Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek baskijski (Pastor vasco)

Owczarek baskijski to jedna z najstarszych ras psów, której powstanie datuje się na dziesiąte tysiąclecie p.n.e. Psy były tradycyjnie wykorzystywane do wypasu bydła. W swoich rodzinnych stronach bywają nazywane Pastor Vasco lub Perro de Pastor Vasco.

Owczarek baskijski wygląd

Owczarki baskijskie to psy o dobrych proporcjach, o mocnej kwadratowej sylwetce, pozbawionej wrażenia ciężkości. Ich oczy są owalne i mają brązowy lub bursztynowy kolor. Uszy średniej wielkości, trójkątne, z wyraźnym fałdowaniem. Średniej długości szorstka sierść jest dłuższa na tułowiu i na głowie, zaś krótsza na pysku – nie zakrywa oczu. Stosunek między wysokością w kłębie i długość mierzoną od kłębu do nasady ogona wynosi około 1:1,2. Głowa jest dość lekka w stosunku do tułowia, który wydaje się dość muskularny.
Hodowcy wyróżniają dwa rodzaje owczarka baskijskiego: typ pierwotny – Gorbeikoa oraz współczesny – Iletsua.  Pierwszy typ owczarka jest łatwy do identyfikacji; psy mają zazwyczaj średniej długości sierść wyłącznie w kolorze cynamonu. Druga odmiana została wyhodowana na potrzeby współczesnych hodowców, dlatego psy mogą różnić się kolorem umaszczenia i długością sierści – najczęściej występującym typem umaszczenia jest jednak zgaszona żółć. Wysokość w kłębie u dorosłych psów waha się w granicach 50-63 cm. Waga jest proporcjonalna do wzrostu i nie powinna przekraczać 30 kg.

pies rasy owczarek baskijski

Owczarek baskijski temperament

Jak wiele ras psów pracujących owczarki baskijskie uwielbiają być w ruchu. Nie znoszą stagnacji i źle czują się w zamkniętych przestrzeniach. Praca jest dla nich czymś naturalnym, dlatego będą szczęśliwe,  mogąc spędzać czas z właścicielem i pomagać mu w codziennych czynnościach. Zważywszy na pierwotny charakter wykonywanych prac, mogą być dość samodzielne i uparte, dlatego konieczne jest poddanie ich szkoleniu z zakresu posłuszeństwa.

Znudzone owczarki baskijskie są dość destrukcyjne; zdarza się, że skamlą i wyją bez powodu, demolują mieszkanie i ignorują komendy opiekuna. Potrzebują twardej ręki i wyznaczenia granic, w innym przypadku wejdą na głowę i przejmą rolę samca alfa w stadzie.

rasa psa owczarek baskijski

Pomimo swojej wrodzonej łagodności i braku skłonności do agresji, nie nadają się do domów z bardzo małymi dziećmi. W czasie zabaw nie zwracają uwagi na otaczający ich świat, przez co istnieje ryzyko, że wpadną na dziecko i wyrządzą mu krzywdę. Z tego względu spacery powinny być kontrolowane; przed spuszczeniem ze smyczy warto sprawdzić czy teren jest odpowiednio zabezpieczony. Kolejną kwestią wartą uwagi są skłonności psów do kopania – to dość uciążliwa przypadłość, szczególnie jeżeli mieszkają w domach z ogrodem. W takim przypadku konieczne jest odgrodzenie terenu bądź zaprojektowanie wybiegu dla psa.

Owczarki baskijskie sprawdzają się również w roli stróżów. Przy pierwszym kontakcie z nieznajomymi są dość nieufne, niemniej kiedy upłynie trochę czasu, zaczynają oswajać się z obcymi i traktować ich jak członków rodziny. To bardzo pozytywna cecha, czyniąca zeń wszechstronne czworonogi, które można przyuczyć do wykonywania niemal każdej czynności niezbędnej przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Owczarek baskijski pielęgnacja i zdrowie

Owczarki, jako że przez długie lata pozostawały w izolacji, cieszą się dobrym zdrowiem i nie cierpią na żadne typowe schorzenia genetyczne. Większość psów dożywa 12-14 lat, chociaż zdarzają się i starsze osobniki.
Pielęgnacja nie sprawia zazwyczaj większych problemów. W zupełności wystarczy okazjonalne wyczesywanie włosa – kąpiele nie są koniecznością.

pies owczarek baskijski

Wysokość: Optymalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów waha się w granicach 50-63 cm.

Waga: Waga proporcjonalna do wzrostu i nieprzekraczająca 30 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: rude, cynamonowe i żółte.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Rodzina: Owczarki baskijskie to bardzo aktywne zwierzęta, które uwielbiają spędzać czas z rodziną. Nie znoszą nudy, dlatego opiekun nie powinien zamykać ich w czterech ścianach na wiele godzin. Niewybiegane psy mogą być destrukcyjne i nadpobudliwe. Baskijczyki raczej nie sprawdzą się w domach z bardzo małymi dziećmi, gdyż są nazbyt ruchliwe i niechcący mogą wyrządzić dziecku krzywdę.

Tagi artykułu: