Udostępnij ten artykuł.

Owczarek kaukaski (KAUKAZ)

Owczarek kaukaski (Kaukaz) to ściśle wyspecjalizowany pies obronny i pracujący. Hodowany był głównie przez pasterzy do pilnowania stad owiec oraz dobytku swojego właściciela. W Polsce wpisany jest na listę ras niebezpiecznych i do jego posiadania potrzebne jest zezwolenie.

Wysokość – pies w kłębie osiąga 64-74 cm, a suka 58-68 cm. Waga to 55-70 kg dla psów oraz 45-62 kg dla suk.

Umaszczenie Owczarek kaukaski ma grubą, dwuwarstwową sierść o różnej długości. Może być pasiasta, nakrapiana lub łaciata w różnych odcieniach rudego i szarości.

Pielęgnacja Sierść Owczarka kaukaskiego wymaga szczotkowania raz na tydzień, a w okresie linienia codziennie. Kąpiel wiąże się z problematycznym suszeniem i powinna być wykonywana jak najrzadziej.

Zdrowie Kaukaz żyje 10-12 lat, zazwyczaj w dobrym zdrowiu, bo charakteryzuje się dużą odpornością i łatwo przystosowuje się do trudnych warunków atmosferycznych. Może mu się przytrafić dysplazja biodra, a przedstawicielom tej rasy pozbawionym odpowiedniej ilości ruchu grozi otyłość.

rasa psa owczarek kaukaski kaukaz

Rodzina Owczarek kaukaski to pies dumny i uparty, który przywiązuje się do jednego właściciela. Kaukaz ma silny instynkt obronny, jest nieufny i agresywny w stosunku do obcych ludzi i zwierząt. Intruzów na swoim terenie atakuje bez ostrzeżenia. Szkolenie Kaukaza wymaga siły fizycznej i psychicznej, a także dużego doświadczenia. Nie nadaje się do mieszkania w bloku, ani dla rodzin z małymi dziećmi.

Cena szczeniąt Kaukaza z rodowodem to koszt od 2500 do 4500 złotych Źródło (Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: