Udostępnij ten artykuł.

Owczarek podhalański zachowanie i charakter

Dobry pies w domu z ogrodem to podstawa. Taki zwierzak obroni nas i ochroni. Tylko jaką rasę wybrać, by pies był odważny, wytrzymały i jednocześnie łagodny do dzieci, a groźny dla obcych? Jeśli szukasz psa do stróżowania i obronnego, konieczne przeczytaj wszystko na temat – owczarek podhalański zachowanie i charakter. Sprawdź czy to rasa idealna dla Ciebie.

Owczarek podhalański  – wzorzec FCI nr 252

Polski Owczarek Podhalański jest też nazywany owczarkiem podhalańskim (ang. Tatra shepherd dog) lub owczarkiem tatrzańskim. Owczarek ten należy do naszych kilku rodzimych (polskich) ras psów (kraj pochodzenia rasy to Polska). Według FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), aktualnie obowiązujący wzorzec dla rasy Polski Owczarek Podhalański został opublikowany w dniu 08.06.1988 r. i posiada nr 252. Podhalany we wzorcu tym zostały zaklasyfikowane w następujący sposób – Grupa 1. Owczarki i psy pasterskie (oprócz szwajcarskich psów pasterskich), Sekcja 1. Owczarki.

Owczarek podhalański  – predyspozycje użytkowe

Są to owczarki górskie, stworzone do pracy jako psy pasterskie, stróżujące i obronne. Rasa ta nie podlega jednak żadnym próbom pracy, mimo tej użytkowości. Zgodnie z przeznaczeniem, Polski Owczarek Podhalański to zatem głównie pies pasterski i stróżujący. Od samego początku przed wiekami ukształtowano go tak w polskich Tatrach i Karpatach i użytkowano w hodowli bydła i owiec w tych rejonach górskich. Z powodu odpowiedniego zachowania i charakteru, Psy te są też od dawien wykorzystywane do pilnowania obejść i domostw, a także jako psy obronne oraz reprezentacyjne (w tym wystawowe) i do towarzystwa.

owczarek podhalański zachowanie i charakter tego psa

Owczarek podhalański – jak ukształtowano te psy? Historia rasy

Zachowanie i charakter tej rasy ukształtował się już bardzo dawno temu. Za przodków obecnych ras owczarków europejskich uważa się psy, które przywędrowały do Europy wraz z ludźmi (prawdopodobnie sprowadzili je tu Hunowie) ze Azji środkowej, a szczególnie z górskiego Tybetu. Miało to miejsce ponad tysiąc lat temu i były to silne oraz masywne azjatyckie molosy. Co ciekawe, Hunowie darzyli psy wielkim szacunkiem i mieli zwyczaj umieszczania nawet ich wizerunków na swoich pieczęciach. W kronikach sprzed kilku tys. lat można przeczytać, że nawet sam Atylla, słynny wódz Hunów lubił publicznie pokazywać się w towarzystwie przynajmniej czterech białych psów. Wspomniane azjatyckie molosy dały początek również wielu innym dzisiejszym rasom psów. Owczarek Podhlański powstał bardzo dawno temu, regionalnie w izolacji geograficznej, na obszarze polskich i słowackich Tatr. Charakterem użytkowania tej rasy od samego początku było wypasanie i obrona owiec przed drapieżnikami, w ostrym klimacie i trudnym górzystym terenie. Później psy te wykorzystywało też wojsko i policja. Pilnowały też i broniły dworów, zamków i chłopskich obejść. Obecnie są to jednak głownie psy do towarzystwa i reprezentacyjne, a także stróżująco-obronne. Kontrolowaną hodowlę tej rasy podjęto ok. 1920 r. W dniach 3-5 września 1937 r. odbyła się pierwsza wystawa owczarków tatrzańskich, a ostatnie zmiany we wzorcu tej rasy wprowadzono 08.10.1988 r.

Owczarek podhalański wygląd ogólny

Polski Owczarek Podhalański to pies ogólnie duży, o imponującym wyglądzie i zwartej, mocnej i masywnej budowie ciała. Sylwetka tych psów ma wyraźnie prostokątny kształt na widoku z boku. Tułów Podhalanów jest przy tym stosunkowo długi (u samców jest nieznacznie krótszy, niż u samic) i doskonale umięśniony. Po psach tych widać, że mają dużą moc, tężyznę i siłę fizyczną oraz masywny kościec. Mimo to nie są wcale nieporadnie misiowate i ruszają się z gracją, a ich chody są eleganckie. Wysokość w kłębie Podhalanów wynosi 65-70 cm u psów i 60-65 cm u suk, a masa ciała min 50 kg u psów i 45 kg u suk.

Owczarek podhalański zachowanie i charakter

Polski Owczarek Podhalański to z natury pies pasterski, stróżujący i obronny, choć nie nadpobudliwy, za to spokojny i zrównoważony. To pies, który nie atakuje nikogo bez potrzeby, a do tego bardzo inteligentny, chętny do nauki, odważny i czujny. Cechy zachowania i charakteru Podhalanów dowodzą też, że to najlepsi opiekunowie i przyjaciele rodziny. Jednak rasa ta nie nadaje się dla każdego, o czym koniecznie należy wiedzieć, poszukując nowego psa. Są to bowiem psy stanowcze i mające silny charakter, lubiące być uparte i trudne w szkoleniu, przy złym prowadzeniu. Powinny je więc kupować i hodować tylko osoby doświadczone w obchodzeniu się z psami, znające dobrze ich psychikę i mające silny charakter. Kupując Podhalana pamiętajmy też, że są to urodzeni stróże i obrońcy. Mając takiego psa trzeba więc uważać, ponieważ obcych ludzi będzie traktował w kategorii zagrażających intruzów. Może więc łatwo stać się agresywny i chcieć ich atakować. Na szczęście Podhalany są też dosyć głośne i swoje złe zamiary oznajmiają szczekanie, w czym brylują szczególnie suki (są bardziej szczekliwe). Może to być niekiedy uciążliwe dla sąsiadów, ale potencjalny intruz jest przynajmniej ostrzeżony, że za płotem biega zdecydowany na odważną obronę, silny pies.

owczarki podhalańskie zachowanie i charakter

Ponieważ owczarki te mają duże gabaryty, gęste futro sezonowo obficie liniejące, a także spore potrzeby ruchowe – nie należy ich trzymać na małej przestrzeni. Rasa ta nie nadaje się więc do hodowli w mieście, a tym bardziej w bloku. Psy te powinny więc mieszkać w domu na wsi lub na przedmieściach, najlepiej z dużym ogrodem (miejsce do biegania). Wielkim plusem jest fakt, że pomimo wrogości do obcych, Podhalany bardzo lubią dzieci, dla których są bez wyjątku zawsze bardzo czułe, opiekuńcze i łagodne, a przy tym cierpliwe i wyrozumiałe. Polski Owczarek Podhalański to godny powszechnej uwagi, wierny i oddany pies, a przy tym nieustraszony stróż i opiekun domostwa.

Owczarek podhalański – długość życia

Jeśli szukamy psa stróżującego i obronnego bardzo ważnym jest, by dobrze ułożony zwierzak mógł nam potem długo pomagać pilnować posesji i nas samych. Polski Owczarek Podhalański to dobry wybór, ponieważ jako pies duży wielkością i masą ciała, żyje średnio około 10 do 12 lat. To dobry wiek jak na tak duże psy. Niektóre źródła podają nawet, że dobrze utrzymane, pielęgnowane i zadbane osobniki dożywają bez problemu 12-16 lat (czyli dłużej, niż przewiduje to standardowa średnia dla tej rasy).

Owczarek podhalański – środowisko życia

Rodzimym terenem tych polskich owczarków są góry, w których żyją i pracują, od wieków pilnując stad owiec. Jednak Podhalany są na tyle inteligentne, silne i odporne, że świetnie radzą sobie też i na wyżynach, nizinach i równinach całej Europy. Polski Owczarek Podhalański nie nadaje się jednak do mieszkania w domu, a tym bardziej w bloku i w mieście. Najlepszym dla tej rasy jest dom z dużym ogrodem i mieszkanie w sporej, dobrze ocieplonej budzie z zewnętrznym drewnianym podestem, by pies nie musiał leżeć przed budą na gołej ziemi lub betonie. Buda powinna do tego stać w miejscu zacienionym (by pies nie przegrzewał się w czasie upałów). Gęste futro oraz naturalny stróżująco-obronny instynkt i charakter tych owczarków predysponuje je do życia na zewnątrz, a w domu tylko by się męczyły. Jeśli natomiast dodatkowo zamkniemy je w kojcu, to trzeba wtedy je często wypuszczać, bo owczarki te potrzebują dużo ruchu i swobody biegania po otwartej przestrzeni. Absolutnie nie mogą więc żyć stale na uwięzi i w zamknięciu!

Tagi artykułu: