocą sygnału radiowego oraz trybu lokalizacji przez sygnał GPS. Sygnalizacja radiowa może wydawać się niezwykle atrakcyjna dla właściciela, zważywszy na sposób powiadamiania o pozycji psa. Wystarczy, bowiem skierować pilot w stronę psa, a sygnał dźwiękowy da o sobie znać. Na wyświetlaczu radiowym ukaże się w tym samym momencie informacja odnosząca się do aktualnego miejsca pobytu zwierzęcia. Sygnalizator radiowy wychwytuje sygnał w promieniu 15 km; jeżeli pies wyjdzie poza ten obszar, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć poszukiwania. Tryb sygnalizacji GPS ma nieco mniejszy zasięg - w promieniu do 10 km.

Pies w obroży z GPS

Na koniec warto dodać, że GPS radiowy jest zdecydowanie najdroższą opcją rynkową; głównymi odbiorcami sprzętu są myśliwi i osoby, które posiadają psy o wysokim zapotrzebowaniu na ruch (w przypadku psów zamieszkujących aglomerację miejskie i tych o nieco łagodniejszym usposobieniu, taki wydatek jest raczej zbędny). Średnia cena obroży z GPSem radiowym kształtuje się w granicach 3000 złotych.

Obroża dla psa z GPS może być stosowana we wszystkich warunkach atmosferycznych, a jej użytkowanie nie nastręcza żadnych kłopotów. Producenci dają zazwyczaj do dwóch lat gwarancji na swój sprzęt, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że obroża zostanie zniszczona a my sami stracimy pieniądze.

Tagi artykułu: