Udostępnij ten artykuł.

Owczarek niemiecki a owczarek staroniemiecki

Owczarek staroniemiecki (OS, AltdeutscheSchaferhunde) może być fantastycznym towarzyszem i najlepszym przyjacielem każdego człowieka. Psy te są niezwykle uczynne, nie boją się ciężkiej pracy i nie zostawiają swych właścicieli w potrzebie. Owczarki niemieckie długowłose, staroniemieckie, kaukaskie, szwajcarskie, czechosłowackie – odmian i ras owczarków jest bez liku. Wyżej wymienione to zaledwie najpopularniejsze rodzaje owczarków, jakie towarzyszą człowiekowi. W tym tekście postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom tę niezwykle popularną rasę psów. Aby nasza relacja z owczarkiem niemieckim była długa i szczęśliwa, obie strony muszą po prostu wzajemnie się siebie nauczyć.

Owczarek niemiecki – szlachetna i potężna rasa

Owczarek niemiecki jest psem typu wilkowatego. Przeciętna długość życia dorosłego psa wynosi od 9 do 13 lat. Może on osiągnąć wysokość w kłębie 55-60 cm (samica), 60-65 cm (samiec). Waga dorosłej samicy to około 30 kg, samca – do 40 kg. Rasa ta charakteryzuje się duża inteligencją. Owczarki niemieckie, nazywane również alzackimi, to psy wierne i oddane, pomocne i chętne do pracy. Wyróżnia się owczarki niemieckie długowłose oraz krótkowłose. Nie bez powodu owczarki niemieckie służą w wojsku, policji czy spełniają wiele innych, ważnych funkcji obronnych. Psy te, pomimo imponującego wyglądu i warunków fizycznych, mogą być również świetnymi towarzyszami do zabawy.

owczarek staroniemiecki

owczarek staroniemiecki

Owczarek niemieckie a Owczarek staroniemiecki

Niezwykle popularną odmianą owczarków (nie zostały uznane za osobną rasę!) jest także owczarek staroniemiecki (OS) AltdeutscheSchaferhunde. Od tradycyjnego owczarka niemieckiego, owczarki staroniemieckie różnią się budową. Są bardziej krępe, cięższe i nieco większe niż owczarek niemiecki. Owczarki staroniemieckie szczycą się nieprzeciętną inteligencją. Chętnie się uczą, a dobrze wychowany owczarek staroniemiecki będzie wspaniałym towarzyszem, pomocnikiem i obrońcą rodziny w jednym. Cechą wszystkich ras owczarków jest duża pewność siebie oraz zrównoważony charakter. Hodowla owczarków staroniemieckich wywodzi się z NRD. Owczarki staroniemieckie, hodowane po wschodniej stronie Muru Berlińskiego nie są tak nadpobudliwe jak owczarki niemieckie. Wysokośc w kłębie samców 62-68 cm, suk 57-62 cm.

Hodowla owczarków niemieckich – jak wybrać szczeniaka?

Pozostałe rasy owczarków również charakteryzują się indywidualnymi cechami charakteru. Jak doskonale widzimy, psy te łączy podobieństwo w wyglądzie fizycznym, jednak mogą mieć zupełnie różne charaktery i naturę. Warto o tym pamiętać, odwiedzając hodowlę owczarków niemieckich długowłosych, w celu zakupu szczeniaka. Kiedy jest najlepszy moment na wzięcie do siebie szczenięcia owczarka niemieckiego? Bez względu na to czy decydujemy się by naszym towarzyszem był owczarek krótkowłosy czy z dłuższą sierścią, specjaliści mówią jasno. Optymalna pora by wziąć szczenię owczarka do domu, to ukończenie przez nie 8 tygodni życia. Jest to moment, kiedy szczenię może być odłączone od matki, a jednocześnie jest na tyle małe, że nie wykształciło w sobie żadnych nawyków, które utrudniałyby socjalizację i wychowanie psa. Skąd jednak wiemy, że szczenię owczarka niemieckiego faktycznie skończyło 2 miesiące? Nawet jeśli hodowca lub sprzedawca zapewnia nas, że tak właśnie jest, trudno uwierzyć na słowo. Jeśli kupujemy psa z hodowli, sprawa jest prosta. W dokumentacji psa szczegółowo odnotowuje się datę urodzenia szczeniaka. Jeśli jednak kupujemy psa bez rodowodu, również możemy oszacować czy szczeniak ma 8 tygodni. Warto zobaczyć w jakich warunkach trzymane są psy oraz szczeniaki owczarków niemieckich. Kolejna wątpliwość może zrodzić się na płaszczyźnie rasy: chcemy owczarka niemieckiego długowłosego, lecz nie mamy pewności, czy szczenię, które mamy otrzymać nie jest przypadkiem krótkowłose. W takiej sytuacji warto, aby sprzedawca pokazał nam także rodziców szczeniaka. Jeśli zarówno pies jak i suka są długowłose, możemy być pewni o to że nasz pies to faktycznie długowłosy owczarek niemiecki. Cena szczenięcia owczarka niemieckiego długowłosego w hodowli może wynosić od kilkuset, do kilku tysięcy złotych.

owczarek niemiecki a owczarek staroniemiecki foto

owczarek niemiecki krótkowłosy

Owczarek niemiecki – szkolenie

Szczenięta owczarków niemieckich kochają zabawę, lecz należy od małego uczyć je, co mogą, a czego nie wolno im robić. Okres szczenięcy ma w procesie wychowania psa szczególne znaczenie, dlatego już od pierwszych dni należy rozpocząć szkolenie owczarka do odpowiednich zachowań. Wielkim błędem w szkoleniu dużych ras psów jest zbytnia agresja i nerwowość właścicieli. Owszem, psy powinny mieć do czynienia ze stanowczością, jednak w żądnym wypadku nie należy z nią przesadzać. Jeśli chodzi o żywienie owczarka niemieckiego, należy podawać mu posiłki bogate w białko, tłuszcze, węglowodany oraz niezbędne substancje odżywcze. Zarówno w okresie wzrostu, jak i dorosłego życia owczarków niemieckich czy staroniemieckich, warto podawać im posiłki co najmniej dwa razy dziennie. Owczarki tolerują zarówno gotową kamę, jak i tradycyjne jedzenie. Podawanie pokarmu wysokowartościowego dotyczy zresztą wszystkich ras psów. Bez względu na to, czy posiadamy owczarka staroniemieckiego, lub innego owczarka, właściwe żywienie to jeden z naszych najważniejszych obowiązków.

Tagi artykułu: