Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek francuski Beauceron

OWCZAREK FRANCUSKI BEAUCERON

Historia

    Owczarek francuski krótkowłosy ma prawdopodobnie tych samych przodków co briard. Wcześniej uważany był wyłącznie za jego krótkowłosą odmianę. Nazwa rasy beauceron wiąże się ściśle z miejscem jego pochodzenia - regionem Beauce. Dawny owczarek francuski dopiero w 1896 r. otrzymał nazwę owczarka z Beauce.  
Owczarek francuski Beauceron był początkowo używany do polowań na dziki, a później, dzięki swojej wielkiej inteligencji, był nawet wykorzystywany jako kurier podczas wojny. „Owczarek z Beauce”, „Beauceron” lub „Czerwona Pończocha” – to nazwy, jakimi określano tą rasę w XIX w.
Obecnie coraz częściej pracuje w policji i na przejściach granicznych. Jest także używany w dogoterapii; pełni funkcje przewodnika dla niewidomych i  psa ratowniczego.

pies rasy beauceron

Wygląd

    Owczarek z Beauce to duży, solidny, wytrzymały i dobrze zbudowany czworonóg. Długość korpusu mierzona od kłębu do zadu powinna być nieco większa od wysokości w kłębie. Głowa stanowi 2/5 wysokości w kłębie. Czaszka i kufa są jednakowej długości. Głowa dobrze wyrzeźbiona o harmonijnych liniach.  Czaszka płaska lub lekko zaokrąglona; guz potyliczny wyraźnie zaznaczony. Stop słabo widoczny. Nos proporcjonalny do kufy, dobrze wykształcony, zawsze czarny. Kufa ani wąska, ani spiczasta.  Wargi mocne i zawsze dobrze pigmentowane. Górna warga powinna pokrywać dolną bez luzów. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym.  Oczy nieco owalne, powieki ciemnobrązowe. Uszy wysoko osadzone; płaskie i raczej krótkie. Długość ucha powinna stanowić połowę długości główki. Szyja muskularna, dobrej długości, harmonijna z wielkimi ramionami. Grzbiet jest prosty, lędźwie krótkie, szerokie i dobrze umięśnione. Zad lekko nachylony.  Kłąb dość dobrze widoczny.  Obwód klatki piersiowej jest nieco większy niż wysokość w kłębie (o więcej niż jedną piątą). Klatka piersiowa szeroka, głęboka i długa.

Kończyny przednie proste, gdy widziane z przodu lub z profilu. Ramiona ukośne i umiarkowanie długie. Przedramiona umięśnione. Łapy duże, okrągłe i zwarte. Pazury zawsze czarne. Opuszki twarde. Kończyny tylne pionowe, gdy widziane z profilu i od tyłu. Uda szerokie i umięśnione.

Włos gładki, krótki, gruby, przylegający do ciała (od 3 do 4 cm długości). Podszerstek jest krótki, delikatny, gęsty i puszysty – najlepiej w kolorze mysim. Nie może być widziany spod wierzchniej warstwy. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czarne z podpalaniem i arlekin (czarny podpalany w biało-szare łaty). Podpalanie występuje w okolicach oczu, na bokach kufy, na piersiach, pod szyją, pod ogonem oraz na nogach.


  • Owczarki francuskie Beauceron

  • Owczarek francuski Beauceron

  • Owczarek francuski Beauceron

Samce osiągają od 65 cm do 70 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 61 cm do 68 cm. Masa ciała psa mieści się w przedziale 45-55 kg, natomiast suka waży 35-40 kg.            

Temperament

       Beaucerony są chętne do pracy i odważne. Nieufne wobec obcych, zaciekle broniące swojego opiekuna – sprawdzą się w roli psów stróżujących. Bojaźliwość jest poważną wadą dyskwalifikującą. Owczarki francuskie Beaucerony szybko przystosowują się do życia w mieszkaniu. Mogą być agresywne wobec innych samców zwłaszcza reprezentantów ras dużych. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i wczesnego uspołecznienia. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia ze szkoleniem psów, możesz nie poradzić sobie z wychowanie Beaucerona. Psy są sprytne, uważne, aktywne, ale niekiedy bardzo uparte i zawzięte. Jeżeli od początku wychowujemy je w domu z małymi dziećmi, możemy być przekonani, że będą się z nimi dobrze dogadywać.

Zachowanie i charakter - pies chętny do pracy, inteligentny,nieufny wobec obcych, szybko uczący się.

Pielęgnacja i Zdrowie

      Szata Beaucerona nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Linienie odbywa się dwa razy do roku.
Psy żyją średnio 10-13 lat i są bardzo odporne na wszelkie choroby. Mogą cierpieć na schorzenia typowe dla ras psów dużych – skręty jelit i żołądka oraz zwyrodnienia stawów. Wymogiem hodowlanym jest zbadanie psów pod kątem dysplazji stawów biodrowych.

Owczarek francuski beauceron w domu

Wysokość: Samce osiągają od 65 cm do 70 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 61 cm do 68 cm.

Waga: Masa ciała psa mieści się w przedziale 45-55 kg, natomiast suka waży 35-40 kg.

Umaszczenie: Kolor sierści najczęściej jest czarny podpalany na wiewiórczy kolor. Spotykane jest też umaszczenie typu arlekin, czyli z dodatkowymi plamami (czarny podpalany w biało-szare łaty).

Zdrowie: Mogą pojawić się przypadłości typowe dla ras psów dużych – skręty żołądka oraz dysplazje. Rasa jest generalnie zdrowa.

Pielęgnacja: Krótka sierść nie wymaga wzmożonej pielęgnacji. Kąpiele jedynie okazjonalnie. Psy potrzebują dużo ruchu.

Rodzina: Oddane swojemu opiekunowi, wierne i inteligentne. Uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i bawić się w ogrodzie. Dobrze znoszą życie w mieście, chociaż preferują tereny podmiejskie. Wymagają konsekwentnego i zrównoważonego właściciela, który przeprowadzi pełne szkolenie z zakresu posłuszeństwa.

Szczeniaki owczarka francuskiego beauceron

Kraj pochodzenia: Francja

Użytkowość: pies stróżujący i pasterski

Inne nazwy: Beauceron, Owczarek francuski z Beauce, Bas Rouge, Berger de Beauce

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 44. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: