Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek grecki (Greek Shepherd)

OWCZAREK GRECKI (Ελληνικός Ποιμενικός, Ellenikós Poimenikós, Greek Sheepdog)

Historia

Pierwsze zapisy o owczarku greckim – dużym psie pilnującym stad zwierząt gospodarskich –  pochodzą już z czasów starożytnych. Przez długie lata rasa rozwijała się na pograniczu z Turcją, a jej liczebność pozostawała na stałym poziomie. Niestety, XX wiek nie był dla owczarków łaskawy. Począwszy od lat 50. liczba psów zaczęła się zmniejszać, nie rodziły się nowe mioty. Organizacja Arkturos podjęła starania o utrzymanie populacji i zaapelowała do hodowców o zaprzestanie praktyki krzyżowania owczarków z innymi rasami. Celem Grupy było dostarczenie owczarków do wszystkich pasterzy i rolników, którzy wyrazili wolę posiadania psa. Arkturos stworzył centrum hodowlane, w którym pracują opiekunowie i lekarze weterynarii. Organizacja po dziś dzień przekazuje nieodpłatnie zaczipowane, zaszczepione i odrobaczone czworonogi, wstępnie przyuczone do życia ze stadem.
W latach 1998-2007 rozdano 310 szczeniąt. Według szacunków w samej Grecji żyje obecnie ok. tysiąca owczarków.

owczarek grecki pilnujący stada owiec

Owczarek grecki wśród owiec, fot. Dimitil

Owczarek grecki wzorzec

Owczarki greckie to psy, które osiągają średnią lub dużą wysokość w kłębie. Znane ze swojej wielkiej siły fizycznej, która pozwala im efektywnie chronić stado.
Głowa bardzo duża, masywna i szeroka, z wysoko usytuowanymi łukami brwiowymi. Kufa i policzki szerokie i głębokie. Zęby duże, ustawione w zgryzie nożycowym. Przycinanie uszu nie jest dozwolone, a psy z przyciętymi uszami nie mogą być wystawiane. Oczy brązowe, średniej wielkości, o jajowatym kształcie, umieszczone symetrycznie i w odpowiedniej odległości względem siebie. Powieki powinny być szczelne, nie ujawniające błony śluzowej. Klatka piersiowa szeroka i głęboka aż do wysokości łokci. Ogon gruby u nasady. Niektóre psy mają długie ogony, podczas gdy inne – krótkie bądź wcale.  Podwójna warstwa sierści jest gęsta i obfita. Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: czarny, szaro-brązowy i biały. Rasa nie została wyhodowana dla koloru, ale ciężkiego szkieletu, mięśni i dobrej długości gęstego płaszcza.

Psy mierzą średnio 65 - 75 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 68 cm. Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 38-50 kg. Suki są lżejsze i ważą od 32 do 42 kg.

owczarki greckie pilnujące stada kóz

Owczarki greckie pilnujące stada kóz, fot. ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ - GREEK SHEPHERD

Owczarek grecki temperament

Owczarki greckie są dumnymi i pracowitymi czworonogami, naturalnymi opiekunami owiec i kóz. Nie nadają się natomiast na pasterzy – nie potrafią kierować stadem. Pracują w parach, poruszają się po bokach stada, chroniąc je przed atakami wilków i innych drapieżników. Są niezależne, odważne, zdecydowane i wierne. Mają ogromne poczucie obowiązku i silny instynkt ochronny wobec zwierząt i środowiska. Tolerują obecność obcych, ale są wobec nich podejrzliwe i raczej trudno się zaprzyjaźniają. Jeżeli uznają, że opiekun jest w niebezpieczeństwie, nie zawahają się stanąć w jego obronie. Jeżeli chcemy, aby pies zachowywał się racjonalnie w towarzystwie obcych i nie rzucał na napotkane zwierzęta, nie możemy zaniedbać socjalizacji. Uspołecznienie w okresie młodości jest  niezbędne, aby pies stał się w przyszłości wiernym towarzyszem człowieka. Rasa dojrzewa powoli – nawet do drugiego roku życia. Suki szybciej osiągają dojrzałość emocjonalną. Ich mioty są liczne a suki to znakomite matki.

pies owczarek grecki

Owczarek grecki, fot. Georgios S.

Owczarki greckie wymagają szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Nie nadają się dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psów. Celem szkolenia jest osiągnięcie pozycji lidera w domowej hierarchii i uspokojenia psa. Jeżeli pupil wyczuje naszą słabość, szybko nas zdominuje.

Owczarki greckie mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. W naturalnych warunkach psy są w stanie pracować przez cały dzień; mają minimalne wymagania żywieniowe. Niewybiegane psy mogą stać się bardzo destrukcyjne i szczekliwe. Owczarki greckie absolutnie nie nadają się do życia w mieście.

Zdrowie

Rasa jest generalnie zdrowa. Bujny włos wymaga regularnego czesania. Średnia długość życia wynosi 12 lat.

Wysokość: Psy mierzą średnio 65 - 75 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 68 cm.

Waga: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 38-50 kg. Suki są lżejsze i ważą od 32 do 42 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi kolorami umaszczenia są: czarny, szaro-brązowy i biały.

owczarek grecki pilnujący stada kóz

owczarki greckie, fot. Θόδωρος Καρακούσης

Pielęgnacja: Wystarczy czesanie włosa raz na tydzień.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Rodzina: Owczarki greckie nie są odpowiednią rasą dla osób nieposiadających doświadczenia w kontaktach ze czworonogami. Wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. Raczej nie tolerują innych psów na swoim terytorium. Wobec obcych nie są agresywne, ale zachowują pewien dystans.

Zdjęcie główne M K (miiiamariiia) suczka owczarka greckiego Ella

Tagi artykułu: