Udostępnij ten artykuł.

Odpowiednia pora na adopcję psa

Właściciele często zadają sobie pytanie, jaki okres jest najlepszy na adopcję psa. Pytanie może wydać się z pozoru błahe i mało istotne, jednakże jest niezwykle ważne dla wszystkich, którzy myślą o adopcji szczeniaka lub psa dorosłego.

W pierwszym okresie życia szczenięta są nad wyraz aktywne i pragną spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wiadomo, że okres jesienny i zimowy nie sprzyja harcom i psotom, toteż właściciele powinni decydować się na kupno szczenięcia w okresie wiosennym i letnim. Wiosna jest bez wątpienia najlepszym okresem dla psa, gdyż pogoda sprzyja długim spacerom i pies nie męczy się z powodu upałów i drażniących promieni słonecznych. W okresie wczesnowiosennym można również spokojnie uczyć pupilka załatwiania się na dworze i podstawowych zasad czystości.

Wiosenna adopcja psa bardzo często koliduje z innymi zobowiązaniami. W pierwszym okresie życia psa a przynajmniej przez pierwszy tydzień niezmiernie istotne jest, aby spędzać ze zwierzęciem każdą wolną chwilę. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy mieli czasu, aby zajmować się psem. Szczenię nie może zostawać samo w domu, dopóki nie przyzwyczai się do nowego otoczenia. Pierwsze tygodnie życia są również okresem wzmożonej tresury i uczenia psa, jak powinien się zachowywać. Podejmując decyzję o adopcji psa musimy, więc zdawać sobie sprawę, że nie obejdzie się bez kilkudniowego urlopu w pracy.

W ciągu kilku miesięcy od adopcji zwierzę zdąży wystarczająco podrosnąć i tym samym nabrać odporności na niskie temperatury. Dzięki temu dobrze zniesie zimę i będzie przygotowane na znaczne ochłodzenie. Jest to szczególnie istotne wśród ras, które są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkie infekcje i choroby. Mowa przede wszystkim o Yorkach, Pekińczykach czy też Szpicach miniaturowych.

Kupno lub adopcja dorosłego psa może odbyć się w każdej porze roku. Jeżeli jednak pies zostaje adoptowany z myślą o dorastających dzieciach, warto odłożyć decyzje na okres przed rozpoczęciem wakacji. Dzięki temu pies będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby przyzwyczaić i przywiązać się do dziecka. Nasza pociecha będzie mogła spędzać z nim dużo czasu i przejąć większość obowiązków. Kilka miesięcy spędzonych ze zwierzęciem wykształci w dziecku umiejętność zabawy i opieki nad kimś słabszym i potrzebującym pomocy.

Tagi artykułu: