Udostępnij ten artykuł.

Ogólne zasady wychowania psa

Zanim rozpoczniemy szkolenie szczenięcia, a nawet pomyślimy o jego przebiegu, warto pozytywnie się nastroić i w duchu założyć, że przebiegnie pomyślnie. Jeśli mamy uczyć zwierzę pozytywnych zachowań, musimy wiedzieć, czego oczekujemy od niego i od siebie. Pies wyczuwa, kiedy jesteśmy źli, zaniepokojeni, sfrustrowani i automatycznie reaguje na nasze zmiany nastroju. Na potrzeby szkolenia warto zachować zimną krew i myśleć pozytywnie. 

Oto ogólne zasady wychowania psa to:

Zasada 1. Konsekwencja

Od samego początku musisz zdecydować, czego dokładnie chcesz nauczyć swoje zwierzę i kontrolować postępy szkolenia. Jeśli masz zamiar użyć pewnego słowa lub frazy w ramach polecenia, zawsze wypowiadaj je w taki sam sposób – z identyczną  intonacją. Jest to bardzo istotne zalecenie treningowe i  powinno być respektowane przez wszystkich członków gospodarstwa domowego. Każdy, kto bierze udział w szkoleniu musi znać i stosować ten sam wyraz, który wywołuje konkretną reakcję. Pies nie myśli w tych samych kategoriach co człowiek – przede wszystkim nie myśli logicznie. O ile do dziecka możemy powiedzieć zarówno „przyjdź proszę”, jak i „chodź”, mając pewność, że prawidłowo odczyta komendę, o tyle w przypadku psa takiej pewności mieć nie możemy. Zwierzę nie rozumie słów, a jedynie rozróżnia ich dźwięk. Wszystkie osoby, które uważają, że ich zwierzę jest jedyne i niepowtarzalne są w błędzie. Jedynie konsekwentnie przeprowadzony trening może sprawić, że nasze zwierzę będzie nadawało na tej samej fali co my. Rozumienie się bez słów wymaga miesięcy, a nawet lat ciężkiej pracy i obustronnego zaangażowania.

Konsekwencja odnosi się nie tylko do powtarzalnych komend, ale także samego przebiegu ćwiczeń. Jeżeli przywołujemy do siebie szczeniaka, zakładamy, że przejdzie całą drogę. Nigdy nie porzucamy ćwiczenia w połowie, nawet gdy widzimy, że zwierzę słabo reaguje. Jeżeli raz zrezygnujemy z wykonywania polecenia, możemy mieć pewność, że sytuacja powtórzy się w przyszłości.

Zasada 2. Prowadź krótkie cykle szkoleniowe

Psy nie potrafią skupić uwagi na jednej rzeczy przez czas dłuższy niż kilka minut. Po kilku-kilkunastu minutach zwierzę się rozprasza i przenosi uwagę na ciekawe obiekty za oknem, zabawki czy osoby pozostające w pobliżu. Szczeniaki szybko tracą zainteresowanie i przechodzą do następnej czynności. Tak samo jest ze szkoleniami – chwila zainteresowania i nuda.

Podstawowe zasady w wychowaniu psa

Nauka komendy "waruj"

Ogólnie rzecz biorąc, treningi nie powinny trwać dłużej niż 10-15 minut (niezależnie od wieku psa). Jeśli limit zostanie przekroczony, szkolenie nie będzie efektywne.

Aby mieć pewność, że skutecznie trenujemy psa,  należy ustawić dzienny harmonogram i trzymać się go. O wiele korzystniej jest trenować przez 10 minut każdego dnia niż 60 minut raz w tygodniu. Oczywiście pewne polecenia można przemycać w trakcie codziennych czynności. Przykładowo, jeżeli pies nauczył się przybiegać do kuchni tuż po usłyszeniu odgłosu napełnienia miski, możemy schylić się w trakcie jej podawania i wydać krótką komendę, np. „przyjdź”. Podobnie rzecz się ma ze skakaniem na ludzi. To bardzo nieprzyjemny nawyk, który należy wyeliminować już w wieku szczenięcym. Za każdym razem kiedy wracamy do domu i widzimy, że pies skacze na nas, należy odwrócić się bokiem lub delikatnie nadepnąć łapę. Po jakimś czasie zwierzę zrozumie, że takie zachowanie nie jest pożądane.

 

Zasada 3. Zachować spokój

Kolejna zasada szkolenia: zachować spokój i kontrolę nad sobą. W sytuacjach szkoleniowych nigdy nie można stracić kontroli lub zdenerwować się. Oczywiście bywają chwile, kiedy chcemy wszystko rzucić i wyżyć się na psie – człowiek jest tylko człowiekiem. Po co jednak robić coś głupiego, skoro można policzyć do dziesięciu, złapać oddech i przestać się irytować? Podczas treningu nie powinniśmy reagować zbyt emocjonalnie. Po każdym dobrze wykonanym zadaniu obowiązkowo chwalimy nasze psy. Jeśli jesteśmy podekscytowani lub źli, psy nie będą w stanie skupić się na zadaniu. Niektórzy ludzie korzystają z dość ciekawego systemu, który polega na tym, że w podczas treningu nie mówimy do psa. Nie trzeba wprowadzać ustnych poleceń, aby nauczyć psa konkretnej czynności!  Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które mają tendencję do podnoszenia głosu.  

Zasada 4. Pochwały dla psa

Pochwała może przybierać różne formy. Niektórzy wolą dać smakołyk, inni mogą używać określenia "dobry pies", a trzecia grupa może preferować pieszczoty i poklepywania psa po grzbiecie. Wszystkie metody działają, ponieważ pokazują, że właściciele ​​są zadowoleni z postępowania psa . Niestety, wielu właścicieli nie do końca rozumie sens pochwały. Jeżeli pies dobrze wykona jedną czynność, nie oznacza to, że powinniśmy obdarowywać go całą połacią boczku czy też wykonywać masaż całego ciała. Pochwały winny mieć raczej zdawkowy charakter i nie dekoncentrować psa. Pozytywny komentarz albo rzucenie kawałka smakołyku mają pozytywnie wzmacniać, a nie odciągać psa od wykonywania czynności.

Jedną z zasad wychowania psa lub szczeniaka jest nagroda

Nagroda po dobrze wykonanym poleceniu przez psa

Zasada 5. Zawsze kończ trening pozytywnym akcentem

Piąta zasada szkolenia brzmi, aby zawsze kończyć sesje treningową  pozytywnym akcentem, tzn. pochwałą. W praktyce oznacza to, że nie powinniśmy kończyć sesji po ćwiczeniu, które zostało wykonane niepoprawnie. Zawsze dążymy do najlepszego rezultatu i wyrobienia w psie nawyku „zadowalania” właściciela. Jeżeli pies lb szczenię zobaczy, że właściciel jest zadowolony z jego pracy, chętniej wykona ćwiczenia w przyszłości.

Ogólne zasady wychowania psa w pigułce:

  • Chwal i nagradzaj psa, gdy robi coś dobrze. Powtarzaj ćwiczenie i dokonuj małych korekt, jeżeli zwierzę nie powtórzyło poprawnie komendy. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi między pochwałami a naganami (a właściwie – korektami).
  • Nie oczekuj, że pies wykona jakieś polecenie od ręki. Powtarzanie poleceń ma kluczowe znaczenie. Uwierz w to, co robisz i trzymać się tego.
  • Zawsze prowadź spójne treningi.
  • Nigdy nie karć psa za nieprawidłowe wykonanie pewnych czynności. Wprowadzaj korekty, ale nie krzycz na zwierzę.
  • Spraw, aby szkolenia nie były dla psa nudne. Nigdy nie przedłużaj sesji (kwadrans to maks).
  • Wprowadzaj komendy w życie. Staraj się przestrzegać wyznaczonych przez siebie reguł.

Tagi artykułu: