OWCZAREK KRASKI (Kraski Ovčar)
Historia
Owczarek Kraski (Owczarek z Krasu) to doskonały pies pasterski i niezrównany stróż, który był niegdyś wykorzystywany również do obron stad zwierząt gospodarskich. Rasa występowała w rejonie Krasu od stuleci. Psy przybyły w te rejony wraz z plemieniem Ilirów, którzy wędrowali przez Istrię i wyspy Dalmacji, zanim osiedlili się w masywie Krasu w dzisiejszej Słowenii. Pierwsza wzmianka źródłowa na temat psów pochodzi z książki barona Janeza Vajkarta Valvasor z 1689 roku. Oficjalne uznanie rasy nastąpiło dopiero w 1939 roku w czasie zgromadzenia ogólnego Międzynarodowej Federacji Kynologicznej w Sztokholmie. Pies został wpisany do rejestru pod nazwą „Owczarek Iliryjski”. Po niespełna dekadzie standard został uzupełniony i zatwierdzony na zgromadzeniu w Bled (Słowenia). Mimo oficjalnego uznania rasy aż do 16 marca 1968 pod tą samą nazwą kwalifikowano dwa różne typy owczarków: jeden z masywu Krasu, a drugi z Szar Płaniny. Dopiero wówczas hodowcy postanowili rozdzielić dwie hodowle i dokonać rozróżnienia na „owczarka z Krasu” i „owczarka z Szar Płaniny”.
Wygląd psa
Owczarek z Krasu to pies średnie wielkości, o harmonijnej budowie ciała i umięśnionej sylwetce. Uszy i ogon psa są wiszące; maść żelazisto szara. Sierść obfita i długa. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta – długość mierzona od kłębu do nasady ogona nieco większa niż wysokość w kłębie. Czaszka nieco dłuższa od kufy. Szerokość czaszki równa jej długości. Głowa jest dość duża w stosunku do tułowia. Nie powinna być ani zbyt delikatna, ani zbyt ciężka. Głowa szeroka między uszami, nieznacznie zwężająca się ku nosowi. Oglądana z profilu wydaje się głęboka i zaokrąglona. Czaszka dobrze rozwinięta, sucha, pokryta płaskimi mięśniami, lekko wypukła w profilu, zaokrąglona ze wszystkich stron, o szerokości takiej samej jak długość. Łuki brwiowe umiarkowanie rozwinięte. Bruzda czołowa również umiarkowana. Słabo widoczny guz potyliczny. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny, szeroki i duży. Kufa średniej długości, szeroka u nasady i zwężająca się u nasady. Prosta i szeroka na całej długości. Wargi dość grube i przylegające; bez fafli, czarno pigmentowane. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, mocne i białe. Policzki nie powinny być zbyt dobrze rozwinięte. Oczy dość szeroko rozstawione, migdałowate, o kasztanowej lub ciemnobrązowej barwie. Spojrzenie szczere, spokojne, ale przy tym stanowcze. Uszy dość wysoko osadzone i średniej długości. Wiszą płasko i przybierają kształt litery V.
Psy rasy Owczarek kraski autor Mojca Emersic
Szyja dość gruba i mocna, dobrze umięśniona i owalna w przekroju; nie powinna być specjalne długa i szeroka. Skóra na szyi gruba; dobrze przylega. Noszona dumnie. Tułów średniej długości, o długiej partii piersiowej. Linia grzbietu poziomu i lekko opadająca. Kłąb długi, szeroki i dobrze związany z szyją. Sam grzbiet prosty, średniej długości, dobrze umięśniony i szeroki. Zad również średniej długości i dobrze umięśniony. Klatka piersiowa głęboka, dobrze rozwinięta, pojemna i długa. Ogon dobrze osadzony na tułowiu i dość szeroki u nasady. Według standardu powinien być szablasty w stanie spoczynku, z haczykiem na końcu, o średniej długości, ale sięgający do stawu skokowego. Dobrze owłosiony, ale bez pióropusza. Kończyny przednie proste, łopatki średniej długości, szerokie, skośnie ustawione, dobrze umięśnione i mocno związane z tułowiem. Ramię dość długie i mocno umięśnione. Łapa owalna lub okrągła, o zwartych i wysklepionych palcach i ciemnych pazurach. Kończyny tylne proporcjonalne i głęboko kątowane. Uda długie, szerokie, dobrze umięśnione i rozbudowane.
Skóra gruba, zwarta, elastyczna, dobrze przylega i nie ma fałd.
Owczarek kraski autor Mojca Emersic
Według standardu FCI:
SIERŚĆ : Obfita, długa, przylegająca, z gęstym podszerstkiem. Na głowie, małżowinach uszu i przedniej stronie kończyn krótka, natomiast u nasady uszu dłuższa i bardziej miękka Na szyi grzywa i kryza, gęsta i nastroszona, szczególnie obfita u nasady szyi. Na tułowiu i brzuchu sierść długa, przy czym na brzuchu jest ona bardziej miękka. Ogon kształcie kity, bez pióropusza. Na tylnej stronie kończyn przednich długi włos tworzy obfite pióra; jeszcze dłuższy na udach, gdzie tworzy portki. Długość włosa okrywowego nie mniejsza niż 10 cm.
MAŚĆ : Żelazisto szara, zwłaszcza na tułowiu, pożądana w ciemnym odcieniu, na brzuchu i kończynach przechodzi bez wyraźnej granicy w jasno szarą lub piaskową, z ciemniejszymi smugami na przedniej stronie kończyn przednich. Ciemna maska obejmuje kufę i zachodzi na czaszkę, w dalszej partii głowy sierść szara, piaskowa lub jasno płowa z czarnym nalotem.
Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 57 do 63 centymetrów. Suki mierzą od 54 do 60 centymetrów. Psy ważą średnio od 45 kilogramów w górę. Minimalna waga dla suk to 35 kilogramów.
Pies rasy Owczarek z Istrii autor Mojca Emersic
Owczarek kraski temperament
Wzorzec rasy opisuje Owczarka z Krasu jako psa o ostrym temperamencie, nieufnego wobec obcych. To dobry czworonóg stróżujący. Owczarek z Karst musi zostać dobrze uspołeczniony w młodości – w innym przypadku może sprawiać problemy wychowawcze. Nadaje się na psa rodzinnego, może przebywać w towarzystwie dzieci.
Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 57 do 63 centymetrów. Suki mierzą od 54 do 60 centymetrów.
Waga: Psy ważą średnio od 45 kilogramów w górę. Minimalna waga dla suk to 35 kilogramów.
Umaszczenie: Maść żelazisto szara, zwłaszcza na tułowiu, pożądana w ciemnym odcieniu, na brzuchu i kończynach przechodzi bez wyraźnej granicy w jasno szarą lub piaskową, z ciemniejszymi smugami na przedniej stronie kończyn przednich. Ciemna maska obejmuje kufę i zachodzi na czaszkę, w dalszej partii głowy sierść szara, piaskowa lub jasno płowa z czarnym nalotem.
Owczarek kraski pilnujący stada owiec autor Mojca Emersic
Zdrowie: Rasa generalnie zdrowa. Dysplazja stawów biodrowych jest przypadłością typową dla rasy.
Pielęgnacja: Wymagane regularne szczotkowanie.
Rodzina: Wzorzec rasy opisuje Owczarka jako psa o ostrym temperamencie, nieufnego wobec obcych. Nadaje się na psa rodzinnego, może przebywać w towarzystwie dzieci.
Kraj pochodzenia: Słowenia
Inne nazwy to: słoweń.kraški ovčar, kraševec, ang. karst shepherd, istrian sheepdog, owczarek z Istrii, owczarek z Karst, owczarek z Krasu
Klasyfikacja FCI - Grupa II, sekcja 2.2, wzorzec nr 278. Nie podlega próbom pracy.
Cena szczeniąt Owczarka kraskiego - 600 EURO.