Udostępnij ten artykuł.

Odrobaczanie psów - profilaktyka i preparaty

     Odrobaczanie psów to niezwykle ważna rzecz należy jednak pamiętać, iż wszelkie, samodzielne próby odrobaczania zwierzęcia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W żadnym razie nie powinniśmy stosować leku, który nie został uprzednio przepisany przez lekarza i poddany jego aprobacie.

     Prawidłowy dobór leku na odrobaczenie psów i ustalenie jego gramatury są możliwe dopiero po odbyciu pełnego wywiadu lekarskiego i określeniu rzeczywistej masy ciała zwierzęcia. Wszelkie pomiary powinny być wykonane w lecznicy weterynaryjnej. Ważenie psa przy pomocy wagi kuchennej czy łazienkowej zawsze jest skażone pewnym błędem i możliwością nieprawidłowego odczytu. Jeżeli koniecznie chcemy sami zważyć psa (szczeniaka), powinniśmy skorzystać raczej z wagi kuchennej aniżeli łazienkowej. Pomiary wagi kuchennej są bowiem znacznie dokładniejsze, a usytuowanie na niej szczeniaka nie powinno sprawiać większych problemów. Ważenie psa dorosłego może odbywać się z wykorzystaniem wagi łazienkowej. Wystarczy, że weźmiemy psa w ręce, staniemy na wadze i odczytamy wynik; oczywiście musimy najpierw uspokoić czworonoga, gdyż pomiary będą niedokładne. Następnie sami się ważymy i wyniki odejmujemy. Różnica będzie stanowiła jednocześnie wagę psa.

     Pierwsze odrobaczenie szczenięcia winno odbyć się po upływie dwóch tygodni od chwili narodzin. Początkowe tygodnie życia psa są niezwykle istotne, dlatego też powinniśmy mieć go stale na oku. Odrobaczenie należy ponowić po dwóch tygodniach od pierwszego zabiegu. Następne wykonuje się, kiedy pies osiągnie dziesiąty tydzień życia. Przed upływem pół roku zabieg winniśmy powtórzyć jeszcze trzykrotnie za każdym razem odstęp czasowy wynosi trzydzieści dni. Dalsze etapy odrobaczania są uzależnione od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Przyjmuje się, że maksymalny czas pomiędzy każdym kolejnym odrobaczaniem wynosi pół roku. Niektórzy właściciele ponawiają jednak zabieg co trzy miesiące.

   Kupując kilkutygodniowe szczenię należy zorientować się, czy zostało poddane zabiegowi odrobaczania. Jeżeli zabieg nie miał miejsca, należy czym prędzej odrobaczyć zwierzę. Przed wykonaniem zabiegu warto zrobić badania parazytologiczne kału, bądź też dokonać analizy pasożytów bytujących w kale, bądź w okolicach odbytu.

Jak chronić nasze psy przed zakażeniem?

   Najskuteczniejszą metodą zwalczania pasożytów i ochrony naszych pupili jest, jak już zostało wspomniane wcześniej, regularne odrobaczanie psów. Nie należy jednak zapominać o pozostałych czynnikach wspierających naszą walkę z pasożytami. Bardzo ważne, abyśmy zachowywali porządek i czystość posłania zwierzęcia, a także sprzątali po nim wszystkie nieczystości. Jako, że jedną z głównych dróg zakażenia jest droga pokarmowa, należy unikać podawania zwierzęciu surowego mięsa i produktów nieznanego pochodzenia.

    Szczenięta mają bardzo dużą tendencję do jedzenia kału innych zwierząt, co może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. W związku z powyższym nie należy dopuszczać do sytuacji, w której zwierzę pozostaje poza zasięgiem naszego wzroku.

Tabletki dla psów na robaki

Tabletki dla psa na robaki

    Wielu właścicieli zapomina, że walka z wewnętrznymi pasożytami nie stanowi obrony kompleksowej. Równie istotna jest walka z pasożytami zewnętrznymi: pchłami, kleszczami i wszami. Kleszcze i pchły przenoszą szereg pasożytów i wirusów, które są odpowiedzialne za rozwój i powstawanie takich schorzeń jak borelioza i toksoplazmoza.

Ryzyko przeniesienia pasożyta na człowieka

    Przeniesienie się pasożyta ze zwierzęcia na człowieka jest bardzo ważkim problemem, który pozostaje nader często lekceważony. Jeżeli weterynarz stwierdzi, że nasz pies posiada robaki, winniśmy gruntownie zmienić wszystkie nasze przyzwyczajenia i bezwzględnie stosować się do zasad higieny. Pasożyty odzwierzęce bardzo często przenoszą się na dzieci, które mogą odczuwać skutki zakażenia przez bardzo długi czas. Pierwszym krokiem do eliminacji zagrożenia dla właściciela jest rzecz jasna odrobaczenie psa. Oprócz tego powinniśmy pamiętać jeszcze o dokładnym myciu rąk po kontakcie z psem, bezwzględnym zakazie lizania po twarzy i innych częściach ciała, sterylizacji misek i talerzy oraz wyparzanie wszelkich naczyń, z którymi nasz pies mógł mieć kontakt. Istotną sprawą jest także częste zmienianie posłania psa.

dlaczego trzeba odrobaczać psa, dobór leku na odrobaczanie psów, jak często odrobaczać psa, kał psi, kiedy odrobaczać szczeniaka, metody zwalczania pasożytów, odrobaczanie, odrobaczanie psa, odrobaczanie psa a dzieci, odrobaczanie psa cena, odrobaczanie psa forum, odrobaczanie psa kiedy, odrobaczanie psów, odrobaczanie psów co jaki czas, odrobaczanie psów jak często, odrobaczanie psów kiedy, odrobaczanie szczeniaka, odrobaczanie szczeniąt, odrobaczanie u psa, odrobaczenie u psa, pasożyty odzwierzęce, pierwsze odrobaczanie szczeniaka, psów, robaki u psa, szczepienia psów, tabletki na robaki dla psów, vermox, walka z pasożytami u psa

Tagi artykułu: