Udostępnij ten artykuł.

Owczarki niemieckie wymagania osobowość długość życia

Owczarki niemieckie często nazywane są potocznie wilczurami, ze względu na podobne umaszczenie i wygląd, i kojarzone z psami policyjnymi. Ta znana i lubiana rasa jest charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna, również dzięki częstemu udziałowi tych psów w filmach (Szarik z „Czterech pancernych i psa”, Rex z filmu „Komisarz Rex”).

Zarys historii

Uważa się również, że ta rasa psów jest potomkiem wilków z epoki brązu. Jedna z najbardziej popularnych ras hodowlanych swoje początki ma pod koniec XIX wieku, kiedy w wyniku skrzyżowania owczarka turyngskiego z wirtemberskim wyhodowano pierwszego owczarka niemieckiego. Po raz pierwszy wystawiono tą rasę w Hannowerze, w 1882 roku, a hodowlą zajął się znany hodowca psów, Max von Stephanitz. Owczarki niemieckie nazywa są często również owczarkami alzackimi.

Wymagania rasy

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest stosunkowo dużym zwierzęciem – pies liczy sobie ok. 60- 65 cm wysokości, suka ok. 5 cm mniej. Długość tułowia powinna stanowić 110 - 117% wysokości psa. W zależności od płci i innych czynników (np. rodzaju włosa) waży od 22 do 40kg. Umaszczenie może być różnobarwne, jednak nie wszystkie barwy są uznawane przez związki kynologiczne - do uznanych należy umaszczenie czarne, podobne do umaszczenia wilków oraz brązowo- czarne. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje dwie odmiany owczarka: krótko- i długowłosą. Owczarek niemiecki długowłosy został uznany za nową odmianę rasy dopiero w 2011 roku (wcześniej uważano, że zbyt długa sierść jest przeszkodą w pracy). Do nieuznawanej odmiany tej rasy psów należy owczarek niemiecki szorstkowłosy.

Owczarek niemiecki długowłosy wyróżnia się nieco dłuższym, miękkim włosiem z podszerstkiem, charakterystycznymi flagami i tzw. portkami, a jego ogon od spodniej części przypomina pióropusz. Wśród najważniejszych różnic z odmianą krótkowłosą, należy wymienić wagę (owczarek niemiecki długowłosy jest cięższy o ok. 10 kg) i wielkość (owczarek niemiecki długowłosy jest wyższy - powinien mieć w kłębie 62-67cm (pies) i 57-62cm (suka)). Dłuższy włos powoduje, że owczarek niemiecki długowłosy jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

psy owczarki niemieckie wilczaste

Cechy osobowości

Dlaczego Owczarek niemiecki jest taki urzekający? To jedna z najinteligentniejszych i najmądrzejszych ras psów. Początkowo Owczarek niemiecki był hodowany jako pies pasterski, szybko również dostrzeżono jego zalety jako psa obronnego i pracującego.

Co istotne w hodowli, owczarki wymagają dużej uwagi właściciela – nie jest to pies typu kanapowego i chętnie uczestniczą w zabawach. Od lat wykorzystywane są w:

  • policji (jako psy tropiące, wykrywające narkotyki, ładunki wybuchowe), jak również w
  • wojsku,
  • pracują chętnie dla niewidomych jako przewodnicy
  • oraz pomagają w trudnych warunkach (np. w pogotowiach górskich).

Bardzo szybko się uczą, są pojętne i posłuszne. Owczarki niemieckie są również wytrzymałe i mają mocny instynkt obronny. Przywiązują się do właściciela, z którym chętnie spędzają czas. Nie wymagają skomplikowanej i długotrwałej pielęgnacji – każda z odmian owczarka (również owczarek niemiecki długowłosy) wymaga jedynie regularnego szczotkowania. Linieją dwa razy do roku.

Bardzo istotnym zagadnieniem posiadania i hodowania tej rasy psów jest odpowiednie ułożenie psa. Każdy pies tej rasy powinien odbyć odpowiedni trening (przeszkolenie).

Owczarek niemiecki potrzebuje dużo ruchu (szczególnie biegania, ćwiczeń sprawnościowych i spacerów bez smyczy), co sprawia, że nauka posłuszeństwa jest niezbędna. Nieszkolone (lub źle wyszkolone) psy mogą być agresywne, lękliwe i nerwowe, co może spowodować negatywne konsekwencje dla ludzi. Zawsze należy jednak należy zachować ostrożność pozostawiając (nawet wytresowanego) psa z dzieckiem.

owczarki niemieckie w zimie

Zdrowie owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie żyją ok. 12-13 lat i raczej nie mają problemów ze zdrowiem. Jak wszystkie psy rasowe, w wyniku dużej popularności tej rasy psów, pojawiły się osobniki słabsze i nie spełniające kryteriów przynależności do rasy, w szczególności w zakresie odporności i formy. Charakterystycznym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych – wrodzona wada, objawiająca się niewłaściwą budową stawu biodrowego i spowodowanym tym problemami z poruszaniem. Dysplazję można wyeliminować nie dopuszczając zagrożonych psów do rozrodu, wpływ ma również odpowiednie żywienie i wpływ środowiska. U szczeniaków Owczarka niemieckiego dysplazja objawia się po 4 miesiącu życia i powoduje ograniczenie aktywności i kulawiznę. Wcześnie zdiagnozowana może być jednak leczona, co pozwala oszczędzić zwierzęciu późniejszego bólu i problemów przy poruszaniu się. Wśród innych dolegliwości, które często spotykają psy tej rasy są alergie i skręt żołądka.

 Owczarki niemieckie a dzieci

Osoby myślące o wzięcia zwierzęcia i mające małe dzieci, powinny się zastanowić nas odpowiednim wyborem rasy psów. Owczarek niemiecki, chociaż jest psem bardzo przywiązanym i broniącym swojego właściciela nie zawsze będzie miał cierpliwość do dziecięcych zabaw i pieszczot. Alternatywą są psy z dwóch innych ras: Beagle lub Labrador. Obie te rasy psów są idealnymi towarzyszami zabaw dziecięcych, nie są agresywne i doskonale sprawdzają się jako opiekunowie.

Tagi artykułu: