Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Odpowiednia pora na adopcję psa

Właściciele często zadają sobie pytanie, jaki okres jest najlepszy na adopcję psa. Pytanie może wydać się z pozoru błahe i mało istotne, jednakże jest niezwykle ważne dla wszystkich, którzy myślą o adopcji szczeniaka lub psa dorosłego.

W pierwszym okresie życia szczenięta są nad wyraz aktywne i pragną spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wiadomo, że okres jesienny i zimowy nie sprzyja harcom i psotom, toteż właściciele powinni decydować się na kupno szczenięcia w okresie wiosennym i letnim. Wiosna jest bez wątpienia najlepszym okresem dla psa, gdyż pogoda sprzyja długim spacerom i pies nie męczy się z powodu upałów i drażniących promieni słonecznych. W okresie wczesnowiosennym można również spokojnie uczyć pupilka załatwiania się na dworze i podstawowych zasad czystości.

Wiosenna adopcja psa bardzo często koliduje z innymi zobowiązaniami. W pierwszym okresie życia psa a przynajmniej przez pierwszy tydzień niezmiernie istotne jest, aby spędzać ze zwierzęciem każdą wolną chwilę. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy mieli czasu, aby zajmować się psem. Szczenię nie może zostawać samo w domu, dopóki nie przyzwyczai się do nowego otoczenia. Pierwsze tygodnie życia są również okresem wzmożonej tresury i uczenia psa, jak powinien się zachowywać. Podejmując decyzję o adopcji psa musimy, więc zdawać sobie sprawę, że nie obejdzie się bez kilkudniowego urlopu w pracy.

W ciągu kilku miesięcy od adopcji zwierzę zdąży wystarczająco podrosnąć i tym samym nabrać odporności na niskie temperatury. Dzięki temu dobrze zniesie zimę i będzie przygotowane na znaczne ochłodzenie. Jest to szczególnie istotne wśród ras, które są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkie infekcje i choroby. Mowa przede wszystkim o Yorkach, Pekińczykach czy też Szpicach miniaturowych.

Kupno lub adopcja dorosłego psa może odbyć się w każdej porze roku. Jeżeli jednak pies zostaje adoptowany z myślą o dorastających dzieciach, warto odłożyć decyzje na okres przed rozpoczęciem wakacji. Dzięki temu pies będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby przyzwyczaić i przywiązać się do dziecka. Nasza pociecha będzie mogła spędzać z nim dużo czasu i przejąć większość obowiązków. Kilka miesięcy spędzonych ze zwierzęciem wykształci w dziecku umiejętność zabawy i opieki nad kimś słabszym i potrzebującym pomocy.

Tagi artykułu: