Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek węgierski Puli

Historia

Owczarek węgierski Puli to bardzo stara rasa; pierwsze czworonogi żyły w Mezopotamii już 2300 lat p.n.e. W Eridu nad Eufratem, gdzie wykopano jedno z najstarszych miast na ziemi, archeolodzy odnaleźli grobowiec sumeryjskiej księżniczki, w którym oprócz tradycyjnych skarbów i ulubionych przedmiotów znajdowała się także figurka psa przypominającego współczesne Puli. Wiek znaleziska oszacowano na 6000 lat.

Półdzikie puli zaganiające stada zwierząt hodowlanych towarzyszyły też nomadom pustoszącym Azję ok. 1200 r. p.n.e. W Chinach nazywano najeźdźców Puli Hau bądź Niszczycielskim Hunami. W V w. n.e. hordy Hunów napadły na Rzym,  aby po śmierci wodza wrócić do Azji. Niedługo później z Kaukazu nad Dunaj dotarli Awarowie, którzy prowadzili ze sobą psy i krzyżowali z lokalnymi czworonogami oraz psami Germanów podobnych do briarda i beaucerona. Tym sposobem utrwalono współczesny typ Puli.

W 1901 r. Puli został przemianowany na "psa domowego, rodzinnego, węgierskiego". Na początku XX w. sędziowie nie wiedzieli, jakie cechy rasy uznawać i zdarzało się, że laureatami konkursów zostawały całkiem różne typy psa – z krótką sierścią lub spiczastą głową. Pierwszy wzorzec rasowy spisany przez lekarza weterynarii zatrudnionego w budapesztańskim ZOO, dra Emila Raitsitsa, został opublikowany w 1915 r., a w poprawionej wersji w 1924 r. – zaakceptowany przez FCI.
Pierwsze Puli zostały sprowadzone do USA w 1936 r.

W Polsce rasa nigdy nie była popularna. Przed wojną można go było podziwiać w warszawskim Zoo.

Pies rasy Puli

Wygląd

Puli to pies średniej wielkości; krzepkiej, ale subtelnej budowy ciała o niezbyt delikatnym kośćcu, kwadratowej sylwetce, suchego typu konstytucji i dobrym umięśnieniu. Poszczególne części ciała nie są łatwe do oceny, gdyż cały pies porośnięty jest obfitą sierścią, tworzącą zbite płaty i sznury.  Sierść na głowie tak obfita, że głowa wydaje się okrągła. Głowa oglądana z przodu okrągła, oglądane z boku wydaje się eliptyczna. Czaszka mała i delikatna. Łuki brwiowe mocno rozwinięte. Stop ledwie widoczny. Nos niewielki, czarny. Kufa nie powinna być spiczasta. Grzbiet nosa prosty. Wargi przylegające, ciemno pigmentowane. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym; uzębienie pełne (42 zęby) zgodnie ze wzorem zębowym. Oczy średniej wielkości, ciemnobrązowe, osadzone trochę skośnie i umiarkowanie szeroko. Dobrze pigmentowane powieki przylegają ściśle do gałki ocznej. Uszy osadzone umiarkowanie wysoko, o szerokiej podstawie. Wiszące, kształtu litery V, z zaokrąglonymi końcami.

Szyja średniej długości, sucha, dobrze umięśniona, noszona pod kątem około 45 stopni do poziomu, obficie owłosiona. Górna linia tułowia prosta, ale zarzucony na grzbiet ogon sprawia wrażenie, że wznosi się  ku zadowi. Kłąb tylko nieznacznie wyróżnia się z linii górnej. Grzbiet średniej długości, prosty i umięśniony. Lędźwie bardzo mocno umięśnione, krótkie. Zad również krótki, lekko opadający. Klatka piersiowa głęboka, długa, o dobrze wysklepionych żebrach. Linia dolna łagodnie wznosząca się ku tyłowi. Ogon osadzony średnio wysoko, płasko zakręcony na grzbiecie, obficie porośnięty gęstym włosem. Rozprostowany powinien sięgać stawu skokowego.


  • Owczarek węgierski Puli

  • Owczarek węgierski Puli

  • Owczarek wegierski Puli


Łopatki skośnie ustawione, dobrze przylegające. Pionowa linia poprowadzona od kłębu powinna przejść przez najbardziej wysuniętą do przodu i najgłębszą część klatki piersiowej. Kąt między łopatką i ramieniem wynosi 100 do 110 stopni. Ramiona średniej długości, dobrze umięśnione. Łokcie dobrze przylegające do tułowia. Kąt między ramieniem i przedramieniem 120 do 130 stopni. Przedramiona długie, proste, o wyraźnych, suchych mięśniach. Łapy krótkie, zaokrąglone, zwarte, o dobrze wysklepionych palcach. Pazury czarne lub ciemne, łupkowoszare. Opuszki ciemne i sprężyste. Łapy skierowane do przodu, równolegle wobec siebie, umiarkowanie szeroko. Kończyny tylne ustawione umiarkowanie szeroko i równolegle. Kąt pomiędzy udem i miednicą 100 do 110 stopni. Kąt w stawie kolanowym 100 do 110 stopni. Uda i podudzia długie, dobrze umięśnione. Stawy skokowe suche, wyraźnie zaznaczone. Śródstopia krótkie. Łapy jak przednie, trochę bardziej płaskie. Skóra niepofałdowana, przylegająca, mocno pigmentowana. Widoczne partie skóry czarne lub łupkowo szare, bez względu na maść. Włos szczenięcy gęsty, falisty lub kędzierzawy. Z czasem kępki włosa tworzą płaty i sznury. Sierść składa się z bardziej szorstkiego włosa okrywowego i delikatnego podszerstka; stosunek tych dwóch rodzajów włosa decyduje o rodzaju sierści. Kiedy włos okrywowy przeważa nad podszerstkiem, sierść jest luźna i odstająca. Gdy przeważa podszerstek, sierść pilśni się i jest trudna w pielęgnacji. Kiedy stosunek jest równy sierść tworzy estetyczne wstęgi i sznury, które są łatwe w pielęgnacji. Najdłuższe sznury występuje ma lędźwiach, zadzie i udach - sięgają 20-30 cm. Najkrótsze, na głowie i kończynach, mierzą 10-12 cm. Prawidłowa sierść na głowie tworzy gęste sznury, pokrywające całą część twarzową. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czerń (czarna z nalotem rdzawym lub szarym), płowy (fako) z wyraźną czarną maską (dopuszcza się niewielką białą plamkę na piersi o średnicy nie większej, jak 3 cm, białe włosy między palcami nie stanowią wady) oraz perłowobiały bez żółtych nalotów. Wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi 39-45 cm, najlepiej 41-43 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 36 do 42 cm, najlepiej 38-40 cm. Psy ważą od 13 do 15 kg, zaś suki od 10 do 13 kg. 

Puli (Hungarian Puli)

Temperament

Puli to czworonóg bardzo inteligentny i chętny do nauki. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów jest bardzo pewny siebie i nie zawaha się obronić swojego opiekuna przed niebezpieczeństwem. W razie konieczności użyje ząbków. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem i zajęcia. Wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia i szkolenia. Jeżeli właściciel nie zapewni odpowiedniej stymulacji psychoruchowej, pies może stać się apatyczny i wycofany. Puli doskonale nadaje się do psich sportów – obedience, freesbee czy agillity.
Największą wadą rasy jest nadmierna szczekliwość.

Pielęgnacja i Zdrowie

Owczarek węgierski Puli jest generalnie zdrową rasą, bardzo odporną na warunki atmosferyczne. Sfilcowana szata chroni puli przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i ma właściwości samoczyszcące. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym u rasy jest rozdzielanie dredów.
Filcowanie zaczyna się w wieku 8-9 miesięcy, wtedy też należy rozdzielić płaty sierści, a później, w miarę wzrostu dredów, należy je rozdzielać aż do skóry. Sierść psa rośnie przez całe życie. Puli kąpie się rzadko i najczęściej myje tylko mocno zabrudzone partie ciała, np. pysk, zad i łapy. Po umyciu trzeba dobrze wysuszyć dredy.  Puli nie linieją.

Wysokość: Wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi 39-45 cm, najlepiej 41-43 cm. Suki są mniejsze i mierzą od 36 do 42 cm, najlepiej 38-40 cm.

Waga: Psy ważą od 13 do 15 kg, zaś suki od 10 do 13 kg. 

Biegnący Puli

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czerń (czarna z nalotem rdzawym lub szarym), płowy (fako) z wyraźną czarną maską (dopuszcza się niewielką białą plamkę na piersi o średnicy nie większej, jak 3 cm, białe włosy między palcami nie stanowią wady) oraz perłowobiały bez żółtych nalotów.

Zdrowie: Puli jest generalnie zdrową rasą, bardzo odporną na warunki atmosferyczne. Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Pielęgnacja: Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym u rasy jest rozdzielanie dredów. Puli kąpie się rzadko i najczęściej myje tylko mocno zabrudzone partie ciała, np. pysk, zad i łapy. Po umyciu trzeba dobrze wysuszyć dredy.  Puli nie linieją.

Rodzina:  Puli to pies żywiołowy, nadzwyczaj chętny do nauki. Kocha dzieci i jest doskonałym psem stróżującym.

Inne nazwy: Hungarian Puli.

Cena szczeniąt od 3000 złotych (Polska), poza granicami kraju dochodzi do 1000 EURO. Źródło (Google).

Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 55. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: