Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek australijski AUSSIE (typ amerykański)

OWCZAREK AUSTRALIJSKI (AUSTRALIAN SHEPHERD)

Historia

     Początki rasy nie są dokładnie znane. Niektórzy hodowcy twierdzą, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania europejskich ras psów pasterskich, które przybyły wraz z osadnikami do Ameryki Północnej, z lokalnymi czworonogami. Inni są przekonani, że rasa ukształtowała się już w Europie, a następnie trafiła do Australii, skąd – w czasie Gorączki Złota – została przewieziona do Kalifornii. Osadnicy, pochodzący z różnych części świata, już od XVII wieku przywozili ze sobą owce, a co za tym idzie także owczarki. Osadnicy brytyjscy przywozili m.in. Camberland Sheepdogs, Walijczycy - Glenwhhery Collie w typie border collie oraz owczarka angielskiego (English Shepherd) zwanego kiedyś farm collie.

     W Ameryce dochodziło do krzyżowania psów. Hodowcy mieli w zamyśle stworzenie rasy psa użytkowego, którego zadaniem było pasienie zwierząt, ochrona stad przed dzikimi zwierzętami i ostrzeganie przed obcymi. W każdym regionie ukształtował się pewien typ psa pasterskiego, który był dostosowany do specyficznych warunków. Psy były nazywane różnie: Bob-Tails, Californiashepherds, Pastor Dogs, Blues czy New Mexican Shepherds.
Baskijscy pasterze, emigrujący w XVIII i XIX wieku do Australii, zabierali ze sobą m.in. owczarki pirenejskie. Owce były importowano do Ameryki Północnej z Australii i Hiszpanii, a razem z nimi przybywali też Baskowie ze swoimi owczarkami. Stąd też prawdopodobnie pojawiła się nazwa "owczarek australijski".

    Najbardziej zasłużonym promotorem rasy był Jay Sisler – treser psów, z którymi dawał występy na pokazach rodeo. W 1939 roku zakupił pierwszego "niebieskiego psa" - Keno. Później dokupił sukę, Blue Star, która została sparowana z Keno. W 1957 r. w Arizonie powstał Australian Shepherd Club of America (ASCA), a w 1966 r. – International Australian Shepherd Association (IASA). Obecnie w ASCA zarejestrowanych jest ponad 100 000 psów.
Obowiązujący standard rasy został zatwierdzony w 1977 r.

Rasa psa Owczarek australijski typ amerykański

Owczarek australijski (typ amerykański)

Wygląd

   Owczarek australijski (typ amerykański) jest inteligentnym psem pracującym o silnych instynktach pasterskich i stróżujących. Ma harmonijną budowę ciała i jest lekko dłuższy niż wyższy. Preferowana wysokość w kłębie dla samców wynosi 20-23 cale (51-58 cm), zaś dla suk 18-21 cali (46-53 cm). Pies mierzony od rękojeści mostka do guza kulszowego i od kłębu do ziemi jest lekko dłuższy niż wyższy. Dorosłe psy ważą od 16 do 34 kg. Budowa solidna.

Głowa o czystych liniach, mocna i sucha. Proporcjonalna do reszty ciała. Kufa równej długości lub nieco krótsza od mózgoczaszki. Kufa i grzbiet czaszki oglądane z boku tworzą równoległe linie, rozdzielone przez umiarkowany, dobrze wyrażony stop. Kufa zwęża się lekko w kierunku nosa i jest zaokrąglona na końcu. Oczy brązowe, niebieskie, bursztynowe lub w jakiejkolwiek kombinacji tych kolorów (w tym również nakrapiane lub marmurkowe); migdałowate w kształcie, ani nie wyłupiaste, ani zapadnięte. Psy błękitno-marmurkowe i czarne mają czarną pigmentację obwódek oczu. Psy czekoladowo-marmurkowe i czekoladowe mają wątrobianą (brązową) pigmentację obwódek oczu.


  • Szczeniak owczarka australijskiego

  • Owczarek australijski AUSSIE

  • Owczarek australijski AUSSIE

     Uszy trójkątne, umiarkowanej wielkości i grubości, osadzone wysoko na głowie. Grzbiet czaszki płaski bądź lekko wypukły. Guz potyliczny lekko zaznaczony. Stop raczej dobrze zaznaczony. Kufa zwęża się delikatnie od podstawy w kierunku nosa i jest zaokrąglona na końcu. Zęby spotykają się w zgryzie nożycowym lub cęgowym.
Szyja jest mocna, umiarkowanej długości, lekko wysklepiona na górze, dobrze osadzona na ramionach. Grzbiet prosty i mocny, poziomy od kłębu do stawów biodrowych. Zad umiarkowanie opadający. Klatka piersiowa niezbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione i długie, ani nie beczkowate ani nie płaskie. Ogon prosty, obcięty lub naturalnie krótki, nie dłuższy niż 4 cale (ok.11 cm). Łopatki kończyn przednich długie, płaskie, w kłębie osadzone dość blisko siebie i dobrze nachylone do tyłu. Ramię połączone z łopatką w przybliżeniu pod kątem prostym, a przednie kończyny kierują się prosto w dół, prostopadle do podłoża. Nogi proste i mocne. Kość mocna, raczej owalna niż okrągła. Łapy owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Poduszki grube i elastyczne. Podudzia wyraźnie zaznaczone, stawy skokowe umiarkowanie kątowane. Śródstopia krótkie, prostopadłe do podłoża i równoległe do siebie. Łapy owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Poduszki grube i elastyczne. Szata średniej grubości, prosta lub falista, odporna na warunki atmosferyczne, średniej długości. Grubość podszerstka różni się w zależności od klimatu. Włos krótki i gładki na głowie, uszach, przodzie kończyn przednich i na śródstopiach. Tył kończyn przednich i portki posiadają umiarkowane pióro. Grzywa i kryza umiarkowane, mocniej wyrażone u psów niż u suk. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: błękitno marmurkowe, czarne, czekoladowo marmurkowe, czekoladowe - wszystkie z lub bez białymi znaczeniami i/lub podpalaniami, żaden z kolorów nie jest preferowany. Linia włosów białego kołnierza nie przekracza punktu kłębu na skórze. Biel dopuszczalna na szyi (w postaci częściowego lub pełnego kołnierza), piersi, nogach, spodzie pyska, jako strzałka na głowie, a także na brzuchu, przy czym nie może wkraczać na boki dalej niż 4 cale (ok. 11 cm). Kolor biały nie powinien dominować na głowie. Marmurki wraz z wiekiem charakterystycznie ciemnieją.

Owczarki australijskie AUSSIE

Owczarki australijskie (typ amerykański) - AUSSIE

    Owczarek australijski AUSSIE porusza się płynnie, swobodnie i bez wysiłku. Ruch pełen zwinności, harmonijny i wydajny. Pies musi być zwinny i zdolny do gwałtownych zmian kierunku i rodzaju ruchu.

Temperament

*
"... owczarek australijski -  jest aktywnym i inteligentnym psem, obdarzonym dużą chęcią do pracy i współpracy w człowiekiem. Jest wszechstronny i wysoce podatny na szkolenie, dlatego sprawdza się w różnych dziedzinach: pasterstwie, posłuszeństwie sportowym, agility, ratownictwie itp. Świetnie nadaje się na towarzysza konnych czy rowerowych wypraw. ..."

"... - w końcu dzięki ogromnemu spektrum psiej psychiki w tej rasie można znaleźć psa, który odpowiada naszym, konkretnym potrzebom. Jeśli preferujesz lojalne, poważne psy jednego właściciela, zwróć się raczej ku liniom working. Jeśli zaś chcesz mieć psa przyjaznego ludziom, a być może myślisz o psie do dogoterapii, rozejrzyj się wśród linii show. (Oczywiście upewnij się co do temperamentu obojga rodziców). Niezależnie od linii, aussie zazwyczaj są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. ..."

   Aussie jest dynamiczny i aktywny – to doskonały kompan spacerów, biegów i przejażdżek rowerowych. Potrzebuje zajęcia, ruchu i codziennych ćwiczeń. Znudzony Aussie może ujawniać skłonności do destrukcji i ucieczek. Pozostawiony samemu sobie w ogrodzie będzie niszczył rośliny i kopał doły (Aussie sam w mieszkaniu to istne niszczycielskie tornado). Aussie nie nadaje się do kojca, to pies rodzinny kocha swojego pana i chce mu ciągle towarzyszyć. Może mieszkać w bloku jeśli zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu.

Socjalizacja
    Owczarek australijski Aussie od wczesnej młodości wymaga uspołecznienia. Niesocjalizowane szczenię może wyrosnąć na nieufnego, strachliwego czy agresywnego psa. Jako że rasa jest z natury bardzo pojętna, szkolenie nie sprawa większych problemów. Psy szybko uczą się nowych rzeczy; są zapatrzone we właściciela i zawsze chętne do pracy. Wychowanie dorastającego psiaka wymaga chęci, czasu i konsekwencji. Jeżeli nie mamy cierpliwości i czasu na szkolenie, raczej nie decydujmy się na zakup psa tej rasy. Zazwyczaj aussiki dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Do najczęstszych problemów zdrowotnych u Owczarków australijskich AUSSIE zaliczamy: HC Hereditary Cataract (katarakta młodzieńcza), CEA Collie Eye Anomaly, PRA Progressive Retinal Atrophy postępujące zwyrodnienie siatkówki, dysplazje: łowciową i biodrową, choroby autoimmunologiczne: toczeń, thyroiditis (choroba tarczycy), epilepsja (padaczka), mutacja w genie MDR1 (nadwrażliwość na niektóre leki).

    Pielęgnacja owczarka australijskiego nie jest skomplikowana. Rasa linieje intensywnie, ale okresowo. Powinien być czesany 1-2 raz na tydzień. Miękka sierść za uszami ma tendencję do filcowania się pod wpływem wilgoci.

Pies owczarek australijski aussie

Owczarki australijskie (typ amerykański)

Wysokość: Preferowana wysokość w kłębie dla samców wynosi 20-23 cale (51-58 cm), zaś dla suk 18-21 cali (46-53 cm).

Waga: Dorosłe psy ważą od 16 do 34 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: błękitno marmurkowe, czarne, czekoladowo marmurkowe, czekoladowe - wszystkie z lub bez białymi znaczeniami i/lub podpalaniami, żaden z kolorów nie jest preferowany. Linia włosów białego kołnierza nie przekracza punktu kłębu na skórze. Biel dopuszczalna na szyi (w postaci częściowego lub pełnego kołnierza), piersi, nogach, spodzie pyska, jako strzałka na głowie, a także na brzuchu, przy czym nie może wkraczać na boki dalej niż 4 cale (ok. 11 cm). Kolor biały nie powinien dominować na głowie. Marmurki wraz z wiekiem charakterystycznie ciemnieją.

Zdrowie: Do najczęstszych problemów zdrowotnych u rasy zaliczamy: HC Hereditary Cataract (katarakta młodzieńcza), CEA Collie Eye Anomaly, PRA Progressive Retinal Atrophy postępujące zwyrodnienie siatkówki, dysplazje: łowciową i biodrową, choroby autoimmunologiczne: toczeń, thyroiditis (choroba tarczycy), epilepsja (padaczka), mutacja w genie MDR1 (nadwrażliwość na niektóre leki).

Pielęgnacja: Rasa linieje intensywnie, ale okresowo. Pies powinien być czesany raz na tydzień. Miękka sierść za uszami ma tendencję do filcowania się pod wpływem wilgoci.

Rodzina: Owczarki australijskie potrzebują stałej stymulacji psychoruchowej, inaczej mogą sprawiać kłopoty. Sprawdzają się w dyscyplinach kynologicznych. Z reguły nieufne wobec obcych.

Kraj pochodzenia: USA    

Użytkowość: pies pasterski i gospodarski

Inne nazwy : Aussie, Australian Shepherd.

Cena szczeniąt  waha się od 5000 do 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 342. Nie podlega próbom pracy.

* Cytaty z artykułu PIES 4/2006, "Owczarek Australijski - amerykański kowboj", autor: Urszula Chrytonik

Tagi artykułu: