Udostępnij ten artykuł.

Opieka nad suką po porodzie

Wydanie na świat szczeniąt jest dla suki ogromnym przeżyciem. Właściciel powinien, zatem dołożyć wszelkich starań, aby zwierzę czuło się bezpiecznie i komfortowo. Praca właściciela nie kończy się jednak wraz z urodzeniem szczeniąt. Jeszcze przez kilka tygodni musi zwracać baczną uwagę na zachowanie suki i jej kondycję fizyczną

Opieka nad suką po porodzie - odżywianie i karmienie suki w okresie połogu

Podczas porodu i po porodzie, suka powinna mieć możliwość wyjścia na zewnątrz i oddania moczu i kału. Poród u suki może trwać nawet kilkanaście godzin, zatem unieruchomienie zwierzęcia na tak długi czas jest niemożliwe i nierozsądne. Właściciel musi pozwolić suce na minimum aktywności i wyprowadzić ją na krótki spacer, w czasie, którego załatwi swoje potrzeby. Jeżeli cała sytuacja ma miejsce w ciągu nocy, warto wziąć latarkę i obserwować zachowania zwierzęcia.

Poród u suki powinien odbywać się w miejscu ciepłym, cichym i oddalonym od przeciągów. Najlepiej, aby suka leżała w wyściełanym kartonie, w którym zmieszczą się zarówno jej młode jak i miska z wodą i jedzeniem. W pierwszych godzinach po porodzie suka nie będzie opuszczać swojego miejsca, zatem musimy zapewnić jej stały dostęp do wody i pożywienia. W ciągu 2-3 dni od porodu apetyt suki drastycznie wzrasta. Zwierzę może spożywać porcje, które stanowią nawet trzykrotność posiłków przedciążowych. W żadnym przypadku nie możemy redukować porcji pokarmowych; suka potrzebuje stałego dopływu żywności, która uzupełni zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i minerały. Większa ilość spożywanych posiłków oznacza również częstsze wypróżnienia. Suka może cierpieć z powodu okresowych biegunek. Jeżeli biegunka utrzymuje się przez jeden-dwa dni, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Biegunka zazwyczaj nie świadczy o rozwoju poważnego schorzenia, jednakże długotrwałe rozwolnienia mogą powodować odwodnienie organizmu.

Pudełko, w którym przebywają suka i szczenięta musi być wymieniane przynajmniej raz dziennie. Pamiętajmy, że szczenięta przez cały czas pozostają w pudełku i oddają doń swoje potrzeby. Dno pudełka powinno być zatem wyściełane grubym, ciężkim papierem, a wierzch pudełka -  dużym i ciepłym kocem. Pamiętajmy, że koc nie może być zbyt mały, gdyż nie zakryje wszystkich boków pudełka. Szczenięta są bardzo ruchliwe i wchodzą w każdą, najmniejszą szczelinę. W czasie sprzątania pudełka zwracajmy uwagę na formę stolca szczeniąt i obserwujmy, czy suka nie wydziela żadnych płynów. Jeżeli zobaczymy zielone upławy z pochwy, może to być oznaką zatrzymania łożyska, albo poważnego zapalenia macicy. Dokładnie sprzątajmy całe pudełko, gdyż suka w pierwszym okresie po porodzie jest bardzo narażona na wszelkie infekcje i zakażenia.

Opieka nad suką po porodzie - zdrowie suki

Każdy gruczoł sutkowy i brodawka powinny być sprawdzane, co najmniej raz dziennie. Zaczerwienienie, stwardnienie, lub zmieniony kolor świadczą zazwyczaj o zapaleniu sutka. Wcześnie wykryte zapalenie może być wyleczone poprzez wykonywanie regularnych, ciepłych okładów wodnych. Profilaktyka jest niezmiernie istotna, gdyż zapalenie sutka, które zostało zdiagnozowane zbyt późno, musi być leczone antybiotykami. Przyjmowanie antybiotyków jest jednoznaczne z brakiem możliwości karmienia młodych.

Przez kilka pierwszych dni suka może cierpieć z powodu krwawej wydzieliny wydobywającej się z jej sromu. Po dwóch tygodniach problem powinien jednak zniknąć.

Dużym zaskoczeniem dla właściciela jest zrzucanie przez sukę okrywy włosowej w czasie karmienia młodych. Nic w tym dziwnego. W czasie ciąży włos znacznie szybciej rośnie i w niedługim czasie pojawia się piękna, puszysta okrywa włosowa. Na skutek porodu i znacznego obciążenia organizmu sierść może się przerzedzać. Kiedy gospodarka hormonalna nieco się ustabilizuje, wszystko powinno wrócić do normy.

Sterylizacja suki może odbyć się dopiero wtedy, kiedy ustanie produkcja mleka. Zabieg należy wykonać przed pojawieniem się następnej rui.

Opieka nad suką po porodzie - interakcje pomiędzy suką a szczeniętami

Przez pierwsze dwa tygodnie suka powinna stale przebywać ze swoimi młodymi. Po upływie tego czasu warto uwolnić ją od obowiązku ciągłego przesiadywania z małymi i wyegzekwować czas na odpoczynek. Mniej więcej w tym czasie szczenięta będą próbowały opuścić swoje terytorium i wybadać otoczenie. Rolą właściciela jest zabezpieczenie wszystkich sprzętów w domu i zalakowanie dziur, w które mogłyby wejść małe psiaki. 

Suka, pomimo że jest jeszcze osłabiona, powinna mieć możliwość podjęcia aktywności fizycznej. Nie zabraniajmy jej zabaw i harców z ulubionymi zabawkami. Jeżeli przez pierwsze tygodnie suka nie wykazuje żadnych, typowych objawów chorobowych to możemy być niemalże pewni, że połóg przebiega w sposób prawidłowy.

Tagi artykułu: