Udostępnij ten artykuł.

Owczarki niemieckie

Owczarek niemiecki to rasa psów dużych, pochodzących z Niemiec. Owczarki niemieckie to stosunkowo nowa rasa, wyhodowana w około 1899 roku. Jako czworonogi przynależące do grupy psów pasterskich i zaganiających (I grupa FCI), posiadają silne instynkty obronne. Ze względu na wytrzymałość, inteligencję i łatwość szkolenia często znajdują zatrudnienie w służbach policyjnych i wojskowych. Owczarki niemieckie stanowią obecnie 4,6% wszystkich psów zarejestrowanych w American Kennel Club, Z czystym sumieniem można stwierdzić, że Owczarki są jedną z najpopularniejszych i najmodniejszych ras psów na świecie.

Pierwsze próby ujednolicenia rasy Owczarków były podejmowane w Europie już w 1800 roku. Psy miały posiadać następujące przymioty:inteligencję, szybkość, siłę i rozbudowany zmysł węchu. Niestety, osobniki znacząco różniły się od siebie wyglądem i umiejętnościami, co nie pozwalało zaklasyfikować ich do jednej grupy rasowej. Aby zwalczyć te różnice zorganizowano Towarzystwo Phylax (1891 rok) z siedzibą w Niemczech, które było odpowiedzialne za stworzenie standardowych, niemieckich ras psów. Organizacja została rozwiązana po zaledwie trzech latach. Główną przyczyną tego stanu były trwające konflikty wewnętrzne, dotyczących cech utrwalanych u psów. Niektórzy członkowie uważali, że psy powinny być hodowane wyłącznie do celów pracy, inni sądzili, że wygląd jest równie istotny co przeznaczenie psów.

W roku 1899, w czasie jednej wystawy, Von Stephanitz zauważył psa o imieniu Hektor Linksrhein. Hektor był „produktem” kilku pokoleń selektywnej hodowli i całkowicie spełniał założenia standardu rasy. Hodowca był tak zachwycony psem, że zdecydował się na jego zakup. Po zakupie psa zmienił jego imię na HORAND von Grafrath. W niedługim czasie Von Stephanitz założył Verein für Deutsche Schäferhunde (Stowarzyszenie owczarka niemieckiego). Horand został uznany za pierwszego Owczarka niemieckiego i wpisany do rejestru rasowego.

Horand stał się poniekąd centralnym punktem programów hodowlanych i naczelnym reproduktorem. Chociaż był ojcem wielu szczeniąt, za najbardziej udanego potomka uchodzi Hektor von Schwaben.

Typ nowoczesnego Owczarka niemieckiego jest szeroko krytykowany głównie za odejście hodowców od pierwotnej ideologii von Stephanitza. Przypomnijmy, że wedle niego Owczarki niemieckie powinny być hodowane głównie jako psy pracujące, a hodowla ma być ściśle kontrolowana w celu szybkiego wyeliminowania wad. Krytycy uważają, że przez nieostrożną hodowlę promuje się choroby i inne wady genetyczne. Jest w tym sporo prawdy, szczególnie, jeżeli przejrzymy pulę chorobową rasy i wszystkie możliwe schorzenia weń się pojawiające.
W ramach programów hodowlanych, nadzorowanych przez von Stephanitza, wady zostały szybko wyeliminowane. Obecne pokolenia Owczarków znów jednak cierpią z powodu takich schorzeń jak: dysplazja stawu biodrowego czy problemy okulistyczne.

Owczarki niemieckie

Owczarki niemieckie krótki opis

Owczarki niemieckie to duże psy, które osiągają zwykle od 55 do 65 centymetrów (22 i 26 cali) wysokości w kłębie. Idealna wysokość, zgodna z normami, Kennel Club, to 63 centymetrów. Średnia waga wynosi 30-40 kg ( 66-88 lb) dla samców i 22-32 kg (49-71 funtów) dla samic. Owczarek ma wypukłe czoło, długi, kwadratowy kaganiec i czarny nos. Szczęki są mocne, zgryz nożycowy. Oczy średniej wielkości, brązowe, żywe i inteligentne. Uszy są duże i ustawione prosto, otwarte z przodu i osadzone równoległe do siebie. Często wycofane podczas ruchu. Pies ma długą szyję, która zostaje wniesiona, gdy zwierzę jest podekscytowane. Ogon – puszysty i sięga do stawu skokowego.

Owczarki niemieckie szata psów

Niemieckie owczarki – bez znaczenia czy mówimy o odmianie długowłosej, czy krótkowłosej – mogą przybierać różne kolory. Najpowszechniejszymi z nich są: podpalany, czarny i czerwony / czarny. Większość osobników posiada czarne maski i czarne oznaczenia. Rzadsze warianty kolorystyczne obejmują: Sable, wszystkie czarne odcienie, wszystkie białe odcienie, barwę wątrobianą i niebieskie odmiany. Osobniki całkowicie czarne i sable są akceptowalne dla większości standardów, jednak psy o całkowicie niebieskiej i wątrobianej szacie są uważane za nierasowe. Wszelkie białości stanowią podstawę do natychmiastowej dyskwalifikacji w niektórych normach.
Owczarki niemieckie długowłose są znacznie rzadziej spotykane aniżeli osobniki odmiany krótkowłosej. Dzieje się tak, dlatego, że gen odpowiedzialny za wzrost włosa długiego jest recesywny.

Owczarek niemiecki długowłosy czy krótkowłosy  posiada podwójny płaszcz. Okrywowy włos u psa długowłosego nie przylega do ciała, zaś włos okrywowy u osobników krótkowłosych ściśle przylega do skóry. Zarówno u pierwszej, jak i drugiej odmiany dłuższy włos występuje w okolicach szyi, tworząc charakterystyczną kryzę, oraz na tylnych stronach kończyn.

Owczarki niemieckie krótkowłose

Charakter Owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie były hodowane zważywszy na ich inteligencję i szybkość przyswajania informacji i nowych umiejętności. W połączeniu z ich siłą, te cecha sprawiają, że rasa jest wykorzystywana w służbach policyjnych, ratownictwie górskim i morskim, a także jednostkach medycznych.

Agresja i gryzienie

Dobrze wyszkolone i uspołecznione Owczarki niemieckie mają reputację psów spokojnych i zrównoważonych. Badania statystyczne przeprowadzone przez naukowców amerykańskich wskazują jednak, że Owczarki, jak żadne inne psy, są skore do gryzienia bez żadnego, wyraźnego powodu. Ile w tym prawdy, a ile fałszu pozostawiamy do wewnętrznego rozstrzygnięcia.

Owczarki niemieckie charakter

Owczarki niemieckie są bardzo aktywnymi psami, a standardy rasy opisują je jako czworonogi pewne siebie i podległe człowiekowi. Rasę charakteryzuje chęć do nauki oraz skoncentrowanie na zdobycie wyznaczonego celu. Psy są z natury ciekawe, a nawet nieco wścibskie, co czyni je doskonałymi psami obronnymi i ratunkowymi.

Zdrowie Owczarków niemieckich

Wiele, wspólnych dolegliwości właściwych dla rasy Owczarków niemieckich stanowi wynikową niewłaściwego chowu wsobnego praktykowanego we wcześniejszych pokoleniach. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu na grupie psów policyjnych wskazało, że 45% z nich zostało dotknięte zwyrodnieniowym zwężeniem kanału kręgowego. Problemy kręgowe, dysplastyczne i zwyrodnieniowe są charakterystyczne dla rasy Owczarków.

Według ostatniego badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, mediana żywotności owczarków niemieckich wskazuje 10,95 lat, co jest normalne dla psa tej wielkości. Innymi schorzeniami, często występującymi u rasy są: mielopatia zwyrodnieniowa, choroby neurologiczne, choroba von Willebranda, wspólne wrodzone zaburzenie krwawienia.

Owczarki niemieckie krótkowłose

Podsumowanie

Dokonamy teraz podsumowania rasy Owczarków niemieckich krótkowłosych i długowłosych. Jako, że psy posiadają większość cech wspólnych, podsumowanie również będzie uwspólnione.

Owczarki niemieckie długowłose i krótkowłose wymagają od właściciela bardzo wiele uwagi. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, zatem należy dostarczyć im odpowiedniej dawki spacerów dziennie. Psy dobrze radzą sobie z życiem w mieście, jednakże idealnym miejscem bytowania jest dlań dom z ogródkiem. Nie są szczególnie uciążliwe w pielęgnacji; wymagają częstego czesania włosa oraz podcinania pazurów. Mogą żyć w domu z dziećmi, jednakże są odradzane rodzinom z bardzo małymi dziećmi.

Owczarki niemieckie nie są polecane nowicjuszom. Wprawdzie nie są trudne w wyszkoleniu, ale mogą niekiedy sprawiać kłopoty w czasie spacerów. Owczarki mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny i łowiecki. Nie przepadają za nieznajomymi. Musi minąć naprawdę dużo czasu, aby się do nich przekonały i polubiły.
Czworonogi nie są polecane do domów, w których przebywają już inne zwierzęta.
Przed zakupem albo adopcją Owczarka musimy zastanowić się, czy będziemy w stanie go utrzymać. Mowa nie tylko o podstawowych potrzebach życiowych takich jak jedzenie czy pielęgnacja, ale także wizyty lekarskie. Owczarki są psami bardzo podatnymi na wszelkie choroby.

Gdzie kupić Owczarki?

Hodowla Owczarków niemieckich funkcjonuje w każdym województwie. Ceny psów są zróżnicowane. Rasowe psy są niekiedy wystawiane w serwisach internetowych np. alegratka psy.

Ceny szczeniąt Owczarków niemieckich z rodowodem:

Owczarki niemieckie krótkowłose cena od 1200 do 3200 złotych,

Owczarki niemieckie długowłose cena od 1000 do 3500 złotych, reproduktor z licencją hodowlaną 7000 złotych,

Owczarki niemieckie długowłose czarne cena od 1000 do 2800 złotych.

Źrodło (alegratka, olx, aukcjezwierzat, allegro).

Tagi artykułu: