Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Owczarki niemieckie wymagania osobowość długość życia

Owczarki niemieckie często nazywane są potocznie wilczurami, ze względu na podobne umaszczenie i wygląd, i kojarzone z psami policyjnymi. Ta znana i lubiana rasa jest charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna, również dzięki częstemu udziałowi tych psów w filmach (Szarik z „Czterech pancernych i psa”, Rex z filmu „Komisarz Rex”).

Zarys historii

Uważa się również, że ta rasa psów jest potomkiem wilków z epoki brązu. Jedna z najbardziej popularnych ras hodowlanych swoje początki ma pod koniec XIX wieku, kiedy w wyniku skrzyżowania owczarka turyngskiego z wirtemberskim wyhodowano pierwszego owczarka niemieckiego. Po raz pierwszy wystawiono tą rasę w Hannowerze, w 1882 roku, a hodowlą zajął się znany hodowca psów, Max von Stephanitz. Owczarki niemieckie nazywa są często również owczarkami alzackimi.

Wymagania rasy

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest stosunkowo dużym zwierzęciem – pies liczy sobie ok. 60- 65 cm wysokości, suka ok. 5 cm mniej. Długość tułowia powinna stanowić 110 - 117% wysokości psa. W zależności od płci i innych czynników (np. rodzaju włosa) waży od 22 do 40kg. Umaszczenie może być różnobarwne, jednak nie wszystkie barwy są uznawane przez związki kynologiczne - do uznanych należy umaszczenie czarne, podobne do umaszczenia wilków oraz brązowo- czarne. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje dwie odmiany owczarka: krótko- i długowłosą. Owczarek niemiecki długowłosy został uznany za nową odmianę rasy dopiero w 2011 roku (wcześniej uważano, że zbyt długa sierść jest przeszkodą w pracy). Do nieuznawanej odmiany tej rasy psów należy owczarek niemiecki szorstkowłosy.

Owczarek niemiecki długowłosy wyróżnia się nieco dłuższym, miękkim włosiem z podszerstkiem, charakterystycznymi flagami i tzw. portkami, a jego ogon od spodniej części przypomina pióropusz. Wśród najważniejszych różnic z odmianą krótkowłosą, należy wymienić wagę (owczarek niemiecki długowłosy jest cięższy o ok. 10 kg) i wielkość (owczarek niemiecki długowłosy jest wyższy - powinien mieć w kłębie 62-67cm (pies) i 57-62cm (suka)). Dłuższy włos powoduje, że owczarek niemiecki długowłosy jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

psy owczarki niemieckie wilczaste

Cechy osobowości

Dlaczego Owczarek niemiecki jest taki urzekający? To jedna z najinteligentniejszych i najmądrzejszych ras psów. Początkowo Owczarek niemiecki był hodowany jako pies pasterski, szybko również dostrzeżono jego zalety jako psa obronnego i pracującego.

Co istotne w hodowli, owczarki wymagają dużej uwagi właściciela – nie jest to pies typu kanapowego i chętnie uczestniczą w zabawach. Od lat wykorzystywane są w:

  • policji (jako psy tropiące, wykrywające narkotyki, ładunki wybuchowe), jak również w
  • wojsku,
  • pracują chętnie dla niewidomych jako przewodnicy
  • oraz pomagają w trudnych warunkach (np. w pogotowiach górskich).

Bardzo szybko się uczą, są pojętne i posłuszne. Owczarki niemieckie są również wytrzymałe i mają mocny instynkt obronny. Przywiązują się do właściciela, z którym chętnie spędzają czas. Nie wymagają skomplikowanej i długotrwałej pielęgnacji – każda z odmian owczarka (również owczarek niemiecki długowłosy) wymaga jedynie regularnego szczotkowania. Linieją dwa razy do roku.

Bardzo istotnym zagadnieniem posiadania i hodowania tej rasy psów jest odpowiednie ułożenie psa. Każdy pies tej rasy powinien odbyć odpowiedni trening (przeszkolenie).

Owczarek niemiecki potrzebuje dużo ruchu (szczególnie biegania, ćwiczeń sprawnościowych i spacerów bez smyczy), co sprawia, że nauka posłuszeństwa jest niezbędna. Nieszkolone (lub źle wyszkolone) psy mogą być agresywne, lękliwe i nerwowe, co może spowodować negatywne konsekwencje dla ludzi. Zawsze należy jednak należy zachować ostrożność pozostawiając (nawet wytresowanego) psa z dzieckiem.

owczarki niemieckie w zimie

Zdrowie owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie żyją ok. 12-13 lat i raczej nie mają problemów ze zdrowiem. Jak wszystkie psy rasowe, w wyniku dużej popularności tej rasy psów, pojawiły się osobniki słabsze i nie spełniające kryteriów przynależności do rasy, w szczególności w zakresie odporności i formy. Charakterystycznym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych – wrodzona wada, objawiająca się niewłaściwą budową stawu biodrowego i spowodowanym tym problemami z poruszaniem. Dysplazję można wyeliminować nie dopuszczając zagrożonych psów do rozrodu, wpływ ma również odpowiednie żywienie i wpływ środowiska. U szczeniaków Owczarka niemieckiego dysplazja objawia się po 4 miesiącu życia i powoduje ograniczenie aktywności i kulawiznę. Wcześnie zdiagnozowana może być jednak leczona, co pozwala oszczędzić zwierzęciu późniejszego bólu i problemów przy poruszaniu się. Wśród innych dolegliwości, które często spotykają psy tej rasy są alergie i skręt żołądka.

 Owczarki niemieckie a dzieci

Osoby myślące o wzięcia zwierzęcia i mające małe dzieci, powinny się zastanowić nas odpowiednim wyborem rasy psów. Owczarek niemiecki, chociaż jest psem bardzo przywiązanym i broniącym swojego właściciela nie zawsze będzie miał cierpliwość do dziecięcych zabaw i pieszczot. Alternatywą są psy z dwóch innych ras: Beagle lub Labrador. Obie te rasy psów są idealnymi towarzyszami zabaw dziecięcych, nie są agresywne i doskonale sprawdzają się jako opiekunowie.

Tagi artykułu: