Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Owczarek szkocki blue merle

Owczarki szkockie występują w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. Zdecydowanie popularniejsze są jednak osobniki długowłose, które zyskały ogólne uznanie i szacunek po wejściu do kin brawurowego dramatu p.t. „Lassie wróć!”. Ludzie, przez długi czas nie mogli przyzwyczaić się do tego, że tytułowa Lassie jest tak naprawdę Owczarkiem szkockim. Powszechne stało się nazywanie Owczarków Collie imieniem filmowej bohaterki.

Owczarki szkockie występują w trzech typach umaszczeń: śniadym, trójkolorowym oraz blue merle. Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z osobnikami trójkolorowymi. Barwa blue merle jest bardzo rzadko spotykana - szczególnie, jeżeli mówimy o osobnikach zamieszkujących tereny polskie.

Blue merle to inaczej umaszczenie marmurkowe. Owy typ umaszczenia charakteryzuje się tym, że szata przybiera barwę srebrno-niebieską z czarnymi łatami, które są ułożone w sposób nieregularny na całym korpusie zwierzęcia. Na pysku znajdujemy zaś włos podpalany - podobnie jak na kończynach i wewnętrznych częściach ud. Collie, które posiadają maść marmurkową mają zazwyczaj niebieskie oczy- nie stanowi to jednak reguły. Blue merle spotykamy zarówno u osobników przynależących do odmiany krótkowłosej, jak i u osobników o włosie długim. Sposób rozmieszczenia akcentów kolorystycznych jest zbieżny w obu przypadkach.

Pies rasy Owczarek szkocki o umaszczeniu blue merle

Pies Owczarek szkocki blue merle

Owczarek szkocki blue merle - Krótki rys historyczny

Owczarki szkockie pochodzą rzecz jasna ze Szkocji i były niegdyś wykorzystywane do ochrony stad owiec. Pierwsze wzmianki o istnieniu rasy datowane są na wiek XVI. Collie były początkowo krzyżowane z różnymi rasami psów - przede wszystkim Seterami. Pierwsze Owczarki szkockie miały czarne, albo czarno-białe umaszczenie. Pierwszy osobnik o umaszczeniu blue-merle pojawił się na świecie dopiero w roku 1873.

Owczarek szkocki blue merle - Zachowanie i Temperament

Psy Owczarki Collie nie mają szczególnych wymagań - mogą być trzymane zarówno w mieszkaniach w bloku, jak i domkach jednorodzinnych. Mają średnie zapotrzebowanie na ruch, dlatego też stanowią odpowiedni nabytek dla osób w każdej kategorii wiekowej. Psy są z natury bardzo łagodne i ufne. Wierzą człowiekowi i szybko przywiązują się do swojego właściciela. Psy bardzo często biorą udział w zawodach typu Agility zważywszy na ich inteligencję i bystrość umysłu. Łatwo poddają się szkoleniu.

Owczarek szkocki blue merle - Pielęgnacja i zdrowie

Osobniki długowłose wymagają regularnej pielęgnacji, która nie jest jednak zbytnio uciążliwa dla właściciela. W zupełności wystarczy, że zabiegi pielęgnacyjne i fryzjerskie wykonywane będą raz w miesiącu. Psy nie wymagają strzyżenia, gdyż same gubią włos (po dojściu do pewnej długości włos wypada automatycznie). Collie nie wymagają również specjalistycznego żywienia.
Owczarki szkockie, jak wszystkie psy ras dużych i średnich, mogą być podatne na choroby zwyrodnieniowe i dysplazję stawu biodrowego. Najnowsze badania statystyczne wskazują, że psy mogą cierpieć z powodu chorób nowotworowych, a przede wszystkim nowotworu kości. Rasa nie jest wolna również od schorzeń natury okulistycznej. Coraz częściej odnotowuje się, bowiem postępujący zanik siatkówki, który odpowiednio wcześniej zdiagnozowany może być niemal zupełnie wyleczalny.

Najczęściej spotykane Owczarki szkockie

Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać osobniki trójkolorowe. Psy trójkolorowe mają czarną szatę i białą grzywę, zaś w okolicach głowy i kończyn - podpalania. Nieco rzadziej widujemy osobniki barwy śniada. Kolor śniady oznacza w tym przypadku całą paletę barw, poczynając od jasnozłotego, a kończąc na barwie mahoniowej. Osobniki marmurkowe są zdecydowanie najrzadziej spotykane. Ich cena waha się w Polsce od 2500 do 4000 zł.

Tagi artykułu: