Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek szkocki długowłosy

OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY (Collie Rough)

Historia

Owczarek szkocki długowłosy (collie rough) należy do rasy psów pasterskich i zaganiających. Pochodzenie rasy niej jest do końca znane, niemniej przyjmuje się, że psy wywodzą się od starożytnych psów pasterskich przywiezionych na Wyspy Brytyjskie z Afryki Północnej przez Rzymian. Psy miały pełnić funkcje pasterskie i doglądać stad owiec sprowadzonych z terenów Imperium. Jako że czworonogi były nieprzystosowane do chłodniejszego klimatu wyspy zaczęto krzyżować je z małymi szorstkowłosymi psami, które pilnowały stad bydła. W wyniku krzyżowania wykształciło się kilka typów psów charakterystycznych dla określonych regionów m.in. Smithfield, Old Welsh Grey, Welsh Blue Grey, Welsh Hillman, Black and Tan, Scotch Collie, Irish Collie, Lowland Collie oraz Highland Collie. Z tych psów owczarskich wykształciły się cztery odrębne rasy: rough, smooth, border i bearded.

Zważywszy na charakter pracy owczarki musiały być bardzo inteligentne, samodzielne, odporne na warunku atmosferyczne i przystosowane do pracy na górzystych terenach. Wymagano od nich świetnej orientacji w terenie, gdyż nierzadko były wysyłane na poszukiwania zaginionych owiec. Stare collie różniły się od współczesnych czworonogów – były niższe, miały szerszą i krótszą kufę oraz wyraźniej zaznaczony stop.
Pierwsza oficjalna prezentacja rasy miała miejsce w 1860 roku na wystawie Birmingham. Psy w krótkim czasie – głównie za sprawą królowej Wiktorii – stały się popularne na całych Wyspach Brytyjskich, a kilkanaście lat później pierwszy miot trafił do Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze owczarki szkockie długowłose pojawiły się w Polsce w okresie międzywojennym, niemniej pierwsze hodowle powstały dopiero kilkadziesiąt lat później w wyniku importów z Czechosłowacji. Światową popularność rasa zdobyła po premierze filmu „Lassie, wróć”. Do dzisiaj nakręcono 11 filmów nawiązujących do losów suczki. Jako ciekawostkę warto podać, że we wszystkich odsłonach grały ją samce.

Owczarek szkocki długowłosy

Wygląd

Owczarki szkockie długowłose to psy o harmonijnej budowie ciała, niezwykle eleganckie i dobrze wyważone; nie mogą być zbyt ciężkie ani krępe. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta. Ogromne znaczenie ma prawidłowy wyraz, uzyskany przez idealne wyważenie mózgoczaszki i kufy,  kształt, wielkość, barwę i osadzenia oczu oraz osadzenie i noszenie uszu.

Głowa proporcjonalna do wielkości psa. Oglądana z przodu i z boku ma kształt tępego klina i czysty obrys, po bokach zwęża się stopniowo od uszu aż do końca czarnego nosa. Przy oglądaniu z boku górne linie czaszki i kufy są proste, równoległe i jednakowej długości; rozdziela je stop. Punkt środkowy między wewnętrznymi kącikami oczu wypada dokładnie w połowie długości głowy. Głębokość czaszki od brwi do spodniej krawędzi żuchwy nie może być zbyt duża. Czaszka płaska. Stop umiarkowanie zaznaczony. Nos zawsze czarny. Kufa tępo zakończona, na końcu zaokrąglona, ale nie kanciasta ani spiczasta. Szczęki mocne, żuchwa subtelnie zarysowana, zęby duże ustawione w zgryzie nożycowym. Siekacze żuchwy ustawione tuż za siekaczami szczęki, osadzone pionowo w dziąsłach. Kości policzkowe słabo zaznaczone. Oczy średniej wielkości, ustawione lekko skośnie, kształtu migdała i ciemne. U psów maści niebieskiej marmurkowej oczy (jedno, dwa lub częściowo) są często niebieskie lub niebiesko znaczone. Uszy małe, osadzone ani zbyt blisko siebie na wierzchołku głowy, ani zbyt szeroko. W spoczynku odrzucone do tyłu, przy pobudzeniu nastawione i częściowo załamane; końce uszu skierowane do przodu i naturalnie opadające poniżej krawędzi załamania. Szyja umięśniona, mocna, dobrej długości, wyraźnie łukowato wysklepiona.


  • Owczarek szkocki długowłosy

  • Owczarki szkockie długowłose

  • Owczarek szkocki długowłosy

Łopatki kończyn przednich ustawione skośnie, tworzący dobry kąt z ramieniem. Łokcie niewykręcone ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Kończyny proste i dobrze umięśnione, kościec umiarkowanie mocny, na przekroju kości okrągłe. Łapy owalne, z mocnymi opuszkami. Palce zwarte i wysklepione. Udo dobrze umięśnione. Staw kolanowy dobrze kątowany. Staw skokowy niski, mocny. Grzbiet mocny, lędźwie lekko wysklepione, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka, dość szeroka za łopatkami. Ogon długi, zakończeniem kostnym sięgający przynajmniej stawu skokowego. W spokoju noszony nisko, z końcem lekko zawiniętym do góry. Przy pobudzeniu może być wzniesiony, ale nigdy powyżej grzbietu. Ruch Collie jest bardzo charakterystyczny. Dobrze zbudowany pies nigdy nie ma luźnych łokci, ale przednie łapy są w ruchu wyraźnie zbieżne. Akcja tyłu swobodna, dynamiczna, dająca mocny napęd, śródstopia, oglądane z tyłu, poruszają się równolegle i niezbyt wąsko. Pożądany dość długi wykrok, a ruch lekki i nie zdradzający wysiłku.
Sierść bardzo gęsta lecz nie zmieniająca linii sylwetki. Włos okrywowy prosty i szorstki w dotyku, podszerstek miękki i tak gęsty, że nie można zobaczyć skóry. Obfita grzywa i kołnierz, włos na głowie krótki i gładki, podobnie jak na końcach uszu, które u podstawy są owłosione mocniej. Na przednich nogach wyraźne frędzle, na tylnych obfite portki, ale poniżej stawu skokowego włos krótki i gładki. Ogon obficie owłosiony. Umaszczenie śniade, śniade z białym, trójbarwne i niebieskie marmurkowe (blue merle). W trikolorze występuje czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach. Śniade to rozmaite odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Niebieska marmurkowa – tło w przewadze srebrzystoniebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i łatki. Przy każdym z tych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia. Pożądany pełny lub częściowy biały kołnierz, skarpetki oraz biały koniec ogona. Na głowie występować może biała strzałka różnej długości.

Psy osiągają od 56 do 61 cm  wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 51do 56 cm. Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 20.5-29.5 kg. Suki ważą od 18 do 25 kg.

Pielęgnacja

Szata collie nie wymaga pracochłonnych zabiegów. Zbyt częste i intensywne czesanie collie znacznie przyspiesza proces obumierania i wypadania włosa oraz usuwa zbyt wielkie ilości podszerstka. W zupełności wystarczy czesanie raz na 7-10 dni. Przed czesaniem zawsze skrapiamy sierść odrobiną specjalnego płynu, który możemy zakupić w sklepie zoologicznym. Dzięki temu włos nie będzie się elektryzował i nie usuniemy go zbyt dużo.


  • Owczarek szkocki długowłosy

  • Owczarki szkockie długowłose

  • Owczarki szkockie długowłosy

Charakter

Owczarki szkockie długowłose (Collie Rough) to psy z natury łagodne, ale nieufne wobec obcych. Energiczne, wesołe i zawsze skore do zabawy oraz pracy. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem i szybko adaptują się do nowych warunków życiowych. Mogą żyć zarówno na wsi, jak i w mieście.
Collie jest bardzo chętny do nauki i do współpracy z człowiekiem. Uwielbia długie spacery, w czasie których będzie mógł pobawić się z właścicielem, zaaportować piłeczkę czy połapać frisbee. Sprawdza się w psich sportach. Wspólne spędzanie czasu z opiekunem bardzo rozwija jego osobowość i inteligencję. Collie jest także świetnym kompanem dla dzieci. Nie sprawia problemów wychowawczych i nie wykazuje skłonności do agresji.
Collie już od wczesnych miesięcy życia musi być oswajany ze światem. Opiekun powinien zabierać go w różne miejsca i dostarczać jak najwięcej bodźców. To jest bardzo istotne, gdyż w innym wypadku pies może stać się niespokojny i nerwowy. Przeprowadzając szkolenie, nie możemy zapominać, że psy są bardzo wrażliwe na podniesiony głos – zbyt agresywny trening może przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych.

Jako że psy były wykorzystywane do prac pasterskich, utrwaliły się pewne typowe zachowania, np. podszczypywanie, zaganianie stada (czyli domowników). Wszystkie złe nawyki da się jednak wyeliminować przez odpowiednie szkolenie.

Zdrowie

Collie są podatne na dysplazję stawów biodrowych. W tej rasie występują również choroby oczu m.in. PRA (postępujący zanik siatkówki) i CEA (anomalia oczu collie) a także nadwrażliwość na iwermektynę (tzw. defekt genu MDR1), która dotyczy większej części populacji. Częściej niż u innych ras występuje rak kości i przerost dziąseł.

Psy owczarki szkockie długowłose collie

Owczarki szkockie długowłose (Collie rough)

Wysokość: Psy osiągają od 56 do 61 cm  wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 51do 56 cm.

Waga: Waga dorosłych psów oscyluje w granicach 20.5-29.5 kg. Suki ważą od 18 do 25 kg.

Umaszczenie: Umaszczenie śniade, śniade z białym, trójbarwne i niebieskie marmurkowe (blue merle). W trikolorze występuje czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach. Śniade to rozmaite odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Niebieska marmurkowa – tło w przewadze srebrzystoniebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i łatki. Przy każdym z tych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia. Pożądany pełny lub częściowy biały kołnierz, skarpetki oraz biały koniec ogona. Na głowie występować może biała strzałka różnej długości.

Zdrowie: Schorzeniami typowymi dla rasy są: dysplazja stawów biodrowych, PRA (postępujący zanik siatkówki) i CEA (anomalia oczu collie) a także nadwrażliwość na iwermektynę (tzw. defekt genu MDR1). Częściej niż u innych ras występuje rak kości i przerost dziąseł.

Pielęgnacja: Szata collie nie wymaga pracochłonnych zabiegów; w zupełności wystarczy czesanie raz na 7-10 dni.

Rodzina: Owczarki szkockie długowłose Collie to psy łagodne, ale nieufne wobec obcych. Zawsze pełne energii i chętne do zabawy. Lubią dużą przestrzeń, ale równie dobrze mogą żyć w mieście, o ile właściciel zapewni im wystarczająco dużo ruchu. Collie nie znoszą samotności. Mogą żyć w domach z małymi dziećmi.

Inne nazwy: Collie rough, owczarek szkocki długowłosy, collie, rough coated collie.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Cena szczeniąt to koszt od 3500 do 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfiakcja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 156. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: