Udostępnij ten artykuł.

Oksana dziewczyna pies

    Oksana Malaja (Oxana Oleksandrivna Malaya) wychowała się w niewielkim, pozbawionym elektryczności i kanalizacji, gospodarstwie we wsi Nowaja Blagowesczenka w Ukrainie. Przez kilka lat jedynymi opiekunami dziewczynki były psy… Oksana nie jest wyjątkiem. Na świecie żyje ponad sto dzikich dzieci!

Kiedy Oksana była mała, rodzice kłócili się przez niemal cały czas. Matka ją biła, a dziecko moczyło się w nocy z przerażenia. Pewnego dnia rodzice zostawili ją poza domem i mieli już nigdy nie wrócić. Dziecko wczołgało się wówczas do psiej budy – było sucho, ciepło, a w misce znajdowało się jedzenie. Surowe mięso i ochłapy wprawdzie nie były dobrym pożywieniem dla dziecka, niemniej pozwalały przeżyć w trudnych warunkach. Oksana przestała używać codziennego języka, zapomniała jak być człowiekiem. Nie sposób sobie wyobrazić, ale dziecko spędziło w budzie całe pięć lat! Przez ten czas jadła psie jedzenie i wyrobiła w sobie typowo psie nawyki. Kiedy została znaleziona zachowywała się dokładnie jak pies: warczała na ludzi, chodziła na czterech łapach i uciekała przed ludzkim dotykiem.

Dopiero po pięciu latach sąsiad zgłosił sprawę na policję. Pewne jest, że przez cały okres dziewczynka nie miała styczności z ludźmi – widziała ich jedynie z daleka. Wszystko to co było dla niej ważne, znajdowało się w psiej budzie. 

Sprawa wydaje się niezmiernie interesująca, niemniej władze ukraińskie skutecznie zakamuflowały szczegóły przypadku Oksany. Całkowity brak dokumentacji zdrowotnej i psychiatrycznej utrudnia rozpoznanie sprawy. Zaniedbanie było na tyle hańbiące, że nikt nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za incydent. Przez pewien czas wszyscy zadawali sobie pytanie – jak to możliwe, że sąsiedzi przez tak długi okres nie poinformowali policji i odpowiednich służb o incydencie. Psychologowie dysponują informacjami z drugiej ręki i relacjami sąsiadów i lekarzy, którzy uczestniczyli w procesie terapeutycznym. Brytyjska psycholog dziecięca Lyn Fry specjalizująca się w przypadkach dzikich dzieci pojechała kilka lat temu do Ukrainy razem z ekipą Channel 4. Odwiedziła Oksanę, która zamieszkiwała dom dla umysłowo chorych. Fry chciała sprawdzić, do jakiego stopnia dziewczyna ma uszkodzoną psychikę oraz czy istnieje realna możliwość odbudowania jej zdolności społecznych.

Oksana dziewczyna pies

Oksana

     W relacji z wizyty czytamy: „Spodziewałam się kogoś dużo bardziej odczłowieczonego. Słyszałam, że ona potrafi całkowicie stracić panowanie nad sobą, że nie współpracuje, jest nieprzystosowana społecznie. Tymczasem Oksana robiła wszystko, o co ją poprosiłam. Język, którym mówi, jest dziwny. Słowa wypowiada płasko, jakby to był rozkaz. W jej mowie nie ma intonacji, rytmu, melodii, nie moduluje głosu, nie zmienia jego brzmienia. Za to ma poczucie humoru. Lubi być w centrum zainteresowania, lubi rozśmieszać ludzi. Zważywszy na jej przeszłość, umiejętność popisywania się jest dość zaskakująca. Oksana zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Dałam jej w prezencie drewniane zwierzątka, których używaliśmy w testach, a ona podziękowała od niechcenia. Nikt by się nie domyślił, że tę młodą kobietę wychowywały psy”.

     Po przeprowadzeniu badań Fry doszła do wniosku, że dziewczyna jest na poziomie rozwoju umysłowego sześciolatka. Kierują nie pierwotne instynkty; nie potrafi przeczytać ani poprawnie przeliterować swojego imienia. Ma duże problemy z wykonywaniem podstawowych działań arytmetycznych. Oprócz problemów socjalizacyjnych dziewczynka ma problemy z podstawową komunikacją. Jak wynika z badań, dziecko, które nie nauczy się mówić do piątego roku życia, już nigdy nie będzie w stanie zdobyć tę umiejętność. Gdyby nie to, że Oksana posługiwała się dziecięcym socjolektem już wcześniej, zanim ją porzucono, nie byłaby w stanie uczestniczyć w normalnym procesie komunikacji. W szkole w sierocińcu dziewczynka nauczyła się chodzić na dwóch nogach, jeść rękami i zachowywać się jak człowiek.

O przypadkach zezwierzęcenia dzieci nie mówi się zbyt wiele. Nie sposób stwierdzić, czy podobne sytuacje mają obecnie miejsce. W całej historii poraża jednak obojętność sąsiadów i osób, które musiały być zamieszane w całą sprawę, bądź chociaż podejrzewać, że dziewczynka żyje w izolacji w psiej budzie.

dzieci wychowane przez zwierzęta, dziewczyna pies, dziewczyna pies z ukrainy, dziewczynka która mieszkała w budzie dla psa, dziewczynka wychowana przez psy, dziewczynka z psiej budy, dziewczynka żyjąca z psami, dzikie dziecko, histerie ludzi wychowanych przez zwierzęta, historia oksana malaja, niesamowite historie dzieci wychowanych przez psy, oksana dziewczyna pies, oksana dziewczyna pies z ukrainy, oksana malaja, oksana malaja z ukrainy, oksana z ukrainy, oxana oleksandrivna malaya

Tagi artykułu: