Udostępnij ten artykuł.

Overtoun most psów samobójców

     Nie­da­leko Dum­bar­ton, małej miejscowości w zachod­niej Szko­cji, znaj­duje się most. Nie jest to jednak zwykły most. Miejsce kryje w sobie mroczną tajem­nicę. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia był on sceną kilkudziesięciu niewyjaśnionych samobójstw psów, które przeraziły miejscowych właścicieli i przyniosły miastu niechlubną sławę. Według niektórych źródeł z mostu miało skoczyć nawet sześćset czworonogów! Zapewne nigdy nie dowiemy się, ile psów straciło życie. Faktem jest, że most został ochrzczony mianem nawiedzonego i żaden miejscowy nie zabiera tam swojego pupila.

Czy mamy do czynienia z siłą sugestii, czy coś rzeczywiście jest na rzeczy?

Legenda o tajemniczym moście Overtoun

    Według legendy na moście doszło do tragedii. Chory psychicznie ojciec miał zrzucić swoje dziecko w przepaść, wierząc, że jest ono opętane przez szatana. Dziecko wprawdzie prze­żyło, niemniej za kilkanaście lat miało samo targnąć się na własne życie. Próba samobójcza okazała się jednak nieudana i most nie został splamiony ludzką krwią.
    Po pewnym czasie zaczęły skakać  z niego zwierzęta i robiły to z intrygującym uporem. W większości przypadków pierwsza próba samobójcza okazywała się udana, niemniej jeżeli zwierzęciu nie udało się skończyć ze sobą, ponawiało próbę w przyszłości – tym razem skutecznie. Warto w tym miejscu dodać, że większość psów, które popełniły samobójstwo, była rasy myśliwskiej: labradory, collie i retrievery. Zgony psów mają każdego roku w okresie letnim – zwłaszcza w czasie słonecznych dni. Wszystkie psy skoczyły z tej samej strony mostu.

   Over­toun to miejsce szczególne w mito­lo­gii cel­tyc­kiej, uznawane za pogranicze świata realnego i świata widm. Przemierzając mgliste rejony, człowiek może odczuwać niepokój i mieć wrażenie, że wkroczył do świata zjaw. Nic zatem dziwnego, że psy – ponoć wyczulone na obecność istot z innego wymiaru – żywo reagują na każdy kontakt i – bądź to ze stra­chu, bądź w pogoni za zjawą – targają się na własne życie. Nawet najwięksi sceptycy muszą przyznać, że czworonogi widzą i czują więcej niż ludzie. Prosty przykład – kiedy jeden ze członków rodziny wyjeżdża, pies, w dniu jego powrotu, zaczyna zachowywać się nieco inaczej. Jest bardzo żywiołowy, energiczny i merda ogonem. Pies znacz­nie lepiej niż czło­wiek wyczuwa, że jego opiekun wraca*. Zwolennicy teorii, że to demony stoją za śmiercią psów, chętnie posługują się argumentami o większej wrażliwości zwierząt.

Oczywiście cała sprawa zainteresowała naukowców, którzy ba­dali dźwięki nie­sły­szalne dla czło­wieka, ale sły­szalne dla psa; eksperymentowali także z zapachami. Niestety, nie doszli do żadnej sensownej konkluzji, poza tym, że pies widzi tylko szarą ścianę mostu i czuje zapach zdo­by­czy. Goniąc za zapa­chem prze­ska­kuje mur i spada w kil­ku­na­sto­me­trową przepaść.

 

zdjęcie mostu psów samobójców w Szkocji

Overtoun most psów samobójców

    Oczywiście hipoteza nikogo nie przekonuje. W głowie rodzi się pytanie: dlaczego akurat to miejsce, skoro w samej Szkocji są setki podobnych mostów? Lokalni mieszkańcy są zgodni: czworonogi rzucają się z mostu, bo chcą bronić nas przed zagrożeniem, z którego nie zdajemy sobie sprawy.

   Szkocka medium, Mary Armour, zainteresowała się fenomenem mostu i postanowiła przeprowadzić eksperyment z własnym czworonogiem. Oto jej relacja:
 „Myślę, że niektóre zwierzęta są nadwrażliwe na świat duchów i na ludzi w ich ziemskim życiu. Gdy szłam przez most Overtoun, czułam czysty spokój i ciszę. Mój własny pies przeszedł przez niego dość szczęśliwie, choć kręcąc się na prawo i lewo. I na pewno nie czuł w ogóle niekorzystnej energii.”

Overtoun most psów samobójców - Jak to wyjaśnić?  

    Jako że jesteśmy ludźmi rozsądnymi i nie dajemy się ponieść fantazji, postaramy się Państwu wyjaśnić, na czym może polegać fenomen mostu. Otóż przęsła zagłębiają się w jednostronne doliny; balustrady są grube osiemnaście cali, a sam most znajduje się pięćdziesiąt stóp ponad skalistym dnem Overtoun Burn. Na początku wspomnieliśmy również, że większość samobójstw psów miała miejsce w słoneczne dni. Warto pamiętać, ze to właśnie w suche i jasne dni stężenie alergenów i zapachów w powietrzu jest większe. David Sexton, autorytet w Scottish Wildlife, wziął to za dobrą monetę i zlokalizował w zaroślach pod mostem norki, wiewiórki i myszy. Węch mówi, że zapach jest tuż za ścianą, więc w chwilach nadmiernego pobudzenia psy zechcą go ścigać.
   Z kolei psi psycholog dr David Sands przeprowadził eksperyment, który miał odpowiedzieć na pytanie, jaki zapach zwierzątek najsilniej pobudza wymienione wcześniej długowłose rasy myśliwskie. Na dziesięć psów siedem zareagowało na zapach norek. Czworonogi posiadają doskonały węch, a wrodzona natura nie pozwala im oderwać nosa od ziemi. Czy znaleźliśmy zatem odpowiedź na pytanie?

Oczywiście to tylko hipotezy. Prawdy raczej nigdy nie poznamy.

Most pich samobójców

Overtoun most psów samobójców

*

Psy może nie wyczuwają nic nadprzyrodzonego na wspominanym moście, lecz pomysł, że psy mają jakiś szósty zmysł nie jest aż tak dziwaczny jak mogłoby się wydawać. Biolog, dr Rupert Sheldrake, po długich badaniach, sugeruje, że psy mają możliwości wykraczające poza aktualną wiedzę naukową. Jego najbardziej znane doświadczenie udokumentowane zostało przez austriacką ekipę telewizyjną.

W ramach eksperymentu, jedna z kamer śledziła psa w domu, podczas gdy inna jego właściciela. Kamery zostały zsynchronizowane, więc kody czasowe na obu były takie same. Właścicielowi kazano wrócić do domu w losowo wybranym czasie, tak że pies nie wiedział kiedy to nastąpi. Właściciel wrócił do domu taksówką, tak aby uniknąć znanego psu dźwięku samochodu właściciela. Gdy właścicielowi powiedziano aby wrócił do domu, pies który dotychczas leżał cicho, natychmiast wstał i poszedł siedzieć przy oknie, gdzie pozostał przez piętnaście minut, tyle ile właścicielowi zajęło dotarcie do domu.

dziwne historia o psach, gdzie jest most psów samobójców, historia mostu psów samobójców, legenda mostu overtoun, most overtoun, most psich samobójców, most psów samobójców, most w szkocki psich samobójców, most z którego psy się zabijają, most z którego skaczą psy, nawiedzony most, niesamowita śmierć psów, overtoun most psich samobójców, overtoun most psów samobójców, pies i duchy, szósty zmysł u psów, śmierć psów, tajemniczy most overtoun, zgony psów na moście

Tagi artykułu: