Udostępnij ten artykuł.

Owczarek podhalański wzrost i waga

Owczarek podhalański to jedna z 5 ras psów polskich oficjalnie zarejestrowanych przez FCI. To jednocześnie jedna z najbardziej uwielbianych ras psów w naszym kraju. I trudno się temu dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że owczarki podhalańskie to wspaniali przyjaciele rodziny. Trudno ich nie kochać. Psy te charakteryzują się pięknym wyglądem, ogromną inteligencją, doskonałą wytrzymałością i wzmożoną czujnością. Przy okazji, swoim urokiem są w stanie oczarować każdego. Dziś zajmiemy się szczegółowym opisem rasy owczarek podhalański Wzrost i waga, charakter i temperament, pochodzenie i cechy zewnętrzne. Owczarek podhalański ma wszystko, by stać się ulubionym psem każdej rodziny.

Zdając sobie sprawę z faktu, że owczarek od stuleci hodowany był jako pies pasterski o działaniach ściśle obronnych, o wiele łatwiej będzie nam zrozumieć jego charakter. Pewność siebie wynika z wielowiekowej tradycji i szacunku, jakim zawsze cieszyła się ta rasa.

Historia polskich owczarków podhalańskich sięga kilkuset lat wstecz. Przyjmuje się, że psy pasterskie we wschodniej i środkowej Europie, swój początek wzięły od dużych i potężnych psów stróżujących z dalekiego wschodu. Jako pierwowzór wymienia się tu chociażby mastifa tybetańskiego. Do tej samej grupy psów co nasz polski owczarek podhalański, zaliczany jest m.in. czuwacz słowacki,  węgierski kuvasz,  czy rumuński carpatin. Co sprawia, ze psy te wyglądają podobnie jak owczarek podhalański? Wzrost i waga z pewnością, ale również wiele innych czynników. Między innymi fakt, że wszystkie powyższe psy zaliczają się do ras typowo wyżynnych. To zaś oznacza, że ciężko byłoby odnaleźć się im w miastach i ciasnych mieszkaniach. Uwielbiają wolność i z natury są niezwykle swobodne.

pies owczarek podhalański wzrost i waga tego psa

Wygląd owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański jest dużym i silnym psem. Wzrost i waga tych psów robią ogromne wrażenie i natychmiast pokazują, że mamy do czynienia z poważnym przeciwnikiem. Jednak z natury, owczarki podhalańskie rzadko manifestują swoją siłę, choć są jej całkowicie świadome. Sylwetka tych psów jest prostokątna, charakteryzuje je masywny i długi tułów z wyraźnie zaznaczonym kłębem. Owczarki posiadają długi ogon, który zazwyczaj noszony jest przez nie poniżej linii grzbietu. Owczarek posiada duże, szerokie i dobrze umięśnione kończyny. Jego głowa jest mocna, nosi ją wysoko. Umaszczenie psów tej rasy jest jednolicie białe, posiadają czarne oczy i fafle. Uszy mają trójkątny kształt i przylegają do ciała, zachowując średnią wielkość.

Owczarek podhalański wzrost i waga

Jeśli chodzi o wzrost, owczarek podhalański jest psem, który może osiągać wysokość w kłębie 70 cm dla psów i 65 cm dla suk. Większość podhalanów nie osiąga aż tak dużego wzrostu, jednak nikogo nie powinien dziwić 70-centymetrowy owczarek podhalański. Waga psów tej rasy oscyluje w okolicach 40-50 kg.

Owczarki podhalańskie posiadają mocne i dobrze ustawione zęby. Nos jest czarny o średnim wymiarze. Imponujące wrażenie robi ich klatka piersiowa, która jest głęboka i szeroka. Sierść owczarków podhalańskich jest krótka i gęsta na głowie i kończynach. Tułów, ogon i szyja psów pokryte są gęstą, długa i bujną sierścią. Polski owczarek podhalański zmienia sierść raz w roku. Co ciekawe, jego pokrywa włosowa ma właściwości samoczyszczące, dzięki zawartości lanoliny. Substancja ta, spotykana w proszkach i płynach do prania, pozwala mu przy niewielkim wysiłku wyczyścić swoją sierść, nawet przy silnych zabrudzeniach. Nie tylko wzrost i waga są czynnikami, które sprawiają, że owczarek podhalański cieszy się wielkim szacunkiem.

Owczarek podhalański temperament i psychika

Równie istotna jest jego osobowość oraz temperament. Owczarki od stuleci pomagały wypasać owce i bydło, zapewniając mu ochronę przed wilkami i niedźwiedziami. Nie powinien dziwić nas fakt, że psy te są bardzo pewne siebie. Jako pies pastersko-stróżujący, wykazuje olbrzymią czujność. Nawet kiedy wydaje nam się, że leży leniwie, nieustanie jest w gotowości, by bronić swojej rodziny przed obcymi. A obcym może być każdy, kto nie należy do „stada” rodzinnego. Pies największym zaufaniem obdarowuje te osoby, które mieszkaj z nim na co dzień. Wpadający raz na jakiś czas sąsiad lub znajomy, będzie przez niego tolerowany, jednak poziom zaufania będzie mniejszy. Odpowiednio prowadzone szkolenie z pewnością pomoże sprawić, że podhalańczyk nie będzie agresywny dla obcych, jednak pozostanie czujny. Psy te są bardzo samodzielne i uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu.

ile waży i jaki ma wzrost owczarek podhalański

Jak już wcześniej wspomnieliśmy w tym artykule, dla owczarka podhalańskiego męką byłoby mieszkanie w bloku, w ciasnym mieście. Idealna opcja to dla niego dom z dużym ogrodem, gdzie będzie mógł swobodnie się wybiegać. Wielką zaleta owczarków podhalańskich jest fakt, że tolerują one inne zwierzęta. Nie przejawiają bezpodstawnej agresji, co różnie je od wielu innych ras psów. Podhalany są łagodne i uwielbiają dzieci. Pozwalają im na zabawę i pieszczoty, uwielbiają bliskość człowieka i bardzo jej potrzebują. Odpowiednio prowadzone, odwdzięczają się wielką miłością i doskonale wywiązują z powierzonych im obowiązków.

Owczarek, a sprawa polska

Mając na uwadze fakt, jak popularny, szczególnie w górach jest owczarek podhalański, nie dziwi fakt, że w czasach II RP, świeżo po odzyskaniu niepodległości, starano się uczynić go jednym z symboli odradzającej się Polski. Psy te służyły w Wojsku Polskim i w różnych organizacjach o charakterze militarnym. Atutem z pewnością były czujność i siła, jakimi charakteryzuje się owczarek podhalański Wzrost i waga tego psa również predestynowała go do służby wojskowej.

Ówczesna fala niepodległościowego entuzjazmu wynosiła na szczyty popularności wszystko, co polskie, rodzime, nasze. Odzyskujący swoje państwo po 123 latach zaborów, jak powietrza, potrzebował własnych symboli i powodów do dumy. Owczarek podhalański pozostaje nim aż do dziś.

Tagi artykułu: