Udostępnij ten artykuł.

Owczarek Podhalański trafi na tatrzańskie hale dzięki WWF

Owczarek podhalański to żywy symbol Tatr;

pomaga chronić stada owiec i przyrodę naturalną, oraz zachować kulturowe wartości gór. W niedługim czasie kilka osobników trafi na górskie hale – zostaną przekazane przez organizację ekologiczną WWF Polska nadzorującą projekt na rzecz rozwiązania konfliktów między dużymi drapieżnikami a właścicielami zwierząt hodowlanych.
Na wybranych terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego od 1981 roku prowadzony jest regularny wypas owiec, z którym związany jest obowiązek utrzymywania rodzimych gatunków zwierząt oraz dawnych sposobów gospodarowania. Celem nadrzędnym jest ochrona stad owiec przed dużymi drapieżnikami m.in. wilkami, rysiami i niedźwiedziami, przy pomocy psów rasy owczarek podhalańskich. Ośmioro baców wypasa około 1600 owiec.
Specjalista w projekcie „Duże drapieżniki w Polsce” zapowiada, że kolejna trójka czworonogów trafi do tatrzańskich baców.

Owczarek Podhalański trafi na tatrzańskie hale dzięki WWF

Owczarki podhalańskie to rdzennie polska rasa przygotowana specjalnie do ochrony stad owiec przed drapieżnikami. Niestety, w ostatnich lata liczba psów, które pracują przy ochronie owiec, gwałtownie spada. Wiele psów mieszka natomiast w miastach.
Szczeniaki owczarka podhalańskiego urodzone w tym roku spędzą okres jesienno-zimowy ze stadem, które będą ochraniać. Tym sposobem oswoją się ze zwierzętami, za które bezpieczeństwo będą odpowiadać. Jak pokazują doświadczenia, pies pasterski jest doskonałym stróżem owiec, o ile proces przyzwyczajania do stada odbędzie się w wieku szczenięcym.

szczeniaki owczarka podhalańskiego


Zabezpieczanie stad za pomocą owczarków podhalańskich jest metodą przyjazną przyrodzie. WWF Polska darował dotychczas 24 psy tej rasy hodowcom z Polski południowej i północno-wschodniej.

Owczarek Podhalański trafi na tatrzańskie hale dzięki WWF,owczarek podhalański, pies pasterski, podhalan, szczeniaki owczarka podhalańskiego, Polski Owczarek Podhalański, owczarek tatrzański, owczarek podhalański, pies pasterski, podhalan, szczeniaki owczarka podhalańskiego, Polski Owczarek Podhalański, owczarek tatrzański

Tagi artykułu: