Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek belgijski Tervueren

OWCZAREK BELGIJSKI (Chien de Berger Belge - Belgian Shepherd Dog)

Rys historyczny

    Owczarek belgijski Tervueren jest spokrewniony z trzema innymi belgijskimi owczarkami: Malinois, Groenendael i Laekenois. Przez dłuższy czas Tervueren był traktowany jako jedna z odmian owczarka długowłosego jednak od pewnego czasu funkcjonuje w osobnej kategorii rasowej. Niektóre narodowe związki kynologiczne, np. Canadian Kennel Club nie uznają jednak jego rasowości i włączają do wspólnego wzorca owczarków belgijskich.

Wygląd

     Owczarek belgijski Tervueren jest średnim, proporcjonalnej budowy ciała, psem pasterskim. Jego sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Szczegółowy wzorzec rasy znajdą Państwo w opisie Groenendaela (http://psy-pies.com/artykul/owczarek-belgijski-groenendael,757.html).
    Tervueren jest odmianą długowłosą. Włos krótki występuje na głowie, zewnętrznej stronie uszu i na dolnych częściach kończyn z wyjątkiem tylnej strony kończyn przednich porośniętej od łokcia do nadgarstka długim włosem tworzącym frędzle. Na pozostałych częściach ciała włos długi i prosty, dłuższy i bardziej obfity na szyi i przedpiersium gdzie tworzy kryzę i żabot. Wewnętrzna strona uszu chroniona stojącym włosem. Od nasady ucha włos nastroszony, nadający kształt głowie. Pośladki obrośnięte bardzo gęstym włosem, który tworzy portki. Na ogonie włos długi i obfity, tworzący kitę.
Maska u Owczarka belgijskiego Tervuerena jest wyraźna i obejmuje dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Określona przez dokładnie 6 punktów pigmentacyjnych: uszy, powieki oraz dwie wargi: górna i dolna. Wszystkie wymienione punkty muszą być czarne. U Owczarków belgijskich Tervueren czarny nalot wyraźny, zaś czarne końce włosów tworzą narzutkę na maści podstawowej. Przyczernienie jest rozmieszczone równomiernie, nie może występować w postaci plam ani pręg.
   Tervuereny zawsze mają maskę; dopuszczalnymi typami umaszczenia są płowy z czarnym nalotem lub szary z czarnym nalotem, ale płowy jest preferowany. Kolor płowy musi być intensywny, a nie jasny ani wyblakły. Wszystkie psy o maści innej, niż płowa z czarnym nalotem, albo nie dość intensywnej, nie mogą być uważane za osobniki wybitne.

Przyjmuje się, że średnia wysokość psa w kłębie powinna kształtować się w granicach 60-64 centymetrów. Średnia waga nie powinna być większa niż trzydzieści kilogramów.


  • Owczarek belgijski Tervueren

  • Owczarek belgijski Tervueren

  • Owczarek belgijski Tervueren

Temperament Owczarka belgijskiego Terveueren

     Psy Owczarki belgijskie Tervueren są bardzo energiczne, inteligentne i szybko się uczą. Właściciel musi jednak pamiętać o przeprowadzeniu szkolenia z zakresu posłuszeństwa już we wczesnym etapie życia. Czworonogi przejawiają mocne tendencje dominacyjne, dlatego też nie są polecane osobom, które nie posiadają doświadczenia w wychowaniu i prowadzeniu psów. Odpowiednio wyszkolone, i co najważniejsze - uspołecznione, psy mogą z powodzeniem startować w konkursach agility, konkurencjach typu flyball czy też śledzeniu. Psy są bardzo często wykorzystywane przez służby ratownicze, gdyż posiadają naturalne predyspozycje do znajdowania zaginionych osób oraz ofiar lawin. Tervuereny, które nie są w wystarczającym stopniu zaangażowane w życie rodzinne i stymulowane przez właściciela, mogą stać się nadpobudliwe.

   Jako zwierzęta domowe, towarzyszące człowiekowi, Owczarki belgijskie Tervueren są lojalni i silnie związani z rodziną. Niekiedy sprawiają wrażenie nieco wyobcowanych i zalęknionych. Nie lubią kontaktów z osobami obcymi i jakichkolwiek zmian. Przyzwyczajają się do swojego rodzinnego domu. Szczenię podjęte z niesprawdzonej hodowli może sprawiać pewne problemy wychowawcze takie jak: reagowanie agresją na obcych, strach przed kontaktami, bądź unikanie tych kontaktów.

Zdrowie i Pielęgnacja

     Owczarek belgijski Tervuren to generalnie zdrowa rasa. Niektóre osobniki mogą cierpieć na dolegliwości zdrowotne, charakterystyczne dla psów ras dużych np. skłonności do dysplazji stawu biodrowego, epilepsję, problemy żołądkowe (w tym wzdęcia i torsję) oraz problemy oczu i skóry.

     Gruba podwójna szata wymaga regularnego szczotkowanie. Odpowiednio teksturowany płaszcz Tervuerena powinien być lekko twardawy, płasko przylegać do ciała. Właściciel nie musi kąpać czworonoga, gdyż brud i wszelkie zanieczyszczenia są zrzucane z sierści w sposób naturalny. Warto jednak zadbać o przestrzeń między palcami oraz sierść na kończynach.


  • Owczarek belgijski Tervueren

  • Owczarek belgijski Tervueren

  • Owczarek belgijski Tervueren

Wysokość: 60-64 cm

Masa: około 29 kg

Umaszczenie: Tervuereny zawsze mają maskę; dopuszczalnymi typami umaszczenia są płowy z czarnym nalotem lub szary z czarnym nalotem, ale płowy jest preferowany. Kolor płowy musi być intensywny, a nie jasny ani wyblakły. Wszystkie psy o maści innej, niż płowa z czarnym nalotem, albo nie dość intensywnej, nie mogą być uważane za osobniki wybitne.

Pielęgnacja: Pielęgnacja psa zasadza się na regularnym szczotkowaniu sierści. Kąpiele nie są konieczne, gdyż brud oraz zanieczyszczenia są usuwane w sposób naturalny. Psy posiadają dwie warstwy sierści; martwe włosy z podszerstka powinny być regularnie usuwane.

Zdrowie: Tervueren to generalnie zdrowa rasa psów. Pojedyncze osobniki mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych, epilepsję oraz problemy żołądkowe. Nie omijają ich również problemy natury okulistycznej.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne i lojalne. Mocno przywiązują się do swoich właścicieli i stają w ich obronie w sytuacjach zagrożenia. Czworonogi powinny być socjalizowane w okresie wczesnej młodości, gdyż w innym wypadku mogą być lękliwe i niepewne. Tervuereny na ogół nie są jednak lękliwe; nie boją się, zatem konfliktu z innymi czworonogami i osobami atakującymi ich terytorium.

Długość życia: 12-14 lat

Kraj pochodzenia: Belgia

Inne nazwy : Belgian Shepherd Tervuren, Belgian Tervuren

Przeciętna cena za szczeniaka rasy Owczarek belgijski Tervueren kształtuje się w granicach 2000 zł.

Klasyfikacja FCIgrupa I, sekcja 1, nr wzorca 15.

Tagi artykułu: