Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Owczarek wschodnioeuropejski (East European Shepherd)

OWCZAREK WSCHODNIOEUROPEJSKI (East-European Shepherd)

Historia

Owczarek wschodnioeuropejski (Wostocznik) to rasa opracowana w pierwszej połowie XX wieku w Związku Radzieckim. Wzorem dla hodowców był znany i ceniony na zachodzie owczarek niemiecki. Europejskie psy nie były jednak wystarczająco odporne na surowe warunki klimatyczne i nie nadawały się do pracy w trudnym terenie, dlatego kynolodzy radzieccy postanowili stworzyć rasę, która zachowałaby najlepsze cechy owczarków, a jednocześnie wykazywała dużą tolerancję do pracy w zimnym klimacie.
Owczarki wschodnioeuropejskie szybko zyskały popularność wśród służb mundurowych;  znalazły zatrudnienie w milicji i straży granicznej. Psy VEO (skrót od East European Shepherd) są również wykorzystywane w charakterze psów przewodników dla osób niewidomych i psów terapeutycznych. Rasa jest bardzo popularna w Rosji i w republikach byłego Związku Radzieckiego. Na Zachodzie Europy Owczarki praktycznie nie występują.

Pies owczarek wschodnioeuropejski z 1974 roku

owczarek wschodnioeuropejski z 1974 roku, fot. Gennady Novikov

Wygląd

Owczarki wschodnioeuropejskie są większe niż owczarki niemieckie. Psy mierzą od 66 do 76 cm wysokości w kłębie i ważą od 35 do 50 kg. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 62 do 72 cm; ich waga nie powinna przekraczać 45 kg. Czworonogi mają gęsty płaszcz i silne, chociaż nie grube, kości. Mięśnie są bardzo dobrze rozwinięte. Sierść jest średniej długości, ale z dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Standardowe kolory umaszczenia dla tych psów obejmują saddled oraz sable z szarymi i czerwonymi znaczeniami.
Głowa jest proporcjonalna do ciała; masywna i w kształcie klina; spoczywa na długiej szyi w dość masywnym futrzanym kołnierzu. Kufa równa długości do czaszki, a dolna szczęka dobrze rozwinięta. Uszy średniej wielkości. Oczy także średniej wielkości, owalne, ciemne.
Grzbiet prosty, mocny, szeroki i długi. Biodra długie i szerokie, dobrze umięśnione i lekko wypukłe. Zad szeroki, długi i lekko opadający w kierunku ogona. Ogon długi, gruby, noszony w górze w kształcie miecza, gdy pies jest podekscytowany. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, a brzuch lekko podciągnięty. Nogi mocne i proste; stopy owalne i kompaktowe.

Temperament

Owczarek wschodnioeuropejski jest psem o zrównoważonym charakterze, pewnym siebie i charyzmatycznym. Z pozoru wydaje się spokojny i cichy, ale stale monitoruje sytuację i jest gotowy do "włączenia" się na żądanie właściciela. Psy maja aktywną reakcję obronną; nie ufają obcym i mogą być agresywne, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W żadnym wypadku nie powinny być jednak skłonne do agresji. Owczarki wschodnioeuropejskie są psami pracującymi i potrzebują regularnych ćwiczeń. To niezwykle inteligentne czworonogi, które bardzo szybko się uczą i wykazują dużą chęć do pracy.

różnice między owczarkiem wschodnioeuropejskim a owczarkiem niemieckim

różnice między owczarkiem wschodnioeuropejskim (VEO) a owczarkiem niemieckim (ON)

Nie nadają się dla niedoświadczonego właściciela; wymagają systematycznego szkolenia z zakresu posłuszeństwa i odpowiedniej stymulacji. Będą najszczęśliwsze, mogąc żyć w domu z ogrodem, ale nie jest to warunek konieczny. Zważywszy na duże zapotrzebowanie na ruch przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać co najmniej 45 minut.

Zdrowie i Pielęgnacja

Jedną z najczęstszych przypadłości w obrębie rasy jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych odziedziczona po niemieckich krewnych. Z pozostałych dolegliwości warto wymienić infekcje ucha, na które psy są szczególnie narażone zważywszy na wielkość i otwartość uszu.

Owczarek wschodnioeuropejski (East European Shepherd)

Wysokość: Wostoczniki są większe niż owczarki niemieckie. Psy mierzą od 66 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 62 do 72 cm.

Waga:  Psy WEO ważą od 35 do 50 kg. Waga suk nie powinna przekraczać 45 kg.

Umaszczenie: Standardowe kolory dla tych psów obejmują saddled oraz sable z szarymi i czerwonymi znaczeniami.

Młodzieżowy Champion Ukrainy owczarek wschodnioeuropejski Stil' Belogor'ya Legendarnyj Voin

owczarek wschodnioeuropejski Młodzieżowy Champion Ukrainy 9 m-czny Stil' Belogor'ya Legendarnyj Voin, fot. Разим Валентина, hodowla shvartzenblues Ukraina

Zdrowie: Głównym problemem zdrowotnym jest dysplazja (stawy biodrowe i łokciowe).

Pielęgnacja: Psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Rodzina:  Wostocznik to pies rodzinny, który uwielbia spędzać czas z właścicielem. Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch i dużą motywację do pracy. Szybko łapie nowe komendy i chętnie bierze udział w szkoleniach.

Cena owczarka wschodnioeuropejskiego waha się od 15.000 do 40.000 Rubli

Inne nazwy: Eastern Europe Shepherd dog, (Vostochnoevropejskaya Ovcharka) (VEO) , Восточно-европейская овчарка (BEO)

Tagi artykułu: