Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek Shiloh (Shiloh shepherd Dog)

Historia

     Owczarek Shiloh (Shiloh Shepherd) został opracowany przez Tinę M. Barber Shiloh na początku lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Celem Shiloh było wyhodowanie psów, jakie pamiętała z dzieciństwa – dobrych towarzyszy rodziny o wyjątkowej inteligencji i fizycznej wytrzymałości. Amerykanka była niezadowolona z pewnej nerwowości, którą obserwowała u owczarków niemieckich, stąd decyzja o podjęciu pracy hodowlanej. Efektem jej pracy stał się Owczarek Shiloh, który został uznany za osobną rasę w 1990 roku. W USA owczarek shiloh funkcjonuje jako osobna rasa, zaś hodowcy przywiązują ogromną wagę do jego wielkości, temperamentu i stanu zdrowia.

Wygląd

     Owczarek Shiloh to potężnie zbudowany pies o niezrównanej urodzie i elegancji oraz harmonijnej sylwetce. Głowa jest szeroka i szlachetna, lekko wypukła w stosunku do ciała. Szerokość i długość czaszki są w przybliżeniu równe; stop delikatnie określony. Kości policzkowe silnie rozwinięte i stopniowo zwężające się w kierunku kagańca. Kufa czarna i krótka. Uszy otwarte do przodu i noszone prosto, dobrze zaokrąglone, w kształcie trójkąta, sztywne; wysokość równa szerokości u podstawy . Oczy w kolorze od bardzo jasnego po bardzo ciemny, brąz średniej wielkości, w kształcie migdała, nieco skośnie ustawione i niewyłupiaste. Psy mają 42 silnie rozwinięte zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Szyja mocna i muskularna, dość długa i lekko wysklepiona; proporcjonalnej wielkości do głowy, bez luźnej skóry. Łopatki są długie. Ramię łączy się łopatką pod kątem prostym. Zarówno górne ramię, jak i łopatka dobrze umięśnione. Kończyny przednie oglądane z boku są proste. Nadgarstki mocne i sprężyste; kątowane pod kątem około 25 stopni od pionu. Łapy owalne, zwarte, o dobrze wysklepionych palcach oraz krótkich i ciemnych pazurach.

Rasa Owczarek Shiloh

Owczarek Shiloh


      Grzbiet szeroki i prosty, dość krótki; kości silnie i dobrze rozwinięte. Klatka piersiowa głęboka. Wszystkie proporcje muszą być wyważone. Żebra dobrze wysklepione i długie. Brzuch tylko umiarkowanie podciągnięty w lędźwiach. Ogon krzaczasty. W spoczynku zwisa w lekkim łuku jak szabla. Gdy pies jest pobudzony lub w ruchu, krzywa jest uwydatniona. Ogon nigdy nie powinien być ustawiony zupełnie prosto lub zwinięty na plecach. Uda szerokie, dobrze umięśnione, tworzące jak najbardziej kąt prosty. Śródstopie krótkie i silne. Dopuszcza się różne typy umaszczenia: odcienie czerni z opalenizną, złotą opaleniznę, czerwonawy podpalanie, srebro i śmietanę. Również kolor czarny lub biały jest dopuszczalny podobnie jak biała strzałka na piersi, znaczenia na palcach. Wszelkie inne białe znaczenia na jakiejkolwiek innej części ciała powinny zostać uznane za błąd. Wszelkie rozmyte lub blade kolory powinny być również traktowane jako wada.

 

    Włos może występować w dwóch odmianach: gładkiej i „pluszowej”. Pies o gładkim włosie posiada podwójną warstwę średniej długości. Zewnętrzna warstwa powinna być tak gęsta jak to możliwe z prostym, szorstkim i przylegającym do ciała włosem. Włos wokół szyi powinien być nieco dłuższy i grubszy. Na tylnej części kończyn przednich i tylnych nogach psy mają nieco dłuższy włos rozciągający się do śródręcza i stawu skokowego. Głowa, nogi i łapy powinny być pokryte nieco krótszym włosem.  Odmiana pluszowa ma ściśle dopasowaną podwójną warstwę średnio grubego włosa z miękkim podszerstkiem. Głowa i kufa, uszy i przednia część nóg oraz łapy są pokryte krótkim i gładkim włosem. Na szyi występuje wyraźna "grzywa", który rozciąga się na całą jej długość.

     Psy mierzą średnio 30 cali (76 cm)  wysokości w kłębie i ważą od 120 do 140 funtów (54-65 kg). Samice są mniejsze i mierzą ok. 28 cali (71 cm) lub więcej. Suki ważą średnio 45-54.5 kg.

Owczarek niemiecki Shiloh

Owczarek Shiloh

Temperament

   Owczarki Shiloh są odważne i pewne siebie; to łagodne olbrzymy, które są bardzo wierne i oddane swojemu opiekunowi, a przy tym niezwykle inteligentnie. Niezwykle wszechstronne i łatwe do szkolenia, uwielbiają towarzyszyć swojemu panu przy wykonywaniu codziennych czynności. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, świetnie pływają i sprawdzą się jako towarzysze biegów i przejażdżek rowerowych. Tolerują dzieci i są do nich przyjaźnie nastawione. Wymagają odpowiedniej socjalizacji i szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Źle reagują na agresywne metody szkoleniowe.

Zdrowie i Pielęgnacja

    Shilohs żyją średnio 9-14 lat. Tak jak w przypadku innych dużych ras psów u Owczarków Shiloh mogą wystąpić problemy ze wzdęciami i skrętem żołądka. Częstymi problemami zdrowotnymi są także zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki oraz dysplazja stawu biodrowego i inne zaburzenia układu kostnego.

   Psy, szczególnie odmiana pluszowa, wymagają systematycznej i regularnej pielęgnacji. Konieczne cotygodniowe wyczesywanie włosa – w innym przypadku zdrowy włos ulegnie splątaniu i trzeba będzie go wyrywać ręcznie. Psy linieją obficie dwa razy do roku. Kąpiele jedynie okazjonalnie.

Rasa psa Owczarek Shiloh

Owczarek Shiloh

Wysokość: Psy mierzą średnio 30 cali (76 cm)  wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą ok. 28 cali (71 cm) lub więcej.

Waga: Psy ważą od 120 do 140 funtów (54-65 kg). Suki ważą średnio 45-54.5 kg.

Umaszczenie: Dopuszcza się różne typy umaszczenia: odcienie czerni z opalenizną, złotą opaleniznę, czerwonawy podpalanie, srebro i śmietanę. Również kolor czarny lub biały jest dopuszczalny podobnie jak biała strzałka na piersi, znaczenia na palcach. Wszelkie inne białe znaczenia na jakiejkolwiek innej części ciała powinny zostać uznane za błąd. Wszelkie rozmyte lub blade kolory powinny być również traktowane jako wada.

Zdrowie: Owczarki Shiloh żyją średnio 9-14 lat. Tak jak w przypadku innych dużych ras psów u Shilohs mogą wystąpić problemy ze wzdęciami i skrętem żołądka. Częstymi problemami zdrowotnymi są także zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki oraz dysplazja stawu biodrowego i inne zaburzenia układu kostnego.

Pielęgnacja: Psy, szczególnie odmiana pluszowa, wymagają systematycznej i regularnej pielęgnacji. Konieczne cotygodniowe wyczesywanie włosa – w innym przypadku zdrowy włos ulegnie splątaniu i trzeba będzie go wyrywać ręcznie. Psy linieją obficie dwa razy do roku. Kąpiele jedynie okazjonalnie.

Rodzina: Oddane psy rodzinne; szybko i chętnie się uczą. Uwielbiają dzieci. Są niezwykle przyjacielskie i inteligentne.

Inne nazwy: Shilohs

Tagi artykułu: