Udostępnij ten artykuł.

Owczarek podhalański kompendium

Owczarek podhalański należy do psów pasterskich i stróżujących, głównie spotykany w Tatrach i Beskidach. Górale zatrudniają go do obrony stad owiec oraz pilnowania domostw. Przez GOPR wykorzystywany bywa jako lawinowy pies ratowniczy.

Wysokość określana jest na 65-70 cm dla psa, dla suki zaś na 60-65 cm. Waga przedstawicieli tej rasy mieści się w granicach 45-60 kg.

Umaszczenie Szata polskiego Owczarka podhalańskiego jest czysto biała. Dłuższa na szyi i tułowiu oraz puszysta na ogonie. Sierść gęsta, obfita i twarda, z gęstym podszerstkiem.

Pielęgnacja Potrzebuje regularnego czesania, bardzo częstego w okresie linienia. Stałej kontroli i czyszczenia specjalnymi preparatami wymagają także jego zwisające uszy.

Zdrowie Rasa ta może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych o podłożu genetycznym. Jak inne duże rasy polski owczarek podhalański zagrożony jest także skrętem żołądka. Pojawiają się niekiedy wady powiek, które należy usuwać chirurgicznie.

Rodzina Owczarek podhalański jest psem inteligentnym, przyjaznym i oddanym. Posiada silny instynkt stadny i będzie wiernym towarzyszem całej rodziny. W stosunku do obcych jest nieufny, choć nie wykazuje nieuzasadnionej agresji. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, które powinny jednak zadbać o odpowiednią ilość ruchu dla tego psa, stworzonego przecież do pracy na powietrzu.

Owczarki podhalańskie

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 2500 - 6000 złotych. Ceny z roku 2022 r.

Tagi artykułu: