OWCZAREK FRANCUSKI BEAUCERON
Historia
Owczarek francuski krótkowłosy ma prawdopodobnie tych samych przodków co briard. Wcześniej uważany był wyłącznie za jego krótkowłosą odmianę. Nazwa rasy beauceron wiąże się ściśle z miejscem jego pochodzenia - regionem Beauce. Dawny owczarek francuski dopiero w 1896 r. otrzymał nazwę owczarka z Beauce.
Owczarek francuski Beauceron był początkowo używany do polowań na dziki, a później, dzięki swojej wielkiej inteligencji, był nawet wykorzystywany jako kurier podczas wojny. „Owczarek z Beauce”, „Beauceron” lub „Czerwona Pończocha” – to nazwy, jakimi określano tą rasę w XIX w.
Obecnie coraz częściej pracuje w policji i na przejściach granicznych. Jest także używany w dogoterapii; pełni funkcje przewodnika dla niewidomych i psa ratowniczego.
Wygląd
Owczarek z Beauce to duży, solidny, wytrzymały i dobrze zbudowany czworonóg. Długość korpusu mierzona od kłębu do zadu powinna być nieco większa od wysokości w kłębie. Głowa stanowi 2/5 wysokości w kłębie. Czaszka i kufa są jednakowej długości. Głowa dobrze wyrzeźbiona o harmonijnych liniach. Czaszka płaska lub lekko zaokrąglona; guz potyliczny wyraźnie zaznaczony. Stop słabo widoczny. Nos proporcjonalny do kufy, dobrze wykształcony, zawsze czarny. Kufa ani wąska, ani spiczasta. Wargi mocne i zawsze dobrze pigmentowane. Górna warga powinna pokrywać dolną bez luzów. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy nieco owalne, powieki ciemnobrązowe. Uszy wysoko osadzone; płaskie i raczej krótkie. Długość ucha powinna stanowić połowę długości główki. Szyja muskularna, dobrej długości, harmonijna z wielkimi ramionami. Grzbiet jest prosty, lędźwie krótkie, szerokie i dobrze umięśnione. Zad lekko nachylony. Kłąb dość dobrze widoczny. Obwód klatki piersiowej jest nieco większy niż wysokość w kłębie (o więcej niż jedną piątą). Klatka piersiowa szeroka, głęboka i długa.
Kończyny przednie proste, gdy widziane z przodu lub z profilu. Ramiona ukośne i umiarkowanie długie. Przedramiona umięśnione. Łapy duże, okrągłe i zwarte. Pazury zawsze czarne. Opuszki twarde. Kończyny tylne pionowe, gdy widziane z profilu i od tyłu. Uda szerokie i umięśnione.
Włos gładki, krótki, gruby, przylegający do ciała (od 3 do 4 cm długości). Podszerstek jest krótki, delikatny, gęsty i puszysty – najlepiej w kolorze mysim. Nie może być widziany spod wierzchniej warstwy. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czarne z podpalaniem i arlekin (czarny podpalany w biało-szare łaty). Podpalanie występuje w okolicach oczu, na bokach kufy, na piersiach, pod szyją, pod ogonem oraz na nogach.
Samce osiągają od 65 cm do 70 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 61 cm do 68 cm. Masa ciała psa mieści się w przedziale 45-55 kg, natomiast suka waży 35-40 kg.
Temperament
Beaucerony są chętne do pracy i odważne. Nieufne wobec obcych, zaciekle broniące swojego opiekuna – sprawdzą się w roli psów stróżujących. Bojaźliwość jest poważną wadą dyskwalifikującą. Owczarki francuskie Beaucerony szybko przystosowują się do życia w mieszkaniu. Mogą być agresywne wobec innych samców zwłaszcza reprezentantów ras dużych. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i wczesnego uspołecznienia. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia ze szkoleniem psów, możesz nie poradzić sobie z wychowanie Beaucerona. Psy są sprytne, uważne, aktywne, ale niekiedy bardzo uparte i zawzięte. Jeżeli od początku wychowujemy je w domu z małymi dziećmi, możemy być przekonani, że będą się z nimi dobrze dogadywać.
Zachowanie i charakter - pies chętny do pracy, inteligentny,nieufny wobec obcych, szybko uczący się.
Pielęgnacja i Zdrowie
Szata Beaucerona nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Linienie odbywa się dwa razy do roku.
Psy żyją średnio 10-13 lat i są bardzo odporne na wszelkie choroby. Mogą cierpieć na schorzenia typowe dla ras psów dużych – skręty jelit i żołądka oraz zwyrodnienia stawów. Wymogiem hodowlanym jest zbadanie psów pod kątem dysplazji stawów biodrowych.
Wysokość: Samce osiągają od 65 cm do 70 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 61 cm do 68 cm.
Waga: Masa ciała psa mieści się w przedziale 45-55 kg, natomiast suka waży 35-40 kg.
Umaszczenie: Kolor sierści najczęściej jest czarny podpalany na wiewiórczy kolor. Spotykane jest też umaszczenie typu arlekin, czyli z dodatkowymi plamami (czarny podpalany w biało-szare łaty).
Zdrowie: Mogą pojawić się przypadłości typowe dla ras psów dużych – skręty żołądka oraz dysplazje. Rasa jest generalnie zdrowa.
Pielęgnacja: Krótka sierść nie wymaga wzmożonej pielęgnacji. Kąpiele jedynie okazjonalnie. Psy potrzebują dużo ruchu.
Rodzina: Oddane swojemu opiekunowi, wierne i inteligentne. Uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i bawić się w ogrodzie. Dobrze znoszą życie w mieście, chociaż preferują tereny podmiejskie. Wymagają konsekwentnego i zrównoważonego właściciela, który przeprowadzi pełne szkolenie z zakresu posłuszeństwa.
Kraj pochodzenia: Francja
Użytkowość: pies stróżujący i pasterski
Inne nazwy: Beauceron, Owczarek francuski z Beauce, Bas Rouge, Berger de Beauce
Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2021.
Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 44. Podlega próbom pracy.