Udostępnij ten artykuł.

Owczarki niemieckie kilka gorzkich słów o rasie

Owczarki niemieckie kilka gorzkich słów o rasie

Owczarki niemieckie to psy wszechstronne i inteligentne, aczkolwiek wymagające konsekwentnego prowadzenia i szkolenia. Dawne owczarki różniły się między sobą zarówno wyglądem, jak i osobowością – od zrównoważonych i nieco flegmatycznych osobników, po dość histeryczne i szczekliwe czworonogi, nad którymi trudno było zapanować. Takie zróżnicowanie w obrębie rasy czyniło z owczarków wszechstronne psy użytkowe, które poradziłyby sobie z każdym zadaniem. Pod koniec lat 70. XX w. w RFN pojawiło się kilku reproduktorów o typowych cechach eksterieru, które zostały później uznane za wyjątkowo cenne dla rasy. Skutkiem tego zwierzęta zaczęto intensywnie wykorzystywać w hodowli. Polskie czworonogi krzyżowano w tym czasie z psami ze wschodnich Niemiec, jednak z czasem również i one zostały wyparte przez linie zachodnie. Hodowcy owczarków niemieckich skupili się na kojarzeniu w pokrewieństwie, zatracając zdrowy rozsądek. Dążenie do idealnego wyglądu stało się dla nich priorytetem.

Kontakty owczarka niemieckiego z innymi psami

Ze stoickiego spokoju i niezłomnej siły charakteru zostało w populacji owczarków niewiele. Psy bywają psychicznie niestabilne i niepewne siebie; wciąż są szybkie i pobudliwe, dlatego nierzadko reagują zaczepnie. Jest to tym bardziej uciążliwe, że w wielu przypadkach nie potrafią kontaktować się z innymi psami – boją się ich, a niekiedy usiłują atakować. Nawet w zabawie bywają mało sympatyczne i częstokroć próbują przydusić inne psy. Zdarza się, że nie potrafią prawidłowo odczytywać sygnałów wysyłanych przez czworonogi i w dalszym ciągu chcą prowadzić zabawę, która jest atrakcyjna tylko dla nich. Współczesny owczarek niemiecki reaguje o wiele bardziej histerycznie niż jego przodkowie, dlatego wymaga zaawansowanego szkolenia z zakresu posłuszeństwa oraz wczesnej socjalizacji. Niestety, coraz częściej zdarzają się przedstawiciele rasy o słabych popędach, zupełnie niezainteresowani współpracą z człowiekiem, co znacznie utrudnia szkolenia. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz pies będzie miał stabilny charakter i chęć do współpracy, należy zakupić czworonoga ze sprawdzonej hodowli – rodowodowego. Owczarki bez rodowodu mogą po pewnym czasie ujawnić pewne defekty psychiczne i być niezwykle trudne do wyszkolenia.

Owczarki niemieckie kilka gorzkich słów o rasie

Szczekliwość i dominacja u owczarków niemieckich

Jednym z największych problemów rasy jest szczekliwość. Wielu właścicieli owczarków, oczekujących od psów wybitnych predyspozycji do obrony i stróżowania, nie potrafi prawidłowo stymulować czworonogów i pokazywać, które zachowania są pożądane. Widząc, że szczeniak oszczekuje otoczenia i szarpie się na smyczy, nie reagują, ponieważ sądzą, że w psie budzą się instynkty obronne. Nic bardziej mylnego – takie zachowanie w większości przypadków ma podłoże lękowe lub stanowi wyraz nieumiejętnego rozładowania emocji. Psy, nie wiedząc jak poradzić sobie ze stresem, wpadają w histerię, która może zakończyć się pogryzieniem. Ataki na przechodniów i inne psy nie mają nic wspólnego z postępowaniem dominanta – to zachowanie typowe dla wiejskiego psa, który nie potrafi opanować pierwotnych instynktów. Niestety, testy psychiczne będące obowiązkowym elementem kwalifikowania do hodowli nie są prowadzone w sposób, który umożliwiłby wyeliminowanie z dalszego rozrodu psów o nieco nadwątlonej psychice. Zaliczenie ich o niczym tak naprawdę nie świadczy – wbrew założeniom  czworonogi są przygotowywane do tych testów i przy współpracy pozytywnie nastawionego pozoranta oraz sędziego, może je zdać nawet bardzo słaby czworonóg. Owczarki niemieckie kilka gorzkich słów o rasie, Owczarki niemieckie kilka gorzkich słów o rasie

Zdrowie owczarków niemieckich

Przeglądając fora internetowe, natrafimy na wiele tematów poruszających kwestie zdrowotne. Niestety, pogoń za wystawowym ideałem ma swoje poważne konsekwencje; w kolejnych pokoleniach owczarków niemieckich widać bowiem coraz mocniejsze kątowanie, opadającą linię grzbietu i wydłużenie tylnych kończyn, co prowadzi z kolei do wielu schorzeń. Wiele owczarków ma problem z aparatem ruchu; wprawdzie hodowcy starają się przeciwdziałać dysplazji stawów biodrowych, ale efekty wciąż nie są zadowalające. Co więcej, czworonogi zmagają się również z dolegliwościami stawów łokciowych, kolanowych, nadgarstków, nie wspominając już o kręgosłupie. Częste miewają też problemy z układem pokarmowym i alergie.

owczarki niemieckie wszechstronne psy użytkowe, pasterskie i służbowe

Temperament

Owczarek niemiecki potrzebuje dużo ruchu i kontaktu z człowiekiem, dlatego właściciel powinien poświęcić mu sporo czasu w ciągu dnia. W teorii Owczarki są psami odpowiednimi dla osób młodych, aktywnych i zainteresowanych psimi sportami. Dobrze by było, aby opiekun posiadał przygotowanie merytoryczne do prowadzenia psów i zdawał sobie sprawę, jak wygląda prawidłowe szkolenie. We współczesnych owczarkach pozostało wiele cech przodków, niemniej potrzeba sporo czasu i wytrwałości, aby wykształcić pożądane cechy charakteru m.in. karność. Psy są z natury bardzo energiczne i żywiołowe, dlatego nie sprawdzą się w małych mieszkankach – potrzebują stałej dziennej dawki ruchu i będą najszczęśliwsze, mogąc mieszkać w domach z ogrodem.

Żywienie i Pielęgnacja

Utrzymanie owczarka niemieckiego nie należy do najtańszych. Wyżywienie jest dość drogie – zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu, kiedy należy podawać psu karmę wysokiej jakości, zbilansowaną i dostosowaną do potrzeb psów ras dużych.
Jeżeli chodzi o pielęgnację warto pamiętać, że czworonogi linieją dość mocno, dwa razy do roku, i należy je wówczas bardzo intensywnie wyczesywać. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną szczotkę-zgrzebło oraz metalowy grzebień, który umożliwi wyczesanie martwego włosa.

Uwaga! Jeżeli nie jesteś przygotowany na posiadanie psa problemowego, który wymaga dużo uwagi i odpowiedzialnego prowadzenia, nie decyduj się na zakup owczarka niemieckiego.

Tagi artykułu: