Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek środkowoazjatycki (Ałabaj)

OWCZAREK ŚRODKOWOAZJATYCKI (Sredneasiatskaya Ovtcharka)

Historia

Owczarek środkowoazjatycki to prawdopodobnie jedna z najstarszych ras na świecie licząca – wedle niektórych źródeł – nawet 4000 lat. Jedna z bardziej popularnych teorii głosi, że azjata pochodzi od dawnych mastifów azjatyckich i jest przodkiem mastifa tybetańskiego. Owczarek środkowoazjatycki rozwijał się na terenach  obecnego Kazachstanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu; był niegdyś wykorzystywany do pilnowania stad zwierząt hodowlanych należących do ludów środkowej Azji.
Obecnie możemy mówić o zmierzchu rasy – ma to rzecz jasna związek z zanikiem na tych terenach pasterskiego stylu życia i wypierania azjatów przez Kaukazy, z którymi notabene czworonogi są blisko spokrewnione.

Pies rasy Owczarek środkowoazjatycki

Suczka Owczarka środkowoazjatyckiego

Wygląd

Owczarek środkowoazjatycki to mocny pies o masywnym kośćcu i silnie rozwiniętej muskulaturze. Gruba skóra z dobrze rozwiniętą i elastyczną tkanką łączną tworzy często w okolicach szyi fałdy. Wysokośc w kłębie: samce nie mniej jak 70 cm, suki nie mniej jak 65 cm. Pożądana duża, ale nie kosztem proporcjonalnej budowy.
Głowa masywna, o szerokiej mózgoczaszce i dobrze wykształconych kościach policzkowych. Czoło płaskie ze słabo zaznaczonym stopem. Kufa nieco krótsza niż mózgoczaszka, szeroka między oczami i niemal niezwężająca się; patrząc z przodu i z góry graniasta, z profilu przypominająca stożek, z grubymi, nieco obwisłymi, zakrywającymi kąciki warg faflami. Trufla nosa dobrze rozwinięta, czarna. U psów o jasnym umaszczeniu dopuszcza się występowanie trufli brązowej.

Uszy małe, wiszące, nisko osadzone, trójkątne. Krótkie cięcie uszu praktykowane w kraju pochodzenia i tam, gdzie nie jest to zabronione. Oczy ciemne, szeroko rozstawione, okrągłe, ustawione frontalnie. Zęby białe, mocne, zwarte; siekacze ustawione w jednej linii. Zgryz nożycowy.  Szyja krótka, muskularna, nisko noszona, tworząca z linią grzbietu kąt 30-40 stopni. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, z dobrze wysklepionymi żebrami, jej dolna linia sięga do wysokości łokci lub poniżej nich. Grzbiet mocny, prosty, szeroki.


  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki

Brzuch lekko podkasany. Lędźwie krótkie, szerokie, lekko wysklepione. Zad szeroki i muskularny, ustawiony niemal poziomo. Ogon osadzony wysoko, zwisający, sierpowaty, sięgający do stawów skokowych; krótko kopiowany. Patrząc z przodu kończyny przednie są proste i równoległe, ich długość od podłoża do łokci przewyższa nieznacznie połowę wysokości w kłębie. Kąt stawu barkowego wynosi ok. 100 stopni. Proste, mocne i długie przedramiona; krótkie, szerokie, mocne, pionowo ustawione śródręcze. Kończyny tylne są równoległe; na wysokości stawów kolanowych i skokowych nieco wyprostowane. Podudzie krótkie, mocne; śródstopie ustawione pionowo. Zarówno przednie, jak i tylne łapy, są mocne, owalne i zwarte. Ruch krótki; ciężki kłus przechodzący w galop jest charakterystycznym sposobem poruszania się tej rasy. W kłusie kończyny poruszają się nieco zbieżnie. Szata twarda; włos prosty z dobrze wykształconym podszerstkiem. Na głowie i przedniej stronie kończyn krótki i gładko przylegający. W zależności od długości włosa psy dzielą się na dwie odmiany: o sierści dłuższej 7-10 cm na grzbiecie, uszach, szyi, kończynach i ogonie i krótkiej (długości 3-5cm na całym ciele). Maść dowolna z wyjątkiem genetycznie błękitnej lub czekoladowej we wszelkich kombinacjach oraz płaszczowej czarno rudej.

Owczarek środkowoazjatycki szczeniak

Owczarek środkowoazjatycki

Temperament

Azjata jest dużym i silnym psem, który samym swoim wyglądem wzbudza szacunek. To doskonały stróż domu, który natychmiast da znać opiekunowi, że ktoś niepowołany wkracza na jego terytorium. Nie zawaha się także zaatakować intruza. Jest bardzo wytrzymały i lubi swoją pracę; nie przeszkadzają mu niewygody i długie marsze. Co istotne czworonogi są z natury spokojne i nie szczekają bez wyraźnej przyczyny. Dobrze znoszą samotność, niemniej izolowanie ich od człowieka może skutkować rozwojem skłonności do agresji i zbytnią lękliwością. Mogą żyć zarówno na podwórzu, jak i w domu.
Owczarek środkowoazjatycki to pies bardzo cierpliwy, dlatego spokojnie może żyć w domach z małymi dziećmi – natychmiast przyjmie rolę niańki-ochroniarza. Godna podziwu jest także bystrość umysłu i nieprawdopodobna inteligencja – psy bardzo szybko się uczą nowych komend i są chłonne jak gąbki. Cechą dlań charakterystyczną jest głębokie przywiązanie do opiekuna – owczarek środkowoazjatycki na pewno nie pokocha sąsiada albo znajomego.


  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki

  • Owczarek środkowoazjatycki


A teraz czas na wady. Niestety owczarki są z natury uparte i nadmiernie samodzielne. Wysoki poziom agresji wobec innych psów nie należących do sfory jest zakodowany w genach, dlatego wybierając się na spacer, musimy pamiętać, że niedopuszczalne jest spuszczanie czworonoga ze smyczy.

I na koniec najważniejsze: jeżeli nie masz doświadczenia w pracy ze czworonogami, nawet nie myśl o zakupie azjaty. Pies, który raz wyczuje słabość opiekuna, już zawsze będzie próbował przejąć funkcję samca alfa w domowej hierarchii. Konsekwentne szkolenie i odpowiedzialne prowadzenie to klucz do sukcesu.

Pielęgnacja i Zdrowie

Pielęgnacja niej jest szczególnie uciążliwa. W zupełności wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa. Kąpiele jedynie w ostateczności. Psy mogą cierpieć na zaburzenia jelitowe, choroby układu kostnego, dysplazję stawów biodrowych, osteochondrozę oraz artrozę kręgosłupa.

Pies rasy Owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki

Wysokość: Samce nie mniej niż 70 cm wysokości w kłębie. Suki nie mniej jak 65 cm. Pożądana duża, ale nie kosztem proporcjonalnej budowy.

Waga: psy nie mniej jak 50 kg, suki nie mniej jak 40 kg .

Umaszczenie: Maść dowolna, z wyjątkiem genetycznie błękitnej lub czekoladowej we wszelkich kombinacjach oraz płaszczowej czarno rudej.

Zdrowie: Psy mogą cierpieć na zaburzenia jelitowe, choroby układu kostnego, dysplazję stawów biodrowych, osteochondrozę oraz artrozę kręgosłupa.

Pielęgnacja: Pielęgnacja niej jest szczególnie uciążliwa. W zupełności wystarczy cotygodniowe wyczesywanie włosa. Kąpiele jedynie w ostateczności.

Rodzina: Owczarki środkowoazjatyckie są pewne siebie, zrównoważone, dumne i niezależne. Z natury bardzo odważne; charakteryzują się dużą zdolnością do pracy, wytrzymałością i naturalnym instynktem terytorialnym.

Inne nazwy: central asian shepherd dog.

Cena szczeniąt z rodowodem 3500 - 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2. Według klasyfikacji FCI rasa psów nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: