Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki (Deutscher Schäferhund - German Shepherd Dog)

Historia

Pierwszy wzorzec owczarka, ogłoszony w 1891 roku, opisuje trzy odmiany tej rasy: szorstkowłosą, krótkowłosą (twardowłosą) oraz długowłosą.
Pierwszy polski Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego powstał 21 lipca w 1990 roku, a jego założycielką była Marta Trzcińska.
Do niedawna Owczarek Niemiecki Długowłosy nie był uznawany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a co za tym idzie ZK w Polsce. W sierpniu 2010 roku FCI zatwierdziło wzorzec owczarka niemieckiego długowłosego, nadając mu jednocześnie status odrębnej odmiany oraz wszelkie prawa wystawowe i hodowlane od dnia 1 stycznia 2011.

Pies owczarek niemiecki długowłosy

Wygląd

Owczarek niemiecki długowłosy nie różni się zbytnio od odmiany krótkowłosej. Podstawowe rozbieżności dotyczą sierści, wysokości w kłębie oraz wagi. Długowłose owczarki mierzą od 65 do 70 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą od 58 do 64 cm. Jeżeli zaś chodzi o wagę psy długowłose są cięższe od psów z krótkim włosem o średnio 10 kg.
Jako, że gen odpowiedzialny za długi włos jest recesywny wobec genu krótkiego włosa, cecha jest przenoszona niezauważalnie z pokolenia na pokolenie. Oznacza to, że w miocie po rodzicach krótkowłosych może pojawić się osobnik długowłosy.

Sierść czworonoga składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest długi, miękki i ściśle przylega na uszach, tylnych stronach kończyn, do śródręcza i stawu skokowego tworząc flagi, na udach zaś puszyste, jasne portki. Ogon puszysty z obfitym pióropuszem od spodu. Najczęściej spotykanymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z sidłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste. Maść może być całkiem jednolita bądź z regularnymi oznakami – od czerwonobrązowych do białoszarych. Dopuszcza się występowanie małej białej plamki na piersi i palcach oraz po wewnętrznej strony kończyn - ale jest to niepożądane. Umaszczenie całkowicie czarne jest bardzo rzadko spotykane, niemniej pożądane. Ustalenie koloru maści szczenięcia jest możliwe dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, czyli po zakończeniu wzrostu włosa okrywowego. U owczarków długowłosych zdarza się także maść blue sable (niebieska podpalana), chociaż bardzo rzadko.

owczarek niemiecki długowłosy reproduktor

Owczarek niemiecki długowłosy - Bruno

Zachowanie

Psy są bardzo inteligentne i bardzo szybko się uczą. Uwielbiają towarzystwo opiekuna i chętnie z nim współpracują. Cechami typowymi dla rasy są: duża odwaga, wierność i przywiązanie do właściciela. Sprawdzają się w roli psów rodzinnych, policyjnych, sportowych, asystujących, stróżujących, ratowniczych i obronnych. Z natury są bardzo aktywne i ruchliwe; potrzebują ruchu i wysiłku fizycznego. Wymagają codziennego zaspokajania tych potrzeb i odpowiedniej stymulacji.

Pielęgnacja

Sierść owczarka niemieckiego długowłosego wymaga regularnej pielęgnacji. Szczotkowanie psa rozpoczynamy w kierunku przeciwnym do ułożeniu włosa – dzięki temu wyczeszemy cały brud i kołtuny. Pod koniec czeszemy już zgodnie z układem włosa. W okresie linienia psa, trwającym zwykle od 4 do 6 tygodni, poświęcamy czworonogowi znacznie więcej uwagi.
Pielęgnacja uszu. Wewnętrzna strona ucha czworonoga powinna być jasnoróżowego koloru i nie posiadać zbyt dużej ilości woszczyny we wnętrzu. Jeżeli w uchu zgromadzi się nadmiar woszczyny, należy delikatnie przetrzeć wnętrze małżowiny suchą watą lub gazikiem nasączonym preparatem do czyszczenia uszu.

Uzębienie. Dość częstą przypadłością stomatologiczną odnotowywaną u rasy jest tworzenie się kamienia nazębnego, który jest przyczyną przykrego zapachu z pyska. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia, warto podawać psu specjalne kości lub ciasteczka, których żucie automatycznie spowoduje zdzieranie się kamienia. W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo produktów dentystycznych.

owczarek niemiecki długowłosy szczeniak

Szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego

Wysokość: Owczarki niemieckie długowłose mierzą od 65 do 70 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą od 58 do 64 cm.

Waga: Psy długowłose są cięższe od psów z krótkim włosem o średnio 10 kg.

Umaszczenie: Najczęściej spotykanymi typami umaszczenia są: czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z sidłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste. Maść może być całkiem jednolita bądź z regularnymi oznakami – od czerwonobrązowych do białoszarych.

Zdrowie: Schorzeniami spotykanymi u rasy są: dysplazja stawów biodrowych, przerost gruczołu krokowego (prostata), zmiany alergiczne, dysplazja stawów łokciowych, gnilec, enostoza i nowotwory.

Pielęgnacja:  Pielęgnacja opiera się na częstym przeczesywaniu włosa (co najmniej dwa razy w tygodniu). W okresie linienia należy czesać psa codziennie. 

Rodzina: Psy są wierne i oddanemu swoim opiekunom. Szybko uczą się nowych komend i są chętne do współpracy. Uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Sprawdzą się jako psy rodzinne, policyjne, stróżujące, ratownicze i obronne.

Inne nazwy: Altdeutscher Schäferhund.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 2500 do 13000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Reproduktor z licencją hodowlaną 20000 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 166. Próby pracy wymagane.

Tagi artykułu: