Udostępnij ten artykuł.

Oddam psa w dobre ręce czy warto szukać pupila w serwisach ogłoszeniowych?

W Internecie funkcjonuje wiele serwisów ogłoszeniowych, w których miłośnicy psów mogą wystawiać oferty kupna/sprzedaży psów. Pomimo, że od dłuższego czasu sprzedaż zwierząt przez aukcje internetowe jest nielegalna, wiele osób omija ten proceder. Zanim jednak powiemy kilka słów o sprzedażowych sztuczkach, zachęcamy do zapoznania się z treścią znowelizowanej ustawy o ochronie praw zwierząt, która obowiązuje od stycznia 2012 roku:

 „Art. 10a.
1. Zabrania się:
.1 wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;

.2 prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
.3 wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.

(...)

6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach
społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

Art. 10b.
1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;

2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy nabycia psów i kotów od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.";

Jednym z podstawowych trików sprzedażowych jest wystawianie na aukcjach akcesoriów dla zwierząt i dodawanie do nich „gratisowo” zwierzęcia. Tym sposobem możemy kupić smycz o wartości 2000 złotych. Wiele osób decyduje się na kupno zwierząt przez Internet, nie zdając sobie sprawy, w jakich warunkach zwierzę przebywało i jak było traktowane przez hodowcę.

wyszukiwarka internetowa gdzie wpisujemy oddam psa w dobre rece

Samo wstawianie ogłoszeń typu „oddam psa”, „sprzedam  psa czy „kupię psa” nie jest jednak niczym złym. Internet jest głównym miejscem spotkań miłośników czterech łap i hodowców!  W przypadku zamieszczania oferty „oddam psa w dobre ręce” prawie zawsze możemy liczyć na odzew. Ważne jednak, abyśmy zamieścili jak najwięcej informacji na temat psa, powody jego oddania oraz wszelkie informacje, które mogą okazać się przydatne dla przyszłych właścicieli. Oto jakie elementy powinno zawierać wzorcowe ogłoszenie:

- aktualne zdjęcie czworonoga,

- informacje o wieku, stanie zdrowia, preferencjach żywieniowych czworonoga,

- kilka wskazówek na temat pielęgnacji i kosztów utrzymania pupila,

- opis jego słabych i mocnych cech. Niektóre psy zupełnie nie nadają się do mieszkania w rodzinach z małymi dziećmi. Inne potrzebują stałego kontaktu z właścicielem. Jeszcze inne są bardzo aktywne.

- przyczyny oddania zwierzęcia.

 

Zdarza się, że właściciele nie podają rzeczywistych przyczyn pozbycia się pupila, uznając, że zniechęci to potencjalnych chętnych. Nie należy jednak zapominać, że negatywne zachowania psa prawie zawsze stanowią wynikową naszej niekompetencji. Najlepszym tego przykładem jest przygarnianie psów, które wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia (np. psy ras agresywnych). Jeżeli właściciel nie zapewni im odpowiedniego wsparcia treningowego,  może oczekiwać, że u zwierzęcia rozwiną się zachowania agresywne. Pamiętajmy: jeżeli oddajemy psa, jest to nasza osobista porażka! Oczywiście istnieją sytuacje i zdarzenia losowe na które nie mamy wpływu. Jednym z nich jest choroba albo śmierć członka rodziny. Co wówczas zrobić z psem? Jeżeli sami nie mamy warunków, lub nie chcemy przyjmować psa pod swój dach, zamieszczenie ogłoszenia jest najlepszym rozwiązaniem.

Przygarnę psa”

Podobnie jak w przypadku ogłoszeń o oddaniu psa w dobre ręce, ogłoszenia o chęci zaadoptowania pupila powinny być szczegółowe i merytoryczne. Dzięki temu unikniemy kontaktu z osobami, które nie mogą zaoferować nam  niczego konkretnego. Każde zwierzę powinno posiadać swojego pana, niemniej nie każdy miłośnik czterech łap może pozwolić sobie na zaadaptowanie każdego psa. Niektóre rasy są o wiele bardziej wymagające od innych. Jeżeli nie mamy doświadczenia w kontaktach ze czworonogami, nie powinniśmy nawet rozważać adopcji psa rasy „problemowej”.

Gdzie szukać ogłoszeń?

Serwisy ogłoszeniowe powstają jak grzyby po deszczu. Większość z nich jest bezpłatna, dlatego administratorzy nie mają pełnej kontroli nad treścią zamieszczanych weń ogłoszeń. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaglądanie na strony serwisów kynologicznych. Jednym z nich jest psy-pies.com W odpowiednich działach tematycznych i podkategoriach znajdą Państwo ogłoszenia właścicieli i osób, które wyrażają wole przygarnięcia psa. Serdecznie zachęcamy do przeglądania i zamieszczania ogłoszeń. Tylko dzięki wspólnej pracy i wysiłkowi jesteśmy w stanie zmienić życie porzuconych i niechcianych zwierząt.

Tagi artykułu: