Udostępnij ten artykuł.

Opieka prenatalna ciężarnych suk

Opieka prenatalna ciężarnych suk - kalendarz ciąży u suki

Ciąża u suki trwa zazwyczaj od 58 do 65 dni. W tym czasie właściciel musi zapewnić suce właściwą opiekę, spokój i nienaganne warunki bytowe. W pierwszym tygodniu ciąży suka może zachowywać się nieco inaczej niż zwykle: zjadać większe ilości pokarmu, być podenerwowana i niespokojna. W tym czasie właściciel nie musi podejmować żadnych czynności i zmieniać diety swojej pupilki. W trzecim tygodniu ciąży warto wybrać się do weterynarza i wykonać podstawowe badania prenatalne. USG macicy pozwala określić miejsce zagnieżdżenia pęcherzy płodowych, a nawet wyizolować embriony. Badania USG powinny odbywać się co dwa-trzy tygodnie. W czwartym tygodniu życia embrionów dochodzi do wykształcenia się narządów. Podczas badania brzucha ciężarnej samicy można również wyczuć płody, a właściwie ampuły płodowe. W tym też czasie musimy ograniczyć samicy ruch i prowadzić jedynie kontrolowane ćwiczenia. Zupełna rezygnacja z ćwiczeń i wysiłku nie przyniesie żadnego pożytku, a wręcz może zaszkodzić zwierzęciu. W kolejnym tygodniu obserwujemy pełne wykształcenie narządów i zmianę w wyglądzie suki. Od tej pory przechodzimy na dietę wysokojakościową. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie suce pokarmu dla szczeniąt, bądź specjalnej karmy przeznaczonej dla suk ciężarnych. Jeżeli weterynarz wyda zgodę, możemy wzbogacić karę suplementami witaminowo-mineralnymi. W żadnym przypadku nie należy działać na własną rękę.
Opieka prenatalna ciężarnych suk w zaawansowanej ciąży nie należy do spraw prostych. Właściciel musi zwracać uwagę na szereg czynników i opiekować się suką w czasie spacerów. Niedopuszczalne są wszelkie kontakty z innymi zwierzętami i wchodzenie w głębsze interakcje. Ciąża u psów przebiega w zupełnie innym rytmie, aniżeli ciąża u ludzi. Główną różnicą jest to, że suki mogą stracić swoje młode na każdym etapie ciąży. Właściciel musi cały czas zwracać uwagę na wszelkie sygnały płynące z otoczenia. Szczególnie groźne mogą okazać się upławy z dróg rodnych. Suka jest bardzo narażona na infekcje bakteryjne, które w porę wykryte mogą być zupełnie wyleczone.

W siódmym tygodniu ciąży zalecane jest podzielenie posiłków na kilka mniejszych porcji i podawanie ich w ciągu dnia. Dzięki temu obciążenie żołądka i przepony będzie znacznie mniejsze, a oddychanie nie sprawi problemów. W tym też okresie rozpoczynamy regularną kontrolę gruczołu mlekowego. Jeżeli gruczoł nie jest rozwinięty, należy zwiększyć porcje żywności dla suki. Jeśli jednak zaobserwujemy, że gruczoł jest nabrzmiały i bolący, musimy ograniczyć spożywanie pokarmu przez zwierzę.

W ósmym tygodniu ciąży niezbędna jest wizyta u weterynarza, który wykona badanie RTG i USG. Badanie USG pozwala określić ilość wód płodowych, zaś badanie RTG - liczbę płodów. W ostatnim tygodniu ciąży suka może cierpieć z powodu zmniejszonego łaknienia. Nie należy się tym niepokoić i zmuszać sukę do jedzenia. Przed porodem warto prowadzić również pomiary temperatury ciała i wyciąć zbędne owłosienie w okolicach sutków i miejsc intymnych. Wycięcie włosów jest niezbędne i pozwala zachować higienę w czasie porodu i w okresie poporodowym.

W czasie ciąży nie należy szczepić suki, ani jej odrobaczać. Właściciele, którzy zaniedbali swoich powinności i nie zaszczepili zwierzęcia przed ciążą, mogą to zrobić dopiero po szóstym tygodniu. Niemniej jednak lepiej bazować na odporności zwierzęcia nabytej przed zapłodnieniem.

Opieka prenatalna ciężarnych suk - karmienie suki

Prawidłowy wzrost szczeniąt jest determinowany kilkoma czynnikami, jednakże najistotniejszym spośród nich jest dieta. Właściciele i hodowcy pewnie nie raz zadawali sobie pytanie, czy ciężarna suka powinna jeść pokarm przetworzony, czy też „naturalny”. Z jednej strony karmy puszkowane zawierają zestaw niezbędnych witamin i minerałów. Z drugiej jednak pokarmy naturalne nie są naszpikowane chemią i wydają się korzystniejsze dla rozwoju płodów. Warto jednak pamiętać, że karma naturalna nie jest wzbogacona zestawem najważniejszych witamin, skutkiem czego zwierzę powinno otrzymywać suplementy witaminowo-mineralne. Od piątego tygodnia ciąży należy jednak zrezygnować z podawania karmy naturalnej i przerzucić się na delikatną karmę dla szczeniąt. W sklepach zoologicznych znajdziemy także specjalne serie przeznaczone dla suk w ciąży.

Przygotowanie do porodu

W piątym tygodniu ciąży właściciel zaczyna myśleć o przyszłości suki i o jej szczeniętach. Właśnie wtedy należy zakupić kojec dla szczeniąt i suki, który będzie imitował ich dom przez pierwsze, cztery tygodnie życia.

Tagi artykułu: