Udostępnij ten artykuł.

Owczarek z Majorki kompendium

Owczarek z Majorki (Ca De Bestiar) to pies wyhodowany na hiszpańskich Balearach z osobników sprowadzonych tam z Europy. Jest to pies pracujący jako stróż domostw i opiekun stad bydła. W Polsce rasa ta jest bardzo mało popularna.

Wysokość u owczarków z Majorki wynosi około 66-73 cm dla psów i 62-68 cm dla suk.

Waga przedstawicieli tej rasy to około 40 kg.

Umaszczenie Owczarek z Majorki występuje tylko w czarnym kolorze. Dopuszczalne są nieliczne białe znaczenia. Rasa ta występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej.

Pielęgnacja Nie jest to rasa bardzo pracochłonna. Wystarczy normalne szczotkowanie, oczywiście nieco dłużej trwające u odmiany długowłosej.

Zdrowie Są to psy z natury zdrowe i odporne, które są jednak narażone na typowe przypadłości ras dużych, takie jak dysplazja stawów czy skręt żołądka.

Rodzina Pies pasterski z Majorki jest mocno przywiązany do jednego pana, natomiast do nieznajomych odnosi się z dużą rezerwą. Potrafi reagować gwałtownie i agresywnie w sytuacjach, które według niego stanowią zagrożenie.

owczarek z majorki (Ca de Bestiar)

Owczarek z Majorki (Ca de Bestiar), fot. Kriegerkalle

Owczarek z Majorki  to pies raczej obronny i stróżujący, niż rodzinny, dlatego ciężko przewidzieć, jak zachowa się pozostawiony sam na sam z dziećmi.

Inne nazwy: Ca De Bestiar, perro de pastor mallorquin

Tagi artykułu: