Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek rumuński Raven

Owczarek rumuński Raven (Romanian raven shepherd dog, Ciobănesc Românesc Corb)

Historia

Owczarek rumuński Raven to naturalna rasa psów, która rozwijała się w Karpatach i terenach podkarpackich. W tych miejscach psy są bardzo cenione i wykorzystywane jako strażnicy do pilnowania stad bydła. Rasa Owczarek rumuński Raven cieszy się dużą popularnością na terenie całej Europy.

Wygląd

Romanian raven shepherd dog to duży i odważny czworonóg o dumnej postawie. Dymorfizm płciowy jest wyraźny; samce są silniejsze i większe od samic. Stosunek między długością kufy i czaszki wynosi mniej więcej 1:1. Długość tułowia jest nieco większa od wysokości w kłębie, co oznacza, że sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa mocna i masywna. Głowa noszona jest dumnie powyżej górnej linii. Czaszka wystarczająco szeroka, kwadratowa; jej długość i szerokość są sobie równe. Podłużna oś czaszki i pyska są prawie równoległe. Czaszka, patrząc od przodu, jest nieco wypukła. Guz potyliczny wyraźnie zaznaczony. Stop także dobrze zaznaczony. Nos dobrze rozwinięty i szeroki, w kolorze czarnym. Pysk w kształcie ściętego stożka, o długości nieco mniejszej niż czaszka. Wargi grube, silnie pigmentowane. Szczęki mocne; kompletne uzębienie. Oczy małe w stosunku do głowy, o migdałowatym kształcie i ustawione ukośnie, w kolorze bursztynowym – od jasnego do ciemnego odcienia. Powieki dobrze pigmentowane. Uszy ustawione nieznacznie powyżej poziomu oczu, w kształcie litery V, o lekko zaokrąglonych końcówkach. Szyja średniej długości, duża i silna, z niewielkim podgardlem. Ciało masywne i energiczne. Górna linia pozioma. Kłąb bardzo dobrze widoczny. Grzbiet mocny i muskularny. Lędźwie także mocne i muskularne. Zad umięśniony i umiarkowanie nachylony w kierunku nasady ogona. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, sięgająca do łokci. Żebra dobrze wysklepione. Linia dolna i brzuch lekko wzniesione. Ogon ustawiony wysoko; w spoczynku wiszący; długi, sięgający poniżej stawu skokowego.

Owczarek rumuński Raven
Kości mocne. Kończyny przednie, widziane z boku i od przodu, mają dobre kątowanie. Łopatka długa, mocna i ukośne, mocno przytwierdzone do ciała, dobrze umięśniona. Ramię średniej długości, muskularne. Łokcie dobrze przylegające do tułowia. Przedramię mocne, nie za długie. Śródręcze krótkie, widziane z boku prawie proste. Łapy okrągłe (kocie), zwarte i silne; czarne lub popielate paznokcie. Kończyny tylne muskularne i silne. Udo średniej długości, szerokie, bardzo muskularne. Podudzie średniej długości, muskularne. Staw skokowy, patrząc z boku, szeroki i umiarkowany. Śródstopie silne i pionowe. Obecność wilczych pazurów nie powinna być podstawą do dyskwalifikacji.  Łapy nieco dłuższe niż przednie, kompaktowe i mocne. Skóra gruba, dobrze przylegająca, o ciemno-popielatej pigmentacji. Głowa i przednia część nogi pokryte są krótkimi włosami. Na całej powierzchni ciała, włosy są obfite, długie (7-10 cm), płaskie, proste i szorstkie. Podszycie krótsze i gęste. Na szyi włosy znacznie dłuższe, tworzące grzywę. Ogon obficie owłosiony. Płaszcz jest zawsze kruczoczarny lub czarny (na więcej niż 80 proc. masy ciała) z białymi znakami na klatce piersiowej i kończynach przednich.
Dopuszczalna wysokość w kłębie dla samców wynosi od 70 do 80 cm. Idealna wysokość to 75 cm. Suki osiągają średnio od 65 do 75 cm wysokości. Idealna wysokość to 70 cm. Waga powinna być proporcjonalna w stosunku do wysokości.

Temperament

Psy Owczarki rumuńskie Raven są doskonałymi stróżami. Mają naturalny instynkt obrony terytorium i zawsze zawiadomią właściciela o obecności intruza na swoim terenie. Mogą być z powodzenie  wykorzystywane do prac pasterskich – dzięki swojej imponującej masie i groźnemu wyglądowi, przepłoszą drapieżniki i ochronią stada owiec oraz innych zwierząt gospodarskich. Z natury są bardzo spokojne i zrównoważone – trudno je wyprowadzić z równowagi, ponieważ są bardzo stabilne emocjonalne. Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia. Mogą mieszkać w rodzinach z małymi dziećmi – mają dużo cierpliwości do najmłodszych. Nie wykazują także skłonności do agresji, chociaż bywają dominujące, jeżeli właściciel okaże się słaby psychicznie.

Zdrowie i Pielęgnacja

Nie odnotowano przypadłości zdrowotnych typowych dla rasy. Psy są bardzo zdrowe.
Pielęgnacja nie sprawia problemów – wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Owczarek rumuński Raven (Romanian raven shepherd dog, Ciobănesc Românesc Corb)

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla samców wynosi od 70 do 80 cm. Idealna wysokość to 75 cm. Suki osiągają średnio od 65 do 75 cm wysokości. Idealna wysokość to 70 cm.

Waga: Waga powinna być proporcjonalna w stosunku do wysokości.

Umaszczenie: Płaszcz jest zawsze kruczoczarny lub czarny (na więcej niż 80 proc. masy ciała) z białymi znakami na klatce piersiowej i kończynach przednich.

Zdrowie: Nie odnotowano przypadłości typowych dla rasy.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Rodzina: Psy są z natury bardzo spokojne. Łatwo poddają się szkoleniu. Nie wykazują skłonności do agresji. Doskonale odnajdują się w roli stróża i opiekuna stad zwierząt gospodarskich.

Pochodzenie: Rumunia

Użytkowanie: owczarek do pilnowania owiec i bydła, doskonały stróż                       źródło zdjęcia imperecheri.ro

Tagi artykułu: