Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek chorwacki (Croatian Sheepdog)

OWCZAREK CHORWACKI (Hrvatski Ovcar - Croatian Sheepdog)

Historia

   Według źródeł pisemnych wygląd rasy nie zmienił się znacznie od XIV wieku do dnia dzisiejszego. Pierwsze pisemne wzmianki o owczarkach chorwackich o nazwie "Canis pastoralis croaticus" pojawiają się w archiwach diecezji Đakova. W dokumencie z 1374 roku Petar, biskup z Đakova, mówi, że "psy miały około 18 cm wysokości, średniej długości czarny kręcony płaszcz oraz krótki włos na głowie; uszy stojące lub pół-stojące.”
Współczesna historia rasy zaczyna się faktycznie w 1935 roku, kiedy prof. Romic w 1935 roku rozpoczął regularną selektywną hodowlę. Po 34 latach pracy rasa została ostatecznie uznana przez FCI. Psy występują powszechnie na terenach Węgier, Słowenii i Chorwacji. W Polsce nieznane. Rasa psów należących do psów pasterskich i zaganiających (Grupa I FCI), zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Podlega próbom pracy.

Wygląd Owczarka chorwackiego

   Owczarek chorwacki (Croatian Sheepdog) jest rasą odporną na warunki atmosferyczne, bardzo elastyczną. Psy mają od niskiej do średniej wysokości w kłębie, zaś ich podstawowym kolorem umaszczenia jest zawsze czarny, chociaż u niektórych psów mogą występować niewielkie białe plamienia na klatce piersiowej i /lub na palcach. Cechą charakterystyczną rasy jest krótki włos porastający nieco lisią głowę i kończyny. Pozostała część warstwy wierzchniej jest dłuższa i lekko falista lub kędzierzawa. Wysokość w kłębie u obu płci wynosi od 16 do 21 cm, a długość ciała stanowi około 110%  wysokości w kłębie. Ogon jest tradycyjnie zadokowany.

    Głowa jest stosunkowo lekka, przybierająca kształt klina. Stosunek kufy i czaszki jest jak 9 do 11. Całkowita długość głowy wynosi około 20 cm. Czaszka jest nieco zaokrąglona, zwężająca się w kierunku nosa. Łuki brwi nie są wyraźne. Policzki zaokrąglone. Stop tylko lekko zaznaczony. Nos zawsze czarny, średniej wielkości. Grzbiet nosa patrząc z profilu jest prosty. Żuchwa dobrze rozwinięta tworząca harmonijną całość z linią grzbietu nosa. Kufa nie jest ani szpiczasty, ani kwadratowy. Zęby dobrze rozwinięte ustawione w kompletny zgryz nożycowy. Zgryz cęgowy jest dopuszczalny, ale nie pożądany. Wargi suche, przylegające i elastyczne. Występuje czarne pigmentowanie. Kącik ust jest napięty. Oczy mogą mieć wiele barw: od kasztanowej do czarnej. Są średniej wielkości, migdałowatego kształtu. Ekspresywne w wyrazie. Brzegi powiek są ciemno pigmentowane i ciasno przylegające do gałek ocznych. Uszy trójkątne, średniej wielkości, stojące lub częściowo wyprostowane, ustawione nieco z boku. Przycinanie uszu jest zabronione. Szyja dość długa, lekka. Skóra na szyi bez podgardla, pokryta warstwą gęstej sierści.

Pies owczarek chorwacki

Pies rasy Owczarek chorwacki

    Kłąb niezbyt wyraźnie zaznaczony. Grzbiet prosty, krótki i umięśniony. Lędźwie są dosyć krótkie. Klatka piersiowa średniej wielkości i długości, szeroka i głęboka. Żebra dobrze wysklepione, przedpiersie lekko zaznaczone. Brzuch nieznacznie podciągnięty. Lędźwie pełne i mocne. Zad średniej długości, lekko nachylony w dół, mięsisty i dość szeroki. Ogon ustawiony na średniej wysokości, obficie owłosiony. W spoczynku wisi łagodnie. Niektóre psy rodzą się bez ogona lub z krótkim ogonem. Jeżeli jednak posiadają ogon, jest on zazwyczaj kopiowany do 4 centymetrów długości. Kończyny przednie proste, równoległe do siebie i średniej długości. Kątowanie kończyn przednich słabe. Łopatki są średnio długie i muskularne. Ramię stosunkowo krótkie. Przedramię długie i muskularne. Kończyny tylne średnio kątowane. Tylne kończyny równoległe do siebie. Uda średniej szerokości, dobrze umięśnione. Stawy skokowe suche i wyraźne, dobrze kątowane. Łapy małe i wytrzymałe, choć nieco wydłużone. Wilcze pazury są usuwane.

   Pokrywa włosowa jest dość nierównomierna. Kufa jest zawsze pokryta krótkim włosem, podobnie jak zewnętrzna część uszu. Długie włosy występują od wewnątrz. Tylna część kończyn przednich ma dłuższy włos, aż do śródręcza (przybierający formę piór). Tylne kończyny mają wyraźne pióra od pośladków do stawu skokowego. Sierść jest stosunkowo miękka, falista do kręconej, ale nie może być wełnista. Podkład musi być gęsta.

   Kolor podstawowy sierści to czerń. Białe znaczenia na głowie, tułowiu i ogonie nie są dopuszczalne. Białe znaczenia na palcach lub kończynach są dopuszczalne, ale niepożądane.

    Dopuszczalna wysokość w kłębie dla samców i samic wynosi od 40 do 50 cm. Waga nie powinna przekraczać 29-43 funtów (13-20 kg). Owczarek chorwacki występuje w dwóch odmianach mniejszej i większej.

 

Owczarek chorwacki temperament

     Owczarek chorwacki jest psem czujny, zwinnym, chętnym do pracy i inteligentnym. Ma ogromne pokłady energii i niezwykle silną potrzebę ludzkiego towarzystwa. Jest zdrowy, odporny na choroby i niezbyt drogi w utrzymaniu. Posiada dobrze rozwinięty instynkt pasterski i sprawdza się w roli psa stróżującego i pilnującego obejścia. Troskliwy i lojalny czworonóg bezwarunkowo oddany swojemu opiekunowi.

Owczarek chorwacki z psami

Owczarek chorwacki (w środku) z psami

W przeszłości pies był często używany do prowadzenia stad świń.

Wymaga zdecydowanego prowadzenia, ale jest stosunkowo łatwy w wyszkoleniu. Rasa jest niestety bardzo ekspansywna i może dużo szczekać w początkowej fazie treningu. Psy szanują i respektują zazwyczaj tylko jedną osobę(pies jednego pana), chociaż kochają wszystkich członków rodziny. Jeśli nie będą wcześnie uspołecznione, mogą być nieufne wobec obcych. Owczarek chorwacki dobrze reaguje na szkolenia posłuszeństwa, ale jako zwierzę domowe bez jakiejkolwiek pracy może być dość destrukcyjny i trudny do poskromienia. Jest to jednak bardzo posłuszna i pojętna rasa.

Owczarek chorwacki to także bardzo dobry sportowiec. Może startować w zawodach agility konkursach posłuszeństwa, flyball, zawodach śledzenia i konkursach pasterskich. Rasa psów dla biegaczy lub dla ludzi aktywnie spędzajacych wolny czas.

Pielęgnacja i zdrowie

Owczarki chorwackie są zazwyczaj bardzo zdrowe. Jeżeli zaś chodzi o pielęgnację, to w zupełności wystarczy okazjonalne czesanie lub szczotkowanie, które pomoże usunąć martwy włos.

Wysokość: Wysokość w kłębie u obu płci wynosi od 16 do 21 cm, a długość ciała stanowi około 110%  wysokości w kłębie.

Waga: Masa ciała powinna być proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Umaszczenie: Owczarek chorwacki ma tradycyjnie czarny kolor sierści.

Pielęgnacja: W zupełności wystarczy regularne wyczesywanie i szczotkowanie psa, które umożliwia pozbycie się martwej sierści.

Zdrowie: Rasa jest generalnie bardzo zdrowa i rzadko choruje.

Rodzina: Pies wierny i oddany swojemu właścicielowi, bezwarunkowo mu posłuszny. Wymaga regularnego szkolenia. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch.

Kraj pochodzenia: Chorwacja

Inne nazwy: Hrvatski ovčar, Croatian Sheepdog

Klasyfikacja FCI - Grupa I, sekcja 1.1, nr wzorca 277

Tagi artykułu: