Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek bułgarski Karakachan

Historia Owczarka bułgarskiego Karakachan

      Praktyka okresowego przepędzania żywego inwentarza została zapoczątkowana w Europie przez Traków. Koń i pies były traktowane przez Indoeuropejczyków nieomal jako święte stworzenia; pies był często przedstawiany jako przewodnik duszy do świata zmarłych. Pierwsze szczątki psów w typie Karakachanów pochodą z neolickiego grobowca koło Vinicy (północno-wschodnia Bułgaria). Pierwsze źródła ikonograficzne przedstawiające postać psa pochodzą natomiast z IV wieku p.n.e. (złota płytka z uprzęży końskiej ze skarbu Letnicy).
     Najbardziej rozpowszechniona nazwa rasy psa Karakachan pochodzi od grupy  Karakachanów – nomadów, którzy przez stulecia rozwijali chów żywego inwentarza przez okresowe przepędzanie. Antropolodzy dowiedli, że Karakachanowie są bezpośrednimi potomkami starożytnych Traków. Świadczy o tym nie tylko ich odizolowanie na górzystych terenach oraz specyficzny tryb życia. Każda rodzina posiadała bowiem od 500 do 4000 sztuk owiec oraz kilkadziesiąt koni, które musiały być pilnowane przez duże psy pasterskie.

    Pierwszy gruntowny opis psów karakachańskich został opublikowany w 1938 roku przez dra Hansa Petersa, który hodował parę psów sprowadzonych z gór w ogrodzie zoologicznym w Sofii. W latach 40. bułgarski weterynarz dr Todor Gaitandzhiev prowadził zaawansowane badania nad rasą, które doprowadziły do stworzenia pierwszego standardu przedstawionego w 1949 roku Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Ówczesna sytuacja polityczna w Bułgarii nie sprzyjała jednak tworzeniu rasy, a zamknięcie granic uniemożliwiło przepęd owiec. Psy zostały znacjonalizowane a pasterze przymusowo osiedleni. Dekret o zwalczaniu wścieklizny wydany w 1948 roku doprowadził do masowych mordów psów i niemal całkowitego wyginięcia rasy.

Rasa owczarek bułgarski Karakachan

Karakachan


    Zmiany polityczne w Bułgarii w 1989 roku dodatkowo pogorszyły sytuację psów. Dwa lata później państwowe farmy owiec zaprzestały swojej działalności, a ich inwentarz przeznaczono na ubój. Bezdomne i „bezrobotne” psy wałęsające się po miastach były regularnie odstrzeliwane. Na szczęście grupa entuzjastów rozpoczęła pracę nad odtworzeniem rasy; kilka lat później założono niezależną organizację International Karakachan Dog Association (IKDA). W 1996 roku powstał kolejny standard rasy, który uzgodniono z wersją z 1992 roku. Dzięki staraniom IKDA w 2005 roku Komisja dla Ras Zwierząt w Ministerstwie Środowiska Bułgarii oficjalnie zatwierdziła rasę.

Karakachan wygląd

      Długość ciała psa Karakachan jest w przybliżeniu równa wysokości w kłębie. Czaszka jest szeroka i masywna, górny profil lekko zaokrąglony. Na czole występują płytkie bruzdy. Osie kufy i mózgoczaszki są równoległe. Stop widoczny ale niezbyt mocno podkreślony. Kufa dobrze widoczna, zwężająca się stopniowo w kierunku czubka nosa. Nos duży i dobrze pigmentowany. Szerokie nozdrza. Wargi grube i ściśle przylegające. Górna warga zakrywa dolną. Szczęki silne i dobrze rozwinięte. Zęby białe i silne ustawione w zgryzie nożycowym lub cęgowy. Oczy małe i ukośnie, umieszczone głęboko w czaszce; ciemne lub piwne w zależności od koloru sierści. Krawędź powieki ciemna. Uszy raczej małe, nisko osadzone, w kształcie litery V, ułożone blisko czaszki. Szyja krótka i mocna. Górna linia grzbietu pozioma i prosta. Kłąb dobrze widoczny, długi i muskularny. Grzbiet prosty, szeroki i dobrze umięśniony.

Karakachan owczarek bułgarski

Karakachan pilnujący stada owiec

    Zad średniej długości, szeroki, lekko opadający; zaokrąglony i muskularny. Klatka piersiowa głęboka i szeroka, ale nie beczkowata. Brzuch umięśniony, napięty i lekko podciągnięty. Ogon niezbyt wysoko osadzony. W spoczynku zwisa nisko, a końcówka jest lekko zakrzywiona. Włos na ogonie długi i szorstki. Kończyny przednie proste, równoległe, masywne. Łopatki i ramiona długie i szerokie; ściśle przylegające do tułowia, dobrze umięśnione. Kąt między łopatką a kością barkową wynosi około 105 °. Łokcie przylegające do klatki piersiowej. Przedramię długie, o wytrzymałych kościach. Nadgarstek mocny i szeroki. Śródręcze lekko opadający; szerokie i mocne. Łapy duże, okrągłe, o zwartych palcach, łukowe i owłosione. Paznokcie są grube i mocne, najlepiej o ciemnym zabarwieniu. Kończyny tylne równoległe, silne, umiarkowanie kątowane. Udo średniej długości, szerokie, dobrze umięśnione. Podudzie długie, szerokie i muskularne. Staw skokowy szeroki i napięta. Skóra gruba, elastyczna i ściśle przylegające.

Pies rasy Owczarek bułgarski Karakachan

Pies Karakachan

    Pies rasy Karakachan występuje w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. U odmiany długowłosej długość płaszcza na korpusie powinna wynosić powyżej 12 centymetrów. Dla odmiany krótkowłosej długość płaszcza na środkach ciała, szyi i kończynach występuje do 12 centymetrów. Ponad szyją, na kłębie, zadzie, z tyłu kończyn oraz na ogonie włos jest długi i szorstki. Warstwa okrywowa prosta i sztywna. Na głowie i przedniej części kończyn włos jest krótki i ściśle przylegający. Podkład ciężki. Maść dwu - lub trójkolorowa  ze znaczeniami.  Najbardziej pożądane są wyraźnie określone ciemne plamy na białej maści lub duże białe plamy na ciemnej maści.
Psy osiągają od 63 do 75 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 60 do 69 centymetrów w kłębie. Waga ciała u samców oscyluje w granicach 40-55 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą od 30 do 45 kilogramów.

 

Owczarek bułgarski Karakachan temperament

      Owczarek bułgarski Karakachan to pies o dominującym charakterze, niezależny i raczej trudny w prowadzeniu. Wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia. Nie toleruje obcych i może ujawniać skłonności do agresji. Zważywszy na pierwotny charakter pracy bywa agresywny wobec innych zwierząt. Ma bardzo czułe zmysły węchu, słuchu i wzroku, dlatego fenomenalnie sprawdza się w roli psa stróżującego. Zwykle tolerancyjny wobec dzieci, tworzy bardzo silną emocjonalną więź z opiekunem.
     To nieustraszony pies stróżujący, bardzo lojalny wobec swoich właścicieli. Nie warczy i nie szczeka bez potrzeby. Jeśli osoba naruszy jego teren, może ugryźć. Jeśli pies jest dobrze uspołeczniony, może żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami.

Zdrowie i Pielęgnacja

      Rasa generalnie zdrowa. Jako że psy należą do grupy dużych czworonogów, mogą pojawić się problemy dysplastyczne.
Konieczne regularne przeczesywanie włosa.

Sławne Owczarki bułgarskie

    Psy Karakachany są znaną i cenioną rasą na terenach Kaukazu i Rosji.  W 2010 roku premier Bułgarii dał psa rasy Karakachan Władimirowi Putinowi. Piesek miał na imię Buffy.

Szczeniak Buffy rasy Karakachan i W.Putin

Sławny Karakachan Buffy prezent dla Władimira Putina (Doychinov/Getty)

Wysokość: Psy osiągają od 63 do 75 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 60 do 69 centymetrów w kłębie.

Waga: Waga ciała u samców oscyluje w granicach 40-55 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą od 30 do 45 kilogramów.

Umaszczenie: Maść dwu- lub trójkolorowa  ze znaczeniami.  Najbardziej pożądane są wyraźnie określone ciemne plamy na białej maści lub duże białe plamy na ciemnej maści.

Pielęgnacja: Konieczne regularne przeczesywanie włosa.

Zdrowie: Rasa generalnie zdrowa. Jako że psy należą do grupy dużych czworonogów, mogą pojawić się problemy dysplastyczne.

Rodzina: Psy dość trudne w ułożeniu. Wymagają wczesnej socjalizacji. Bezwarunkowo wierne i oddane swojemu właścicielowi. Mogą być agresywne wobec obcych. Nie tolerują innych zwierząt. Mają dużą potrzebę ruchu.

Karakachan ze stadem owiec

Psy rasy Karakachan ze stadem owiec

Podziękowania za zdjęcia dla Karakachan dog Kennel - Kyurenitsa.

Tagi artykułu: