Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek australijski kelpie

OWCZAREK AUSTRALIJSKI KELPIE (Australian Kelpie)

Historia

     Większość hodowców sądzi, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania psów w typie owczarka angielskiego i psów collie przybywających wraz z napływową ludnością na kontynent australijski. Ze skrzyżowania tych ras miała się narodzić już na terenie Australii suka imieniem Kelpie, która dała początek współczesnym owczarkom australijskim.

     Niektórzy z hodowców są zdania, że w żyłach tych psów płynie także domieszka krwi rodzimych psów australijskich Dingo (brak udokumentowanych wzmianek). Pewne natomiast jest, że pierwsze osobniki tej rasy narodziły się pod koniec lat 70. XVIII wieku. Pierwsza oficjalna wystawa rasy miała miejsce 1908 roku.
    Pierwotnie owczarek australijski – Kelpie był wykorzystywany do prac pasterskich; doskonale sprawdzał się przy wypasie owiec. W dawnych czasach wierzono, że psy posiadły umiejętność hipnotyzowania owiec i kierowania ich w wybrane miejsce.

Wygląd

     Kelpie wygląda na aktywnego, zwinnego psa pracującego wysokiej klasy, o wyraźnym i mocnym umięśnieniu i sprawnych kończynach, zdolnego do długotrwałej pracy bez zmęczenia. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa proporcjonalna do wielkości psa. Kształt i linie głowy dają wyraz, zbliżony do lisiego, złagodzony przez oczy kształtu migdała. Czaszka lekko zaokrąglona, szeroka między uszami. Czoło płaskie. Stop wyraźnie zaznaczony. Barwa nosa odpowiada umaszczeniu. Kufa ładnie wyrzeźbiona, pożądana trochę krótsza od mózgoczaszki. Wargi suche i przylegające. Zęby mocne, zdrowe, równomiernie rozmieszczone, zgryz nożycowy. Policzki zaokrąglone, ale niezbyt mocno wykształcone. Oczy migdałowate, średniej wielkości, z wyraźnymi kącikami, o bystrym i inteligentnym wyrazie. Barwy brązowej, harmonizującej z maścią; u psów błękitnych dopuszczalne oko jaśniejsze. Uszy średniej wielkości, stojące, zaostrzone na końcach, cienkie, mocne przy podstawie, trochę zaokrąglone na zewnętrznych krawędziach, osadzone szeroko na bokach czaszki i skierowane na boki. Wnętrze ucha porośnięte gęstym włosem.

Owczarek australijska kelpie

Owczarek australijski kelpie

   Szyja średniej długości, mocna, trochę łukowato wygięta, płynnie przechodząca w łopatki, bez podgardla, z niewielką grzywą. Grzbiet mocny, prosty. Lędźwie mocne i dobrze umięśnione. Zad dość długi i opadający. Klatka piersiowa raczej głęboka niż szeroka, o dobrze wysklepionych żebrach. Słabizny głębokie. Ogon w stanie spoczynku zwisający i lekko wygięty. Na ogonie wyraźna szczotka. Osadzony nisko, stanowi przedłużenie opadającej linii zadu i sięga mniej więcej do stawu skokowego. Kończyny przednie dobrze umięśnione, o mocnym, ale nie ciężkim kośćcu, oglądane od przodu proste i równoległe wobec siebie. Łopatki umięśnione, skośnie ustawione, szczyty łopatek blisko siebie ustawione. Ramiona tworzą z łopatkami kąt prosty. Łokcie nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz. Kończyny tylne mocne i dobrze umięśnione. Oglądane z tyłu są proste i równoległe wobec siebie, ustawione niezbyt szeroko, ale i nie blisko siebie. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Stawy skokowe dość nisko umiejscowione. Łapy okrągłe, mocne, o mocnych opuszkach, place zwarte i wysklepione, pazury krótkie i mocne. Sierść dwuwarstwowa, z podszerstkiem. Włos okrywowy prosty, zwarty, przylegający i twardy, nieprzemakalny. Na spodzie tułowia sierść trochę dłuższa, na udach tworzy niewielkie portki. Na głowie, zewnętrznej stronie uszu, przedniej stronie kończyn i łapach krótka, na szyi dłuższa i bardziej gęsta, tworzy grzywę, a na ogonie - szczotkę. Sierść zbyt długa lub zbyt krótka jest wadliwa. Prawidłowa długość sierści na tułowiu to 2-3 cm. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, czarne podpalane, czerwone, czerwone podpalane, płowe, czekoladowe i błękitne.

    Preferowana wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 46 do 51 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 43 do 48 cm.  Waga dorosłego psa oscyluje w granicach 20 kg.


  • Owczarek australijski kelpie

  • Kelpie z owieczką

  • Owczarek australijski kelpie

Zachowanie i charakter

     Owczarki australijskie kelpie to bardzo inteligentne psy, które szybko uczą się nowych komend. Uwielbiają współpracować z właścicielem i chętnie wypełniają jego polecenia. Są nadzwyczaj bystre i szybkie w reakcjach, o niewyczerpanych wręcz pokładach energii. Odznaczają się wrodzonym instynktem i umiejętnościami, niezbędnymi przy pasieniu owiec zarówno na terenie zamkniętym, jak i w polu. Raczej nie nadaje się do mieszkania w mieście. Z racji swojej hiperaktywności nie sprawdza się jako pies rodzinny (w rodzinach z bardzo małymi dziećmi). Kelpie jest pokojowo nastawiony do innych psów. Nigdy sam nie zaczepi innego psa, a przy konflikcie sam schodzi z "drogi". Psy mało szczekają. Kelpie nie nadaje sie na stróża.

Najczęstsze choroby i dolegliwości

  Jedna ze zdrowszych ras psów. Schorzenia wystepują dość rzadko jeśli już to: dysplazja stawów i problemy z rzepką. Psy dość rzadko chorują na postępujący zanik siatkówki oka (PRA), który nieleczony doprowadza najczęściej do całkowitej ślepoty psa. Przewidywana długość życia Kelpie wynosi 13-14 lat.
Pielęgnacja jest prosta. Ogranicza się do cotygodniowego wyczesywania włosa. Kąpiele – jeżeli w ogóle – to jedynie okazjonalnie. Włos Kelpie "nie przyjmuje" brudu.

Użytkowość

    Owczarek australijski kelpie jest rasą, która nie nadaje się raczej do trzymania w bloku. Psy uwielbiają ruch na świeżym powietrzu i są szczęśliwe, mogąc wykonywać swoje pierwotne funkcje. W przypadku niezapewnienia mu wystarczającej ilości ruchu może stać się nieznośny i nieposłuszny. Należy zaznaczyć, że kelpie jest psem inteligentnym i bystrym, zazwyczaj bardzo szybko reagującym na niepokojące sytuacje. Kelpie jest głównie hodowany przez farmerów oraz ranczarów i używany jako pies pasterski. Australijskie Kelpie w Stanach Zjednoczonych są używane do pracy ze wszystkimi typami zwierząt hodowlanych. Uczestniczą również w próbach pracy owczarków, uczestniczą w agility i obeidence. To popularny pies owczarski i pasterski w USA i Australii.

Rasa psa Owczarek australijski kelpie

Owczarek australijski kelpie

Wysokość: Preferowana wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 46 do 51 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 43 do 48 cm. 

Waga: Waga dorosłego psa oscyluje w granicach 20 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, czarne podpalane, czerwone, czerwone podpalane, płowe, czekoladowe i błękitne.

Pielęgnacja: Pielęgnacja ogranicza się do cotygodniowego wyczesywania włosa. Kąpiele – jeżeli w ogóle – to jedynie okazjonalnie.

Zdrowie: schorzenia występujące u rasy to: dysplazja stawów i problemy z rzepką. Psy dość rzadko chorują na postępujący zanik siatkówki oka (PRA), który nieleczony doprowadza najczęściej do całkowitej ślepoty psa. Przewidywana długość życia Kelpie wynosi 13-14 lat.

Rodzina: Owczarek australijski Kelpie to bardzo inteligentne psy, które szybko uczą się nowych komend. Uwielbiają współpracować z właścicielem i chętnie wypełniają jego polecenia. Odznaczają się wrodzonym instynktem i umiejętnościami, niezbędnymi przy pasieniu owiec. Z racji swojej hiperaktywności nie sprawdzą się jako psy rodzinne (w rodzinach z bardzo małymi dziećmi).

Kraj pochodzenia: Australia

Użytkowanie: owczarek

Inne nazwy :ang. australian kelpie, barb, owczarek australijski kelpie, australijski kelpie

Przeciętna cena szczeniąt z rodowodem to koszt  3200 - 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, wzorzec nr 293. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: