Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek szkocki krótkowłosy

OWCZAREK SZKOCKI KRÓTKOWŁOSY (Collie Smooth)

Historia

Owczarki szkockie krótkowłose (Smooth Collie) pochodzą prawdopodobnie od psów pasterskich sprowadzonych do Szkocji przez Rzymian około V wieku n.e. Nazwa rasy pochodzi najpewniej od słowa „coaly”, które oznacza „ciemny”.
Współczesna historia rasy rozpoczyna się za panowania królowej Wiktorii, która zainteresowała się psami pasterskimi przebywającymi u szkockiego hodowcy. W 1860 roku zakupiła kilkanaście psów i umieściła je w swojej przypałacowej hodowli.

Wygląd

Pies ma sprawiać wrażenie inteligentnego, czujnego, aktywnego i pełnego godności. Głowa musi być proporcjonalna do wielkości psa; oglądana z przodu i z boku ma kształt tępego klina i czysty obrys. Zwęża się stopniowo od uszu aż do końca czarnego nosa. Policzki niewidoczne, a kufa spiczasta. Górne linie czaszki i kufy oglądane z boku są proste, równoległe i jednakowej długości; rozdziela je niewielki, ale widoczny stop. Punkt środkowy między wewnętrznymi kącikami oczu wypada dokładnie w połowie długości głowy. Kufa tępo zakończona, zaokrąglona na końcu, ale niekanciasta. Żuchwa mocna, ale subtelnie zarysowana. Głębokość czaszki od brwi do spodniej krawędzi żuchwy niezbyt duża. Nos zawsze czarny. Oczy średniej wielkości, ustawione lekko skośnie, migdałowate w kształcie i ciemne; u psów maści niebieskiej marmurkowej (jedno, dwa lub częściowo) niebieskie lub niebiesko znaczone. Wyraz inteligentny, przy nasłuchiwaniu wyraźnie ożywiony. Uszy małe, osadzone ani zbyt blisko siebie na wierzchołku głowy, ani zbyt szeroko. W spoczynku odrzucone do tyłu, przy pobudzeniu nastawione i częściowo załamane. Końce uszu skierowane do przodu i naturalnie opadające poniżej krawędzi załamania. Zęby duże, szczęki mocne, zgryz nożycowy z pełnym kontaktem wszystkich siekaczy. Szyja umięśniona, mocna, dobrej długości, wyraźnie łukowato wysklepiona. Łopatki ustawiona skośnie, tworzące dobry kąt z ramieniem. Przedramię proste i dobrze umięśnione, łokcie przylegające. Kościec umiarkowanie mocny. Przedramię masywne, śródręcze elastyczne, ale mocne. Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie. Grzbiet mocny, lędźwie lekko wysklepione. Żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka, dość szeroka za łopatkami.

 


Uda dobrze umięśnione. Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu; stawy skokowe niskie, mocne. Łapy owalne, z mocnymi opuszkami. Palce zwarte i wysklepione. Tylne łapy trochę mniej wysklepione od przednich. Ogon długi, sięgający co najmniej stawu skokowego, noszony nisko w spokoju z końcem lekko zawiniętym do góry. Lekko wzniesiony przy pobudzeniu, ale nigdy powyżej grzbietu.

Szczeniak owczarka szkockiego krótkowłosego


Sierść krótka, gładka, o twardym włosie okrywowym i bardzo gęstym podszerstku. Nie wolno jej strzyc ani trymować. Dopuszcza się trzy typy umaszczeń: śniade z białym, trójbarwne (trikolor) i niebieskie marmurkowe (blue merle):

  • Śniade: Rozmaite odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Barwa kremowa i jasnosłomkowa w najwyższym stopniu niepożądane.
  • Trójbarwne: Czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach. Rdzawy nalot na czerni w najwyższym stopniu niepożądany.
  • Niebieskie marmurkowe: Tło srebrzysto-niebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i łatki. Pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. Rozległe czarne łaty, szare tło czy rdzawe naloty na włosie okrywowym lub podszerstku w najwyższym stopniu niepożądane. Białe znaczenia: Przy każdym z tych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia. Szczególnie pożądane są: pełny lub częściowy biały kołnierz, skarpetki i biały koniec ogona. Na głowie występować może biała strzałka różnej długości.

Wysokość psa w kłębie waha się między 56 a 61 cm. Suki są niższe i mierzą od 51 do 56 cm. Waga dorosłych psów oscyluje w granicach od 20 do 29 kilogramów. Suki są lżejsze, a ich waga waha się między 18 a 25 kilogramami.

psy rasy owczarek szkocki krótkowłosy

Zachowanie i Temperament

Owczarek szkocki krótkowłosy (Smooth Collie) jest psem towarzyskim, rodzinnym i łatwo poddaje się szkoleniu. Uwielbia ruch i zabawy na świeżym powietrzu; jest zwinny i aktywny, dlatego potrzebuje regularnych ćwiczeń i stymulacji psychoruchowej.
Psy mogą mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi, o opiekun nie zaniedba codziennych spacerów. Smooth Collie pełnią rolę zarówno zwierząt domowych, jak i psów pasterskich; są także bardzo przydatne jako asystenci osób niepełnosprawnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja nie jest szczególnie uciążliwa. Psy czeszemy średnio raz na dwa tygodnie. W okresie linienia zwiększamy częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiele w razie potrzeby.
Do typowych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: progresywny zanik siatkówki, epilepsję, padaczkę oraz dysplazję stawów biodrowych.

Owczarek szkocki krótkowłosy w zimie

Wysokość: wysokość psa w kłębie waha się pomiędzy 56 a 61 cm. Suki są niższe i mierzą od 51 do 56 cm.

Masa: Owczarek szkocki krótkowłosy waży od 20 do 29 kilogramów. Suki są lżejsze, a ich waga waha się pomiędzy 18 a 25 kilogramami.

Umaszczenie: wyróżniamy trzy rodzaje umaszczeń: śniade, trójkolorowe oraz blue merle. W umaszczeniu śniadym sierść przybiera barwy od jasnozłotego do mahoniowego. Umaszczenie trójkolorowe charakteryzuje się czarną szatą, białą grzywą oraz podpalanych plamach na pysku i brzuchu. Blue merle to inaczej kolor srebrno-niebieski.

Pielęgnacja: sierść linieje dwa razy w ciągu roku. Pies wymaga cotygodniowego, gruntownego szczotkowania. Nie sprawia większych problemów pielęgnacyjnych.

Zdrowie: Owczarki szkockie krótkowłose często miewają problemy z oczami. Możemy u nich zaobserwować progresywny zanik siatkówki. Powszechną przypadłością jest również skręt żołądka oraz padaczka.

Rodzina: psy doskonale nadają się do domów z małymi dziećmi. Raczej dogadują się z innymi psami i zwierzętami. Właściciele zazwyczaj nie mają żadnych problemów z ich wyszkoleniem, gdyż są to czworonogi nad wyraz inteligentne. Zdecydowanie źle sobie radzą z negatywnymi sygnałami i tresurą.

Inne nazwy: Collie smooth

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Cena szczeniąt z rodowodem 2100 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, numer wzorca 296. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: