Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek kraski (Kraski Ovcar)

OWCZAREK KRASKI (Kraski Ovčar)

Historia

     Owczarek Kraski (Owczarek z Krasu) to doskonały pies pasterski i niezrównany stróż, który był niegdyś wykorzystywany również do obron stad zwierząt gospodarskich. Rasa występowała w rejonie Krasu od stuleci. Psy przybyły w te rejony wraz z plemieniem Ilirów, którzy wędrowali przez Istrię i wyspy Dalmacji, zanim osiedlili się w masywie Krasu w dzisiejszej Słowenii.  Pierwsza wzmianka źródłowa na temat psów pochodzi z książki barona Janeza Vajkarta Valvasor z 1689 roku. Oficjalne uznanie rasy nastąpiło dopiero w 1939 roku  w czasie zgromadzenia ogólnego Międzynarodowej Federacji Kynologicznej w Sztokholmie. Pies został wpisany do rejestru pod nazwą „Owczarek Iliryjski”. Po niespełna dekadzie standard został uzupełniony i zatwierdzony na zgromadzeniu w Bled (Słowenia). Mimo oficjalnego uznania rasy aż do 16 marca 1968 pod tą samą nazwą kwalifikowano dwa różne typy owczarków: jeden z masywu Krasu, a drugi z Szar Płaniny. Dopiero wówczas hodowcy postanowili rozdzielić dwie hodowle i dokonać rozróżnienia na „owczarka z Krasu” i „owczarka z Szar Płaniny”.

Wygląd psa

     Owczarek z Krasu to pies średnie wielkości, o harmonijnej budowie ciała i umięśnionej sylwetce.  Uszy i ogon psa są wiszące; maść żelazisto szara. Sierść obfita i długa. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta – długość mierzona od kłębu do nasady ogona nieco większa niż wysokość w kłębie. Czaszka nieco dłuższa od kufy. Szerokość czaszki równa jej długości. Głowa jest dość duża w stosunku do tułowia. Nie powinna być ani zbyt delikatna, ani zbyt ciężka.  Głowa szeroka między uszami, nieznacznie zwężająca się ku nosowi. Oglądana z profilu wydaje się głęboka i zaokrąglona. Czaszka dobrze rozwinięta, sucha, pokryta płaskimi mięśniami, lekko wypukła w profilu, zaokrąglona ze wszystkich stron, o szerokości takiej samej jak długość.  Łuki brwiowe umiarkowanie rozwinięte. Bruzda czołowa również umiarkowana. Słabo widoczny guz potyliczny. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny, szeroki i duży. Kufa średniej długości, szeroka u nasady i zwężająca się u nasady. Prosta i szeroka na całej długości.  Wargi dość grube i przylegające; bez fafli, czarno pigmentowane. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, mocne i białe.  Policzki nie powinny być zbyt dobrze rozwinięte. Oczy dość szeroko rozstawione, migdałowate, o kasztanowej lub ciemnobrązowej barwie.  Spojrzenie szczere, spokojne, ale przy tym stanowcze. Uszy  dość wysoko osadzone i średniej długości. Wiszą płasko i przybierają kształt litery V. 

Owczarek z Krasu

Psy rasy Owczarek kraski autor Mojca Emersic

Szyja dość gruba i mocna, dobrze umięśniona i owalna w przekroju; nie powinna być specjalne długa i szeroka. Skóra na szyi gruba; dobrze przylega.  Noszona dumnie. Tułów średniej długości, o długiej partii piersiowej. Linia grzbietu poziomu i lekko opadająca. Kłąb długi, szeroki i dobrze związany z szyją.  Sam grzbiet prosty, średniej długości, dobrze umięśniony i szeroki.  Zad również średniej długości i dobrze umięśniony. Klatka piersiowa głęboka, dobrze rozwinięta, pojemna i długa. Ogon dobrze osadzony na tułowiu i dość szeroki u nasady. Według standardu powinien być szablasty w stanie spoczynku, z haczykiem na końcu, o średniej długości, ale sięgający do stawu skokowego.  Dobrze owłosiony, ale bez pióropusza. Kończyny przednie proste,  łopatki średniej długości, szerokie, skośnie ustawione, dobrze umięśnione i mocno związane z tułowiem. Ramię dość długie i mocno umięśnione. Łapa owalna lub okrągła, o zwartych i wysklepionych palcach i ciemnych pazurach. Kończyny tylne proporcjonalne i głęboko kątowane.  Uda długie, szerokie, dobrze umięśnione i rozbudowane.

Skóra gruba, zwarta, elastyczna, dobrze przylega i nie ma fałd. 

Pies rasy Owczarek kraski (kraški ovčar)

Owczarek kraski autor Mojca Emersic

Według standardu FCI:
SIERŚĆ : Obfita, długa, przylegająca, z gęstym podszerstkiem. Na  głowie, małżowinach uszu i przedniej stronie kończyn krótka,  natomiast u nasady uszu dłuższa i bardziej miękka Na szyi grzywa i  kryza, gęsta i nastroszona, szczególnie obfita u nasady szyi. Na tułowiu i brzuchu sierść długa, przy czym na brzuchu jest ona bardziej miękka. Ogon kształcie kity, bez pióropusza. Na tylnej stronie kończyn przednich długi włos tworzy obfite pióra; jeszcze dłuższy na udach, gdzie tworzy portki. Długość włosa okrywowego nie mniejsza niż 10 cm.
MAŚĆ : Żelazisto szara, zwłaszcza na tułowiu, pożądana w ciemnym odcieniu, na brzuchu i kończynach przechodzi bez wyraźnej granicy w jasno szarą lub piaskową, z ciemniejszymi smugami na przedniej stronie kończyn przednich. Ciemna maska obejmuje kufę i zachodzi  na czaszkę, w dalszej partii głowy sierść szara, piaskowa lub jasno płowa z czarnym nalotem.

 

Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 57 do 63 centymetrów. Suki mierzą od 54 do 60 centymetrów.  Psy ważą średnio od 45 kilogramów w górę. Minimalna waga dla suk to 35 kilogramów.

Pies rasy Owczarek z Istrii

Pies rasy Owczarek z Istrii autor Mojca Emersic

Owczarek kraski temperament

     Wzorzec rasy opisuje Owczarka z Krasu jako psa o ostrym temperamencie, nieufnego wobec obcych.  To dobry czworonóg stróżujący. Owczarek z Karst musi zostać dobrze uspołeczniony w młodości – w innym przypadku może sprawiać problemy wychowawcze. Nadaje się na psa rodzinnego, może przebywać w towarzystwie dzieci.

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi od 57 do 63 centymetrów. Suki mierzą od 54 do 60 centymetrów. 

Waga: Psy ważą średnio od 45 kilogramów w górę. Minimalna waga dla suk to 35 kilogramów.

Umaszczenie: Maść żelazisto szara, zwłaszcza na tułowiu, pożądana w ciemnym odcieniu, na brzuchu i kończynach przechodzi bez wyraźnej granicy w jasno szarą lub piaskową, z ciemniejszymi smugami na przedniej stronie kończyn przednich. Ciemna maska obejmuje kufę i zachodzi  na czaszkę, w dalszej partii głowy sierść szara, piaskowa lub jasno płowa z czarnym nalotem.

Owczarek kraski pilnujący stada owiec

Owczarek kraski pilnujący stada owiec autor Mojca Emersic

Zdrowie: Rasa generalnie zdrowa. Dysplazja stawów biodrowych jest przypadłością typową dla rasy.

Pielęgnacja: Wymagane regularne szczotkowanie.

Rodzina:  Wzorzec rasy opisuje Owczarka jako psa o ostrym temperamencie, nieufnego wobec obcych.  Nadaje się na psa rodzinnego, może przebywać w towarzystwie dzieci.

Kraj pochodzenia: Słowenia

Inne nazwy to: słoweń.kraški ovčar, kraševec, ang. karst shepherd, istrian sheepdog, owczarek z Istrii, owczarek z Karst, owczarek z Krasu

Klasyfikacja FCI - Grupa II, sekcja 2.2, wzorzec nr 278. Nie podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt Owczarka kraskiego - 600 EURO.

Tagi artykułu: