Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek belgijski Malinois

    OWCZAREK BELGIJSKI (Chien de Berger Belge - Belgian Shepherd Dog)

    Owczarek belgijski Malinois są niekiedy mylone z owczarkami niemieckimi, choć mają nieco lżejszą budowę ciała. Z natury silne, skore do pracy, zręczne i inteligentne.

Historia

    To jeden z czterech z belgijskich psów pasterskich (obok Groenendael, Laekenoisa i Tervueren). 29 września 1891 roku w Brukseli został założony pierwszy Klub Owczarków Belgijskich. 15 listopada zorganizowano w Cureghem przegląd psów na który przyjechało 117 osobników z których wybrano najlepsze. W latach 1871-1879 dzięki profesorowi weterynarii A. Reule ze Szkoły Medycyny Weterynaryjnej w Cureghem prowadzono selekcję opartą na kojarzeniu krewniaczym, używając do tego kilku najlepszych reproduktorów. Dzięki niemu ujednolicono rasy psów pasterskich i ogłoszono standard rasy owczarków belgijskich. Już w roku 1892 opracowano pierwszy wzorzec rasy. Rasa została uznana po raz pierwszy w 1897 roku. W pierwszym okresie swego występowania był to pies wykorzystywany do pilnowania stad pasącego się bydła i owiec. W dniu dzisiejszym jest szczególnie chętnie postrzegany w pracy policji i wielu innych służb mundurowych.

Wygląd

   Szczegółowy wzorzec rasy znajdą Państwo w opisie Groenendaela (http://psy-pies.com/artykul/owczarek-belgijski-groenendael,757.html).
      Malinois jest odmianą krótkowłosą. Włos bardzo krótki na głowie, zewnętrznej stronie uszu i w dolnych częściach kończyn. Sierść krótka na pozostałych częściach ciała, bardziej obfita na ogonie i wokół szyi, gdzie tworzy kryzę, począwszy od nasady uszu rozciągając się na podgardle. Ponadto na zadzie z tyłu włos jest gęsty i dłuższy. Ogon jest mocno owłosiony, ale sierść nie tworzy kity.

Owczarek Belgijski Malinois


     U malinois maska musi być bardzo wyraźna i obejmować dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Określa ją dokładnie 6 punktów pigmentacyjnych: uszy, powieki, górna i dolna warga. Wszystkie wymienione punkty muszą być czarne. U malinois czarny nalot jest wyraźny; czarne końce włosów tworzą narzutkę na maści podstawowej. Przyczernienie rozmieszczone równomiernie, nie może występować w postaci plam ani pręg. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest płowy z czarną maską i czarnym nalotem. Dorosłe psy osiągają ok. 62 cm wysokości w kłębie (dopuszczalne odchylenia w granicach 4 cm). Suki są mniejsze i mierzą ok. 58 cm (również dopuszczalne odchylenia). Psy ważą średnio 25-30 kg. Suki są mniejsze i ważą 20-25 kg.


  • Owczarek belgijski Malinois

  • Owczarki belgijskie Malinois

  • Owczarek belgijski Malinois

Temperament

    Owczarek Belgijski Malinois to pies nie dla każdego. Z jednej strony czworonogi są bardzo wrażliwe i delikatne dla swojej rodziny, z drugiej dość agresywne w stosunku do obcych. Z natury bardzo aktywne i żywiołowe; stale szukają zajęcia i są przeszczęśliwe, mogąc spędzać czas z opiekunem. Problemy wychowawcze Malinois biorą się z tego, że właściciele nie są w stanie zapewnić psu odpowiedniej ilości ruchu. Potrzeba pracy przewyższa bowiem możliwości większości osób. Nie ulega wątpliwości, że rasa nie jest stworzona do życia w mieście.

Malinois sprawdza się w każdym sporcie. Szybko przyucza się do pełnienia funkcji obronnych i pewnie atakuje nieprzyjaciela. Jeśli szukasz psa aktywnego, który z radością spędzi z tobą każdą wolną chwilę, Malinois będzie zdecydowanie dobrym wyborem. To pies jednego pana, ale kocha wszystkich domowników.

Zdrowie i Pielęgnacja

    Psy Owczarki belgijskie Malinois prawie wcale nie chorują. Są zdrowe i odporne. Wystarczą okazjonalne zabiegi pielęgnacyjne i wyczesywanie włosa średnio raz na tydzień.

Wysokość: Dorosłe psy osiągają ok. 62 cm wysokości w kłębie (dopuszczalne odchylenia w granicach 4 cm). Suki są mniejsze i mierzą ok. 58 cm (również dopuszczalne odchylenia).

Waga: Psy ważą średnio 25-30 kg. Suki są mniejsze i ważą 20-25 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest płowy z czarną maską i czarnym nalotem.

Zdrowie: Psy prawie wcale nie chorują. Są zdrowe i odporne.

Pielęgnacja: Wystarczą okazjonalne zabiegi pielęgnacyjne i wyczesywanie włosa średnio raz na tydzień.

Rodzina: Czworonogi są bardzo wrażliwe i delikatne dla swojej rodziny, ale dość agresywne w stosunku do obcych. Z natury bardzo aktywne i żywiołowe; stale szukają zajęcia i są przeszczęśliwe, mogąc spędzać czas z opiekunem. Malinois sprawdza się w każdym sporcie. Szybko przyucza się do pełnienia funkcji obronnych i pewnie atakuje nieprzyjaciela.
Jeśli szukasz psa aktywnego, który z radością spędzi z tobą każdą wolną chwilę, Malinois będzie zdecydowanie dobrym wyborem.

Suka Owczarka belgijskiego Malinois z młodymi

Kraj pochodzenia: Belgia

Inne nazwy: Belgian Malinois

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt  od 3500 do 9000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 015.

Tagi artykułu: