Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek rumuński Carpatin

OWCZAREK RUMUŃSKI CARPATIN (Ciobănesc Românesc Carpatin)

Owczarek rumuński Carpatin to duży pies pasterski wyhodowany w Rumunii i wykorzystywany po dziś dzień przez rumuńskich pasterzy, zamieszkujących rejony Karpat. Owczarki wykonują funkcje pomocnicze i pilnują stad owiec i zwierząt gospodarskich. Mają doskonale rozwinięty instynkt obronny, co czyni z nich niezrównanych opiekunów i stróżów domowego ogniska.

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej przynależą do pierwszej, zestandaryzowanej grupy, czyli psów pasterskich i zaganiających.

Historia

Owczarek rumuński Carpatin pochodzi z endemicznej grupy czworonogów zamieszkujących niegdyś rejony Karpat i Dunaju; rasa zachowała swój pierwotny wygląd. Pierwszy wzorzec rasowy powstał w 1934 roku (Narodowy Instytut Zootechniki w Bukareszcie) i obowiązywał przez długie lata. Pierwsze uzupełnienia i korekty nastąpiły dopiero w latach 80. XX wieku, zaś ostateczna rewizja miała miejsce w 2002 roku. Obowiązujący obecnie standard rasy pochodzi z 2005 roku.

Owczarek rumuński Carpatin opis rasy

Owczarek rumuński Carpatin to duży, ale niezbyt ciężki czworonóg. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta – długość mierzona od nasady ogona do kłębu jest znacznie większa niż wysokość psa w kłębie. Zad szeroki, opadający. Klatka piersiowa głęboka i pojemna, zaś łopatki długie i nieco ukośne. Głębokość klatki piersiowej odpowiada około połowie wysokości w kłębie. Suki są tradycyjnie mniejsze od samców.
Głowa o wilczym kształcie, czoło szerokie i lekko wysklepione (zwężające się nieco w kierunku stopu). Stop umiarkowany, lekko zaznaczony. Nos zawsze duży, szeroki. Kufa owalnego kształtu, długości porównywalnej do długości mózgoczaszki. Wargi ściśle przylegające, bez zwisających kącików. Oczy przybierają zazwyczaj barwę ciemną; niezbyt mocno osadzone w czaszce, lekko migdałowate w kształcie. Szyja mocna, zwarta i prosta. Kłąb zaznaczony lekko.

Pies rasy Owczarek rumuński Carpatin

Haiduc fot. two gobllins


Pies nosi ogon nisko; przy pobudzeniu w linii grzbietu lub lekko ponad grzbietem. Sam ogon jest mocno owłosiony, przypominający szablę. Kończyny przednie i tylne o mocnym kośćcu, dobrym kątowaniu i prawidłowym umięśnieniu. Łapy owalne, duże i zwarte. W niektórych krajach obligatoryjne jest przeprowadzenie zabiegu usuwania pazurów. Pazury zwyczajowo szare. Na pozostałych obszarach ciała występuje ciemna pigmentacja. Nos, powieki i wargi muszą być czarne.

Sierść psa jest gęsta i prosta. Podszerstek najczęściej miękki i gęsty. Krótki włos występuje jedynie na głowie i przedniej stronie kończyn; charakterystyczna kryza na szyi. Tylne strony kończyn mocno owłosione. Jedynym dopuszczalnym typem umaszczenie jest barwa jasno płowa z czarnym bądź wilczastym nalotem. Na brzuchu i tylnych częściach kończyn zazwyczaj nieco jaśniejsza niż na pozostałych obszarach ciała.

Idealna wysokość w kłębie dla samców wynosi od 65 do 73 centymetrów wysokości w kłębie. Suki mierzą zazwyczaj od 59 do 67 centymetrów. Waga powinna być proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Owczarek rumuński karpatin

Pies Haiduc fot. two gobllins

Owczarek rumuński Carpatin zachowanie i temperament

Temperament

Owczarek rumuński Carpatin jest psem odważnym i niezwykle zaciętym. Lubi swoją pracę, dlatego wykonuje ją z zachowaniem największej sumienności.

To doskonały stróż o zrównoważonym temperamencie, bezwarunkowo oddany rodzinie. Jeżeli szukacie cichego, dystyngowanego psa, który nie będzie wariował w czasie spaceru i szczekał bez powodu, Karpatiany to rasa dla was!
Psy mają dość duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego właściciele nie mogą zaniedbywać codziennych spacerów. Konieczna jest także odpowiednia stymulacja psychoruchowa opierająca się na wspólnych zabawach i spędzaniu czasu z opiekunem.

Pielęgnacja i Zdrowie

Owczarek ma gęstą i bujną sierść, której utrzymanie nie jest jednak specjalnie trudne. W zupełności wystarczy cotygodniowe przeczesywanie włosa.

Rasa jest generalnie zdrowa. Jedyne problemy dotyczą dysplazji stawu biodrowego. Większość psów żyje od 12 do 14 lat bez większych kłopotów zdrowotnych.

Suczka Bella rasy Owczarek rumuński carpatin

Suczka Bella fot. Cazacu Claudia

Wysokość: optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi od 65 do 73 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą zazwyczaj od 59 do 67 centymetrów

Waga: nie określono odpowiedniej wagi dla psów. Zwierzęta muszą mieć wagę proporcjonalną do ich wielkości. Pies nie może być zbyt ciężki.

Umaszczenie: dopuszczalnym typem umaszczenia jest barwa płowa z ciemnymi, wilczymi znaczeniami. Wszelkie, białe plamienia nie powinny być rozległe.

Pielęgnacja: Psy nie wymagają wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest okresowe przeczesywanie włosa i kąpanie czworonoga.

Zdrowie: nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych nękających tę rasę.

Rodzina: Owczarki karpackie są bardzo przyjacielskie. Kochają właściciela miłością bezwarunkową i są mu bardzo mocno oddane. Doskonale radzą sobie z opieką nad dziećmi. Nie ujawniają skłonności do agresji. Posiadają silny instynkt opiekuńczy i doskonale czują się w czasie spełniania swoich zwyczajowych powinności.

Pochodzenie: Rumunia

Inne nazwy: Carpathian Sheepdog, Carpatin, Rumanian Carpathian, Câine Ciobănesc Carpatin.

Klasyfikacja FCIgrupa I, sekcja 1, nr wzorca 350. Nie podlega próbom pracy.

Zdjęcie główne fot. two gobllins

Tagi artykułu: