Udostępnij ten artykuł.

Odpowiednia dieta dla Yorkshire Terriera

Każdy z nas, kiedy decyduje się na zakup psa, powinien się jak najwięcej dowiedzieć o danej rasie. Nie chodzi tutaj tylko o rys charakterologiczny psa, ale także o to, jakiej wymaga pielęgnacji oraz sposobu żywienia. Jeśli chodzi, o YorkshireTerriera to powszechnie uznaje się, że są to psy bardzo wybredne, jeśli chodzi o dietę. Jest w tym sporo prawdy. Jednak nie wynika to z ich celowej wybredności, ale z tego, że wymagają określonej diety i źle reagują na niektóre pokarmy i grupy pokarmowe.

Na początek pamiętajmy, że Yorki, choć są małymi psami, są tak samo mięsożerne jak inne psy. Mięso, więc powinno być podstawą jego menu W kresie wzrostu i fizycznego rozwoju dieta psa powinna kształtować się w następujących proporcjach: 66% to składniki białkowe, 5-10% tłuszcze, a około 30% to węglowodany. Dzięki tak zbilansowanej diecie zapewniamy naszemu psu szansę na prawidłowy rozwój. Odpowiednia dieta dla Yorkshire Terriera, Odpowiednia dieta dla Yorkshire Terriera, Odpowiednia dieta dla Yorkshire Terriera

Karmienie szczeniaka Yorkshire Terriara

Pamiętajmy o tym, że odpowiednia dieta to podstawa prawidłowego rozwoju psa. Wiadomym jest, że inaczej karmi się szczeniaki i psy w okresie rozwoju, a inaczej dorosłe psy. Prawidłowe odżywienie szczeniaków ma bardzo duże znaczenie dla ich rozwoju. U większości szczeniąt małych ras intensywny wzrost przypada na pierwsze 6 miesięcy życia. Szczenię przybiera na wadze w tym okresie średnio 20g dziennie. Dlatego też zapotrzebowanie na energię u szczeniąt jest dwukrotnie wyższe niż u psów dorosłych. Jednak należy pamiętać, że dieta psa nie może być tłusta, ponieważ pełną sprawność układ trawienny psa uzyskuje dopiero po osiągnięciu wieku dorosłego. Psy małych ras dość szybko przybierają na wadze i łatwo odkładają tkankę tłuszczową, co może prowadzić do nadwagi. A nadwaga zakłóca prawidłowy rozwój szczeniąt i wpływa bardzo niekorzystnie na ogólny stan zdrowia. Jeśli raz doprowadzimy do tego, że pies będzie miał nadwagę, to później bardzo ciężko będzie nam psa odchudzić. Podobnie jak u ludzi, powrót do prawidłowej wagi jest bardzo trudny, a czasem niemal niemożliwy. Dlatego musimy zatroszczyć się bardzo dobrze o żywienie psa w okresie szczenięctwa.
Małe psy karmimy częściej, ale mniejszymi porcjami. W pierwszym okresie do około 4 roku życia karmimy szczeniaczka 5 razy dziennie. Następnie do wieku 6 miesięcy – 3 razy dziennie, od szóstego miesiąca piesek powinien być karmiony maksymalnie dwa razy dziennie. Przekarmianie psa jest bardzo niezdrowe, dlatego należy ściśle pilnować się tych reguł.

Tym szczeniętom, które jedzą łapczywie lepiej jest podawać karmę namoczoną. Pod warunkiem oczywiście, że karmimy psa suchą karmą. W czasie posiłku piesek musi mieć zapewniony spokój, tylko w ten sposób, bowiem zminimalizujemy ryzyko połykania powietrza razem z pożywnieniem czy też zadławienia. Zmniejszy to także tempo jedzenia, co uchroni psa przed wystąpieniem biegunki powstającej w wyniku przejedzenia. Najważniejszą rzeczą jest to, żeby zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody. Szczególnie istotne jest to wtedy, kiedy karmimy psa suchą karmą.

Karmienie psa dorosłego Yorkshire terriera

Psy rasy Yorkshire Terrier, choć są bardzo małych rozmiarów, są przede wszystkim mięsożerne. Jak każde inne psy mają ogromne zapotrzebowanie na białko, które właśnie powinno być zaspokajane przez odpowiednią porcję mięsa. Białko, bowiem powinno być najważniejszym składnikiem diety psa. Yorkom można podawać wiele rodzaju mięsa, ale między innymi mięso wołowe, drobiowe, cielęcinę oraz jagnięcinę. Nie należy jednak często żywić psa podrobami ponieważ niektóre z nich podawane w nadmiernych ilościach mogą źle wpływać na zdrowie naszego psa np.: wątroba i nerki są często koncentracją szkodliwych metali ciężkich, tkanka płucna natomiast ma niską wartość odżywczą. Odpowiednie są również filetowane ryby. Filetowane, dlatego, że nie mają ości. A zadławienie się ością dla tak małego psa może skończyć się tragicznie. Źródłem białka są także ser żółty, ser biały oraz gotowane jajka. Nie podajemy jednak samego mięsa. Powinno być ono wymieszane z kaszą bądź ryżem z dodatkiem warzyw. Nie zapominajmy, bowiem, że warzywa są źródłem witamin i mikroelementów, które naszemu psu również są potrzebne do prawidłowego rozwoju i zdrowego funkcjonowania. Dieta psa uboga w którekolwiek ze składników przyczyni się do złego samopoczucia a także chorób wynikających z niedoborów witamin czy minerałów.


  • Dieta dla Yorkshire Terriera

  • Dieta dla Yorkshire Terriera

  • Dieta dla Yorkshire Terriera

Kolejnym istotnym składnikiem, jaki powinien znaleźć się w zbilansowanej diecie naszego Yorka są tłuszcze. Podstawowym dostarczycielem energii są tłuszcze. Najczęściej podaje się je psom wraz z pokarmem (tłuszcze nasycone). Zwykle pochodzą z tkanek zwierzęcych. Tłuszcze nienasycone również potrzebne do prawidłowego wzrostu pochodzą z olei roślinnych. Jednak pamiętajmy o tym, że zbyt bogata w tłuszcz dieta może powodować tycie. To również częsta przyczyna biegunek. Ale nie wolno popadać w całkowitą paranoję, ponieważ tłuszcz również jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. A jego zbyt mała ilość może powodować schorzenia skóry i mieć wpływ na sierść.

Kolejnym, niezwykle istotnym składnikiem diety zwierzęcia są węglowodany. Pamiętajmy, że powinny one stanowić aż 30% diety psa. Najlepszymi źródłami węglowodanów są: ryż, makaron i kasza. Ważne, aby dieta zwierzęcia nie obfitowała w zbyt duże ilości węglowodanów szczególnie makaronu, który może być trudno przyswajalny. Bardziej odpowiednie są kasze i ryże. Pokarmy te powinny być dobrze ugotowane, a nawet lekko rozgotowane o konsystencji papki. Kasze i makaron powinny być dobrze rozdrobnione, tak, aby łatwiej było przełykać je naszemu psu.

Oprócz podstawowych składników odżywczych żywienie psa powinno być również oparte na witaminach i składnikach mineralnych. Powinny być one niezbędnym dodatkiem do każdego posiłku. Można je podawać w postaci różnego rodzaju warzyw i owoców, tam, bowiem znajdują się największe ich ilości. Jeśli nie chcemy yorkowi podawać warzyw wzdymających takich jak kapusta, groch czy fasola można podawać szczenięciu wszystkie inne warzywa, które lubi na przykład marchewkę, pietruszkę czy seler. Niektóre z nich, jak marchewkę możemy podawać także na surowo, ponieważ zachowują one wtedy swoje wszystkie walory, a więc witaminy w nich zawarte. Podawaniu pieskowi owoców a szczególnie jabłek poprawia trawienie. Pamiętajmy przy ty, że wszystkie podawane warzywa czy owoce powinny być bardzo drobno posiekane, a nawet starte. Oprócz podawania witamin w naturalnej postaci, dobrze jest wzbogacić dietę psa o suplementy diety i preparaty wysokowitaminowe. Możemy zakupić je we wszystkich sklepach zoologicznych bądź u weterynarza. Co do wyboru rodzaju witamin i składników najlepiej poradzić się weterynarza.

Najprostszym przepisem na danie dla naszego Yorkshire terriera jest wołowina z warzywami i kaszą bądź kurczak z ryżem i marchewką. Danie to jest bardzo łatwe w przygotowaniu, a zarazem bardzo smaczne i pożywne.

Zbilansowane posiłki są niezwykle ważne. Bowiem odpowiednia dieta to podstawa prawidłowego rozwoju psa. Nie ma znaczenia, czy jest to pies mały czy duży, dorosły czy szczeniak. Od diety zależy, bowiem nie tylko jego samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie i długie życie.

Przy żywieniu psa pamiętajmy o tym, że Yorki są dość łakomymi zwierzakami. Mają bardzo wyczulony węch, jak każdy pies zresztą, więc jeśli tylko wywęszą coś smacznego, od razu chcą to zjeść. Jednak musimy pilnować ich diety, gdyż mają tendencję do nadwagi. Dlatego podajemy im maksymalnie dwa posiłki dziennie. Powinniśmy również pilnować tego, aby były one podawane o stałych porach. Dla psa takie rutynowe zachowania są bardzo ważne i regulują jego cykl dnia. Dlatego też nie zostawiamy psu pełnej miski na cały dzień. Powinien on mieć jasno wyznaczony czas jedzenia. Jeśli pies nie zje przygotowanej dla niego porcji, nie zostawiamy jej. Powinniśmy odstawić ją, aby nie rozregulować jego cyklu karmienia. Od jednej niezjedzonej porcji na pewno nic mu się nie stanie, z większą ochotą zje następną. Dopiero, jeśli zauważymy, że pies nie chce jeść dwóch czy trzech posiłków pod rząd, powinniśmy udać się do weterynarza. Brak apetytu, bowiem może być powodowany jakąś chorobą.

Gotowa karma czy przygotowywanie posiłków?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej karmić psa gotową karmą czy przygotowywać posiłki we własnym zakresie. Nie ma jednak na to jednoznacznej odpowiedzi. Zapewne ilu hodowców, tyle będzie opinii na ten temat. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest karmić psa gotową karmą. Jest ona, bowiem przygotowana przez wysokiej rangi specjalistów, którzy opracowali najlepiej zbilansowane posiłki. Zawierają one wszystkie niezbędne do zdrowego funkcjonowania składniki – witaminy i mikroelementy. Jednak poza aspektem zdrowotnym ma to też swoje plusy estetyczne, ponieważ pies jedząc taką karmę nie brudzi pyszczka. Co więcej sucha karma nie psuje się, możemy więc przechowywać ją bardzo długo. Są jednak i drudzy, którzy uważają, że pies najlepiej rozwija się, jeśli podajemy mu posiłki przygotowywane przez nas w domu. Przede wszystkim takie pożywienie jest jak najbardziej naturalne, nie jest przetworzone i co najważniejsze, nie zawiera jakichkolwiek konserwantów i innych związków występujących w karmie gotowej.


  • Dieta dla Yorkshire Terriera

  • Dieta dla Yorkshire Terriera

  • Dieta dla Yorkshire Terriera

Tak naprawdę i jedni i drudzy mają trochę racji. Faktycznie gotowa karma to zbilansowany posiłek z odpowiednią ilością wszystkich niezbędnych składników. Ale pamiętajmy, że dotyczy to jedynie karmy wysokiej jakości. Karmy znane z reklam telewizyjnych nie będą tutaj odpowiednie. Przede wszystkim jest to ważne, kiedy sucha karma jest podstawowym składnikiem diety i na tym opiera się żywienie psa. Najlepiej, więc stosować dietę mieszaną, czyli podawać na zmianę karmę gotową oraz przygotowywane przez nas posiłki.

Jeżeli zdecydujemy się na karmę to powinna być to karma tylko najwyższej jakości. Polecane marki to Eukanuba, Royal Canin, Hills. W żadnym wypadku nie powinny to być karmy typu Chappi lub Pedigree. Cena tych karm jest stosunkowo wysoka, bo około 25-30 zł za kilogram, ale miesięcznie na żywienie naszego pieska karmą nie wydamy więcej niż 30-50 zł w zależności od jego masy.

Pamiętajmy, że pies powinien mieć zapewniony stały dostęp do wody. Jest to bardzo ważne przede wszystkim, jeśli podstawą jego diety jest sucha karma. Wchłania ona wodę i może spowodować duże pragnienie u psa.

Czego psu absolutnie jeść nie wolno?

Zalecenie w diecie psa to nie tylko to, co powinien on jeść, ale również to, czego absolutnie nie powinno mu się podawać. W pierwszej kolejności nie można psu podawać słodyczy. Często jest tak, że jedząc coś pysznego chcemy się z naszym pupilem podzielić. Jednak jest to ogromny błąd. Pies nie powinien jeść żadnych słodkości, a przede wszystkim czekolady. Psy mogą nabawić się po niej poważnych problemów żołądkowych w najgorszych przypadkach do skrętów kiszek. Jeżeli jednak nasz pupil przepada, za słodkościami – a wiemy, że Yorkshire terriery to łakomczuchy - nie musimy doszczętnie pozbawiać go tej przyjemności. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele psich przysmaków, które są równie smaczne, a nie zaszkodzą mu.

Druga całkowicie zabroniona rzecz to mleko. Błędnie sądzi się, że psy powinny w ten sposób uzupełniać wapń. Jednak nie jest to prawdą. Mleko jest szkodliwe, ponieważ fermentuje ono w jelitach i może prowadzić do ostrych biegunek.

Kości, a raczej chrząstki, powinny gościć w diecie psa. Jednak nie powinny być to kości drobiowe. Są one długie i pękają zazwyczaj wzdłuż osi długiej, przez co stają się bardzo ostre. Połknięcie takiej kości może spowodować przebicie jelita psa.

Nie powinniśmy również częstować naszego pupila resztkami ze stołu. W wędlinach czy mięsach, które my spożywamy, znajduje się zwykle wiele przypraw i środków konserwujących, co prowadzić może do problemów z układem pokarmowym.

Nie jest także wskazane podawanie surowego mięsa, ponieważ może ono być zakażone wirusami różnych chorób.

Powyższe wskazówki pozwolą ustalić zasady prawidłowego żywienia psa. Ważne jest to, aby się ich trzymać, bowiem odpowiednia dieta to podstawa prawidłowego rozwoju psa. To dzięki niej nasz pies może być radosnym stworzeniem i dożyć sędziwego wieku w dobrym zdrowiu.

Tagi artykułu: