Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek belgijski Laekenois

    OWCZAREK BELGIJSKI (Chien de Berger Belge - Belgian Shepherd Dog)

Historia

   Owczarek belgijski Laekenois, inaczej nazywany „Chien de Berger Belge”, “Belgian Laekenois” lub “Lackense”, to jedna z czterech odmian owczarka belgijskiego. Pozostałymi są: Tervueren, Malinois i Groenendael.
Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1892 roku, jednak prace hodowlane trwały aż do początku XX wieku. We Francji Laekenois jest uznawany za odrębną rasę, niemniej najpoważniejsze światowe związki kynologiczne oraz FCI traktują rasę jako jedną z odmian owczarka belgijskiego i włączają do wspólnego standardu. 

     Rasa została wyhodowana prawdopodobnie w XIII wieku w okolicach Antwerpii, gdzie była wykorzystywana do obrony stad i pilnowania rozłożonego na polach lnu. Jej nazwa pochodzi od posiadłości Château de Laeken, którą zamieszkiwała niegdyś królowa Henrietta uwielbiająca te psy. W Polsce Laekonoisy są bardzo rzadko spotykane.

Wygląd

    Owczarek belgijski Laekenois jest średnim, proporcjonalnej budowy ciała, psem pasterskim. Jego sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Szczegółowy wzorzec rasy znajdą Państwo w opisie Groenendaela (http://psy-pies.com/artykul/owczarek-belgijski-groenendael,757.html).

   Laekenois to odmiana szorstkowłosa. To co przede wszystkim charakteryzuje szorstką sierść, to szorstkość i suchość włosa, który jest także zmierzwiony. Na wszystkich częściach ciała długość sierści w przybliżeniu wynosi 6 cm, krótsza jest jedynie na grzbiecie kufy, czole i na kończynach. Brwi, wąsy i broda nie powinny być na tyle obfite, aby maskować kształt głowy, niemniej są one niezbędne. Na ogonie nie powinno być pióra. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest płowy ze śladowym czarnym nalotem, wyraźniejszym na kufie i ogonie. U wszystkich odmian tolerowane małe białe znaczenia na palcach i przedpiersiu.

Rasa psów Owczarek belgijski Laekenois

Owczarki belgijskie Laekenois

Charakter i usposobienie

     Owczarek belgijski Laekenois to niezwykle inteligentny pies, który potrafi być jednak bardzo uparty i zawzięty. Przywiązuje się do właściciela i jest mu wierny i posłuszny. Potrafi go bronić i jest świetnym stróżem domu. Niestety ma skłonność do gryzienia – dużo większą niż inne owczarki belgijskie. W stosunku do obcych zachowuje dystans i nie pozwala się nawet dotknąć.
     To doskonały pies pracujący wykorzystywany powszechnie w policji i służbach mundurowych. Lubi dominować, co może sprawiać trudności w kontaktach z innymi psami. Jeśli tylko jest wcześnie socjalizowany lubi przebywać z dziećmi. Wymaga sporej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem, choć nie stanowi to reguły. Może mieszkać gdziekolwiek, o ile zagwarantujemy mu wystarczająco dużą ilość ruchu.

Zdrowie i pielęgnacja

    Sierść Owczarka belgijskiego Laekenois należy wyczesać raz w tygodniu; pies prawie w ogóle nie linieje. Na codzienne spacery przeznaczamy około 75 minut. Miesięczny koszt utrzymania psa szacuje się na 135 złotych (nie licząc wizyt weterynaryjnych). Czworonogi żyją przeciętnie 12-14 lat.

Wysokość: dorosły osobnik rasy Laekenois powinien osiągnąć od 60 do 66 centymetrów w kłębie. Suki są niższe i nie mierzą więcej niż 62 centymetry.

Waga: Waga ciała dorosłego psa kształtuje się w granicach 25 do 30 kg. Suki mierzą od 20 do 25 kilogramów.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest płowy ze śladowym czarnym nalotem, wyraźniejszym na kufie i ogonie. U wszystkich odmian tolerowane małe białe znaczenia na palcach i przedpiersiu.

Szczeniak laekenoisa

Szczeniak Owczarka belgijskiego Laekenois

Pielęgnacja: jeżeli pies spędza większość życia w zamkniętych pomieszczeniach, właściciele mogą skarżyć się na wzmożone linienie sierści. Do naprawdę intensywnego linienia dochodzi jednak dwa razy w ciągu roku. W tym czasie właściciel powinien przeczesywać sierść psa średnio raz dziennie. Dobrym wyjściem z sytuacji są również kąpiele w ciepłej wodzie.

Zdrowie: Psy nie chorują często. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczyć możemy: problemy natury dermatologicznej oraz problemy mięśniowo-stawowe.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne i przyjazne. Właściciele muszą być jednak świadomi, że wymagają bardzo dużo uwagi i odpowiedniego szkolenia. Jeżeli zwierzę nie zostanie wyszkolone w najmłodszych latach, może być podatne na wszelkiego rodzaju lęki, w tym lęk separacyjny.

Kraj pochodzenia: Belgia

Inne nazwy : Chien de Berger Belge, Belgian Laekenois, Lackense.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 2800 złotych. Źródło (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 15

Tagi artykułu: