Udostępnij ten artykuł.

Owczarek południoworosyjski waga pielęgnacja rodzina

Owczarek południoworosyjski, zwany także Jużakiem, pochodzi z Krymu i w tych okolicach był kiedyś bardzo popularną rasą. Wyginął niemal całkowicie w trakcie rewolucji oraz wojen, aby potem z wielkim trudem zostać odtworzony dzięki kilku egzemplarzom uratowanych szczeniąt.

Wysokość – dla psów minimalny wzrost to 65 cm, dla suk 62 cm.

Waga to minimum 40 kg.

Umaszczenie Dominują dwa kolory – biały oraz szary. Zazwyczaj długa i kosmata sierść Owczarka południoworosyjskiego spotykana jest w wersji jednolicie białej, z szarymi lub żółtawymi łatami, albo szarej z białymi znaczeniami.

Pielęgnacja Utrzymanie Jużaka w formie wystawowej wymaga regularnego czesania i szczotkowania. Przebywające na dworze osobniki nie sprawiają jednak wiele kłopotu, bo ich kozia sierść po każdym deszczu potrafi się sama oczyścić.

Zdrowie Owczarek południoworosyjski jest psem o dużej odporności. Nie zapada na praktycznie żadne choroby uwarunkowane genetycznie. Sporadycznie przytrafić się może dysplazja stawów.

Rodzina Zaliczany jest do najbardziej niebezpiecznych ras psów. Od wieków szkolony był do stróżowania oraz cichego ataku. W praktyce wiele zależy od ułożenia, jednak nie jest to pies dla początkujących właścicieli. Wymaga konsekwencji i łagodnego traktowania, bo na agresję odpowiada zawsze agresją. Mocno przywiązuje się do właściciela i jest gotów bronić go do śmierci. Rasa Jużak nie jest polecana dla rodzin z dziećmi.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 3000 do 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx).

Tagi artykułu: